Bir zamanların en ses getiren kız gruplarından Spice Girls’in gelmiş geçmiş en hit şarkısı Wannabe’yi unutan yoktur sanırım. 20 yaşındaki bu hit şarkı şimdilerde çok konuşulan bir kampanya ile tekrar gündeme geliyor. Birleşmiş Milletler Küresel Hedefler kampanyasının bir parçası olarak cinsiyet eşitliği, kaliteli eğitim, çocuk gelinlere son gibi güçlü başlıkların hepsi tekrardan ele alınarak şarkı yeniden yorumlanıyor ve ortaya az sonra videosunu göreceğiniz bu şey çıkıyor: Kadın gücü!

Kadın yönetmen M.J. Delaney tarafından yönetilen reklam filminde sahneye birbirinden farklı birçok kadın çıkıyor. Bunların arasında Bollywood starı Jacqueline Fernandez, İngiliz kız grubu M.O., Nijeryalı kadın şarkıcı  Seyi Shay ve Kanadalı dansçı Taylor Hatala’yı görmek mümkün.

#WhatIReallyReallyWant akımı ile uluslararası sanatçılar tarafından yeniden yorumlanan hit şarkı Wannabe ile tüm dünyada kadınların karşılaştıkları sorunlar ele alınıyor. Reklam filminde ‘kadına karşı şiddeti sonlandırın, eşit işe eşit ücret, tüm kadınlara eşit eğitim fırsatı ‘ gibi pankartlar dikkat çekiyor.

Kampanya kapsamında, filmi izleyerek konu hakkındaki düşüncelerini ifade etmek isteyen herkes #WhatIReallyReallyWant hashtagi üzerinden aklındakileri paylaşabiliyor. Hashtage gelecek tüm yorumlar Eylül aynıda toplanacak Birleşmiş Milletler küresel liderleri ile de paylaşılacak.

3-Spice-Girls-UN-Feminism-Music-Video-Remake

 

Kampanyanın daha fazla kişiye ulaşması içinse bu yazın sonlarına kadar sinemalarda film öncesinde reklam filminin yayınlanması planlanıyor.

Efsanevi şarkıların yeniden yorumlanması hakkında Spice Girls üyelerinden Victoria Beckham ve Mel C’ de şarkılarının böyle bir kampanya için kullanılmasından dolayı duydukları mutluluk ve desteklerini dile getirdiler.

Sizlerde gerçekten kadınlar için ne istediğinizi belirtmek ve bu akıma katılmak istiyorsanız, buradan Birleşmiş Milletler dünya liderleri ve genel sekreterliğinin tüm dünyadan kadınların ne istediklerine kulak vermek için yaptıkları bu kampanyaya aklınızdakileri paylaşarak katkıda bulunabilir, kadınlar için daha eşit ve adil bir dünya kurulması adına elinizi taşın altına koyabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın