Spor Endüstrisinde Yeni Trendler

Nielsen bünyesinde faaliyet gösteren ‘Nielsen Sports’, spor endüstrisinin yeni dönem trendleri ve dinamikleri hakkında hazırlamış olduğu raporu. İlgili raporun bazı önemli konu başlıklarını aşağıda okuyacaksınız.

1. Çin’in Liderliğindeki Yeni Bir Sportif Güç Dengesi

Spor ekseninde ortaya çıkan Asya gibi yeni pazarlar spora üst seviyede yatırımlarda bulunmaya başladılar. Önümüzdeki üç Olimpiyat Oyunlar’ı Asya’da düzenlenecek. Rusya ve Katar, Dünya Kupası’nın gelecekteki ev sahipleri. Meksika spora ve spor etkinliklerine yoğun yatırımlarda bulunuyor. Türkiye, Tayland ve Endonezya gibi pazarlar sıkıntılı bir yapıda olsalar da büyüme potansiyelleri yüksek. Çin ise ortaya çıkan bu yeni spor endüstri pazarının liderliğini ele geçirmiş durumda. Çin hükümetinin 2025’e kadar hedefi sporun tüm alanlarında $813 milyarlık bir ekonomi yaratmak. Çin hükümetinin yanında Ali Baba ve Wanda Group gibi ünlü Çinli firmaların da spora üst düzey yatırımları mevcut. Ali Baba Olimpiyat Komitesi’yle uzun süreli bir sponsorluk anlaşması imzalarken, Wanda Group ise FIFA ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Ortaya çıkan bu yeni pazarları iyi analiz etmek ve tecrübeli spor pazarlarından yeni pazaralara bilgi sermayesi geçişleri bu pazarlarla ilgili yeni fırsatlar sunuyor.

2. Online Olan Herkes İçeriğin ve İletişimin Kontrolünü Sağlayabilir

Spor odaklı içeriğin oluşturulması ve yayılması demokratikleşti, artık tekel değil. Toplumun en üst seviyesinden en alt seviyesine kadar herkes dijital mecralarda yayıncı olabiliyor. Bu durum içeriğin her zamankinden daha fazla önem kazanmasına yol açıyor aynı zamanda.

Firmalardan spor markalarına, kulüplerden sporculara kadar sporun tüm paydaşları içeriğe ve içeriğin yayınlanmasına büyük yatırım yapmaya başladı. Sporcu bazında içerik yatırımlarına en önemli örnekler; Lebron James’in ‘Interrupted’, Derek Jeters’ın ise ‘The Players’ Tribune’ yatırımları. Video odaklı içeriğin baskın olduğu bir dönemde ‘Arsenal Fan Tv’, ‘Redmen Tv’, ‘Ball Street Network’ gibi Youtube üzerinden yayın yapan alternatif taraftar kanalları başarılı çalışmalar için güzel örnekler.

Bu alanda oluşturulacak özgün ve kaliteli içerikler taraftarlarla yoğun bir etkileşim kurma potansiyeli barındırıyor.

3. Spor ve Eğlencenin Büyük Birleşimi

Stadyumlar taraftarlarla en yoğun temasın sağlandığı ve markaların taraftarlara birinci elden kompakt bir deneyim sunabileceği özel alanlar kategorisinde. Bu yüzden spor markaları, müsabakaların yapıldığı alanlarda taraftarları eğlendirme yoluyla yoğun bir etkileşim sağlama çabasındalar. Müsabaka öncesi düzenlenen konserler, stadyum çevresine kurulan taraftar eğlence noktaları ve sporcuların daha ulaşılabilir olmasının sağlanması bu tür çalışmaların en güncel örnekleri.

Spor etkinliklerini bir festival gibi konumlandırmak, müzik etkinlikleri ve ünlü katılımın sağlanması işe yarıyor. Spor ve eğlencenin birlikte sunulacağı bir füzyon çeşitli yatırım potansiyelleri sunuyor yatırımcılara.

4. Mobil Üzerinden Yeni Gelir Kaynakları

Facebook, Twitter ve Instagram’ın sunmuş olduğu ‘stories’ ve ‘live’ gibi özellikler mobil kullanıcılarını müsabaka esnasında potansiyel bir içerik üreticisi konumuna getiriyor. Aynı zamanda, mobil teknonoloji markaların tüketicilere her zaman ve her yerde temas edebilmesi açısından önemli bir olanak sunmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden spor içeriği tüketimi de artış gösteriyor. NBC gibi medya kuruluşları bu yoğun tüketimden istifade edebilmek için Rio 2016 Olimpiyat Oyunlar’ında Buzzfeed ve Snapchat gibi mobil odaklı firmalarla işbirliği yaptı.

Mobil kullanıcılarının spor tüketimi yatırımcılar ve markalar için büyük fırsatlar barındırıyor. Yeni taraftar edinme, taraftarla etkileşime girme ve taraftarlara ‘VR’, ‘360 video’ gibi yeni teknolojilerle deneyim yaşatma gibi unsurlar mobil uygulamalara yapılacak yatırımlar için güncel örnekler.

5. Global Bir Güç Olarak E-Spor

E-spor henüz olgunluk aşamasında olsa da, şu andaki potansiyeliyle bile büyük bir güç halini almış durumda. E-spor, markalar ve spor kuruluşları için genç kitlelere ulaşma açısından büyük önem arz ediyor. Samsung gibi markalardan, The Philadelphia 76ers gibi basketbol takımlarına ve birçok Avrupa futbol takımına kadar pek çok spor kuruluşu ve markanın e-spor takımı var artık. E-sporun en büyük portalı olarak bilinen ‘Twitch’ üzerinden ayda ortalama 1m yayıncı canlı online oyun paylaşımında bulunuyor. Bu gösterimlerin aylık ortalama görüntülemesi ise 100m.

Gelecek fırsatı olarak e-spor, ‘Z jenerasyonu’ olarak tanımlanan genç kuşağın spor odaklı tüketimi için açık bir kapı ve büyük bir potansiyel.

E-spor hakkında daha fazla bilgi almak için “Türkiye’de E-Spor Pazarı Ne Durumda?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Personel Neden Gider ?

Yeni açılan bir kuruluşta çalışmak, MBA yapmak gibidir.

Bir kuruluşun açılış öncesinde, açılışında ve açılış sonrasında içinde bulunabilmek gerçekten oldukça öğretici. Büyümesini görmek, bu büyümenin içinde bulunmak güzel yanı. Ancak, tüm insan kaynağını kaybetmeye ve işin başında kilit eleman, bu adam çok iş yapacak, en önemli personelimiz olarak tanımlanan çalışanların sadece bir dişliden ibaret görülmeye başlanmasına tanık olmak ise acı verici.

Sektörel hastalıklar vardır, kariyerim sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda ilerlediği için en iyi bildiğim sektör de burası. Temel sorun ise, nitelikli iş gücüne ulaşmak ve çalışanın devamlılığını sağlamak, insan kaynakları diliyle “turnover’ları düşük tutmak”

Kurumsal firmalarda işe alım süreçleri tam bir karmaşadır, defalarca görüşme yaparsınız, tecrübelerinizi anlatırsınız, yabancı diliniz test edilir, bazı kurumlar mantık testleri dahi yaparlar. Bunlar doğru kişiyi işe almak için yapılması gereken işlerdir. Ancak işin bir de personel tarafından bakmaya çalışalım, hayatınız boyunca asla bitmeyen, tekrarlayan işler vardır, bunlardan biri de “kendini kanıtlamaktır” yani eşimize, ailemize, sevgilimize, yöneticilerimize hatta astlarımıza kendimizi tekrar tekrar kanıtlamak zorundayız ve personel defalarca kendini anlatmak durumunda kalacak, tüm yetkinliklerini sergilemeye gayret edecektir, bunun sonucunda ise mutlu sona ulaşma niyetindedir. Peki, iş başı yaptıktan sonra neler oluyor ? Sanırım, burada bir sınır getirmeliyim özellikle ucundan kıyısından yaratıcı bir iş yapmaları beklenen, bütünleşik pazarlama olarak adlandırdığımız başlığın altında yer alan departmanların  -satış, kurumsal iletişim, crm, hakla ilişkiler vs.- çalışanları, oyun alanlarının ne kadar da dar olduğu, gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Üstler ve diğer departmanların ilgililerinden şöyle cevaplar duymak oldukça muhtemeldir;

 • Bu yılki bütçede buna yer yok, maalesef.
 • O konuyu kaliteyle konuşmak lazım.
 • Burası, o tür çalışmalara pek uygun değil.
 • Biz çok konuştuk bunları ama üst yönetim sıcak bakmıyor.
 • Regülasyonlar elverişsiz.

Bu cümleler uzar gider. Özellikle belirttiğimiz uzmanlık alanlarında bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılır, bu da personelin neden terk ettiği sorusunun cevaplarından biridir. İşin daha kötü yanı ise, müşterilerin de bu durumlardan haberdar olmasıdır. Şu soruyla bilmiyorum kaç kere karşılaştım “Mustafa bey o kurumda devam mı ?” Bazen inanarak bazen inanmayarak şöyle cevaplar veririm;

 • Biz hep buradayız hah hah ha
 • Tabii, biz topraktan girdik izzet bey :)

Tabii, personelin kurumu terk etmesinin onlarca nedeni olabilir;

Personel Nasıl Sadık Kalır?

Bu yazıya başladım, çünkü yeni mezun olarak işe aldığımız, bir yıl boyunca yetiştirdiğimiz bir arkadaşımızı, tam bir yılın sonunda rakiplerimizden birine teslim etmek durumunda kalmıştık. Meselenin sadece para olduğunu düşünmüyorum, mesele personelin değer görmediğini ve resmin bir parçası olarak hissetmediğinden kaynaklanmaktadır. Mesele bireysel değil, bu arkadaşın yerine farklı bir yeni mezun aldık, ancak bu durum beni oldukça sinirlendirdi. Ne yani, eğitip eğitip ayrılmalarını mı seyredeceğiz.

İlk çalıştığım kurumu evim gibi düşünürdüm, hala da çok farklı görmüyorum. Eğer çalışkan, istekli, kendini kanıtlama arzusu olan bir eleman yakalarsanız, işletme olarak kendinizi şanslı addetmelisiniz. Ancak tüm bu özellikler tecrübe eksikliğiyle birleştiğinde, ortaya beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Personel, kendi alanının dışında veya üstünün yetki alanına girerek, iş yapma gayretine girebilir ve bu genelde pek hoş karşılanmaz. Bir işi başarmaktan daha mühimi o işi doğru yoldan tamamlamış olmaktır.

Şu da bir gerçektir ki, bir kurum sadece profesyonel ilişkilerle yönetilmez. Tüm yapılarda olduğu gibi, bireysel ilişkiler yapılacak tüm işleri etkileyecektir.

Sorduğumuz sorunun yanıtı vermeye gayret edelim. Personel nasıl sadık kalır? Önce doğru elemanları işe almakla başlamak gerektiği kesin. Ardından ise, onları oyunun bir parçası yapmak ve işlerinin karşılığını vermektedir. Samumed kurucusu Osman Kibar, Türk-Amerikan İş Konseyinde ki konuşmasında, iki kültüründe etkisinde büyüdüğünü ve Türk kültüründe “Brotherhood” “Kötü Gün Dostu” olarak tanımladığı kavramın kendisini en çok etkileyen özellik olduğunu belirtmiştir. Eğer şirketinize doğru personeli alıp, onları yapının bir parçası yapabilirseniz, kültürel yapımızdan dolayı sadece maddi avantajlardan dolayı sizi terk edip gitmeyeceklerdir.

Yöneticiler genelde bu durumun farkındadırlar ve size bu kurumun bir parçası olduğunuzu yılbaşı balosunda yada, bayram kutlamalarında tekrar tekrar söylerler. Ancak Fransız yazar Marcel Proust’un dediği gibi; Önemli olan söylenenler değil, davranışlardır.

How Google Works harika bir işletme ve insan kaynakları kitabı. Bir iki alıntı yaparak kapatalım;

 • General Patton şöyle demiş; “Herkes aynı şekilde düşünüyorsa, düşünmeyen biri var demektir.”
 • Adaya geçmişini sorduğunuzda, özgeçmişinde yazan okulunu, çalıştığı diğer yerleri ve deneyimlerini değil, tüm bunlardan neler öğrendiğini sorun.
 • Neden işe almayla sadece İK ilgilensin. Muhtemelen herkes harika birini tanıyordur, o harika kişiyi işe almak da herkesin görevi olmaz mı ? Bu bir döngü halini alır ve öyle devam eder.
 • Larry Page, bir yöneticinin geliştirmesi gerek en önemli özelliğin, işe alım olduğunu yazmış.

Personel nasıl sadık kalır, sorusunu sorarken, ayrıca şunu da düşünmemiz gerekmektedir; Peki kurum personeline sadık kalacak mı ? Starbucks Başkanı Howard Schultz şöyle demiş; Babamın hiçbir zaman çalışma şansı bulamadığı bir şirket kurmaya çalışıyorum. Babamın hiçbir patronuna sadakati yoktu, çünkü işverenleri işçilerine sadakat göstermemişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Puma’nın Tepki Çeken Uyuşturucu Temalı Partisi

Spor giyim markası Puma, İngiltere’deki en büyük spor ürünleri perakendecisi olan JD Sports ve Urban Nerds isimli pazarlama ajansıyla iş birliği yaparak, belediyenin yoksullara sunduğu konutlardan, uyuşturucudan ve sokaktaki diğer her şeyden esinlenerek oluşturulmuş olan bir parti düzenledi. Ancak Puma’nın “House of Hustle” (Fahişe Evi) isimli bu pazarlama etkinliği pek de iyi karşılanmadı.

Parti, Londra’nın Soho bölgesinde yer alan, duvar yazıları ve karartılmış pencerelerle süslenmiş olan bir evde düzenlendi. House of Hustle isimli bu ev, uyuşturucu alınıp satılan ve üretilen bir ev tarzında tasarlanmıştı. Parti katılımcıları, içerde “drill scene” (son derece açık sözlü ve şiddet içeren bir lirik içeriğe sahip olan hip hop türü) isimli hip hop türünde çalışmalara yapan bazı rap şarkıcılarıyla tanışma fırsatı yakaladılar. Bununla birlikte partide konuklara hizmet vermek üzere bekleyen dövmeciler ve kuaförler de bulunuyordu.

The Voice’ın paylaştığı habere göre, spor giyim markasının düzenlediği bu etkinlik, bazı kişiler tarafından suç kültürünü göz alıcı bir hale getirmeye yönelik zayıf bir girişim olarak görüldü. Londra’da savunmasız ailelerle birlikte çalışan sosyal hizmet görevlisi Amber Gilbert Coutts da bu etkinliği ağır bir dille eleştirdi. Coutts; sokak şiddeti, polis sayısının azaltılması ve toplumsal huzursuzluk arasında kalmış gençler açısından mevcut ortam ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada dile getirdi.

Özet olarak Coutts konuya ilişkin düşüncelerini paylaştığı Instagram paylaşımında, bu etkinliğin, kent kültürünün karanlık yüzünü yansıttığını ifade etti. Uyuşturucunun genellikle gençleri şiddete yönelttiğine dikkat çeken Coutts, Puma’nın dünyanın en büyük spor markalarından biri olarak sosyal sorumluluk konusunda çuvalladığını belirtti.

Coutts’un bu Instagram paylaşımı, sosyal medya üzerinde büyük bir etki yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu konuda Coutts’a destek verdi ve markanın bu başarısızlığını açık bir şekilde dile getirdiği için ona teşekkür ettiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link