Spor Endüstrisinde Yeni Trendler

Nielsen bünyesinde faaliyet gösteren ‘Nielsen Sports’, spor endüstrisinin yeni dönem trendleri ve dinamikleri hakkında hazırlamış olduğu raporu. İlgili raporun bazı önemli konu başlıklarını aşağıda okuyacaksınız.

1. Çin’in Liderliğindeki Yeni Bir Sportif Güç Dengesi

Spor ekseninde ortaya çıkan Asya gibi yeni pazarlar spora üst seviyede yatırımlarda bulunmaya başladılar. Önümüzdeki üç Olimpiyat Oyunlar’ı Asya’da düzenlenecek. Rusya ve Katar, Dünya Kupası’nın gelecekteki ev sahipleri. Meksika spora ve spor etkinliklerine yoğun yatırımlarda bulunuyor. Türkiye, Tayland ve Endonezya gibi pazarlar sıkıntılı bir yapıda olsalar da büyüme potansiyelleri yüksek. Çin ise ortaya çıkan bu yeni spor endüstri pazarının liderliğini ele geçirmiş durumda. Çin hükümetinin 2025’e kadar hedefi sporun tüm alanlarında $813 milyarlık bir ekonomi yaratmak. Çin hükümetinin yanında Ali Baba ve Wanda Group gibi ünlü Çinli firmaların da spora üst düzey yatırımları mevcut. Ali Baba Olimpiyat Komitesi’yle uzun süreli bir sponsorluk anlaşması imzalarken, Wanda Group ise FIFA ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Ortaya çıkan bu yeni pazarları iyi analiz etmek ve tecrübeli spor pazarlarından yeni pazaralara bilgi sermayesi geçişleri bu pazarlarla ilgili yeni fırsatlar sunuyor.

2. Online Olan Herkes İçeriğin ve İletişimin Kontrolünü Sağlayabilir

Spor odaklı içeriğin oluşturulması ve yayılması demokratikleşti, artık tekel değil. Toplumun en üst seviyesinden en alt seviyesine kadar herkes dijital mecralarda yayıncı olabiliyor. Bu durum içeriğin her zamankinden daha fazla önem kazanmasına yol açıyor aynı zamanda.

Firmalardan spor markalarına, kulüplerden sporculara kadar sporun tüm paydaşları içeriğe ve içeriğin yayınlanmasına büyük yatırım yapmaya başladı. Sporcu bazında içerik yatırımlarına en önemli örnekler; Lebron James’in ‘Interrupted’, Derek Jeters’ın ise ‘The Players’ Tribune’ yatırımları. Video odaklı içeriğin baskın olduğu bir dönemde ‘Arsenal Fan Tv’, ‘Redmen Tv’, ‘Ball Street Network’ gibi Youtube üzerinden yayın yapan alternatif taraftar kanalları başarılı çalışmalar için güzel örnekler.

Bu alanda oluşturulacak özgün ve kaliteli içerikler taraftarlarla yoğun bir etkileşim kurma potansiyeli barındırıyor.

3. Spor ve Eğlencenin Büyük Birleşimi

Stadyumlar taraftarlarla en yoğun temasın sağlandığı ve markaların taraftarlara birinci elden kompakt bir deneyim sunabileceği özel alanlar kategorisinde. Bu yüzden spor markaları, müsabakaların yapıldığı alanlarda taraftarları eğlendirme yoluyla yoğun bir etkileşim sağlama çabasındalar. Müsabaka öncesi düzenlenen konserler, stadyum çevresine kurulan taraftar eğlence noktaları ve sporcuların daha ulaşılabilir olmasının sağlanması bu tür çalışmaların en güncel örnekleri.

Spor etkinliklerini bir festival gibi konumlandırmak, müzik etkinlikleri ve ünlü katılımın sağlanması işe yarıyor. Spor ve eğlencenin birlikte sunulacağı bir füzyon çeşitli yatırım potansiyelleri sunuyor yatırımcılara.

4. Mobil Üzerinden Yeni Gelir Kaynakları

Facebook, Twitter ve Instagram’ın sunmuş olduğu ‘stories’ ve ‘live’ gibi özellikler mobil kullanıcılarını müsabaka esnasında potansiyel bir içerik üreticisi konumuna getiriyor. Aynı zamanda, mobil teknonoloji markaların tüketicilere her zaman ve her yerde temas edebilmesi açısından önemli bir olanak sunmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden spor içeriği tüketimi de artış gösteriyor. NBC gibi medya kuruluşları bu yoğun tüketimden istifade edebilmek için Rio 2016 Olimpiyat Oyunlar’ında Buzzfeed ve Snapchat gibi mobil odaklı firmalarla işbirliği yaptı.

Mobil kullanıcılarının spor tüketimi yatırımcılar ve markalar için büyük fırsatlar barındırıyor. Yeni taraftar edinme, taraftarla etkileşime girme ve taraftarlara ‘VR’, ‘360 video’ gibi yeni teknolojilerle deneyim yaşatma gibi unsurlar mobil uygulamalara yapılacak yatırımlar için güncel örnekler.

5. Global Bir Güç Olarak E-Spor

E-spor henüz olgunluk aşamasında olsa da, şu andaki potansiyeliyle bile büyük bir güç halini almış durumda. E-spor, markalar ve spor kuruluşları için genç kitlelere ulaşma açısından büyük önem arz ediyor. Samsung gibi markalardan, The Philadelphia 76ers gibi basketbol takımlarına ve birçok Avrupa futbol takımına kadar pek çok spor kuruluşu ve markanın e-spor takımı var artık. E-sporun en büyük portalı olarak bilinen ‘Twitch’ üzerinden ayda ortalama 1m yayıncı canlı online oyun paylaşımında bulunuyor. Bu gösterimlerin aylık ortalama görüntülemesi ise 100m.

Gelecek fırsatı olarak e-spor, ‘Z jenerasyonu’ olarak tanımlanan genç kuşağın spor odaklı tüketimi için açık bir kapı ve büyük bir potansiyel.

E-spor hakkında daha fazla bilgi almak için “Türkiye’de E-Spor Pazarı Ne Durumda?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link