Spekülasyonlardan iPhone 5 yaratmak: İşte En Muhtemel iPhone 5

 ( Gölgeyle oluşan 5 rakamına dikkat )

Yukarıdaki fotoğraf Apple’ın 12 eylülde düzenleyeceği ve yüksek ihtimalle yeni iPhone modelini duyuracağı etkinlik için hazırlanmış ve katılımcılara gönderilen davetiye. Bütün gözlerin 12 eylül tarihine çevrildiği ve beklentilerin yeni iPhone modeli üzerine yoğunlaştığı son haftalarda yeni iPhone modeli üzerine bir çok spekülasyon çıkıyor.

Apple’ın yeni iPhone modeli çıkarmadan önce tepkileri ölçmek ve birazda tüketicilerin zihninde yeni iPhone algısını yaratmak adına iPhone’ları bir gerilla marketing stratejisiyle ve türlü oyunlarla piyasa sürdüğü bir gerçek. Barda unutulan iPhone ise bu hikayelerin en ünlüsü sanırım. iPhone 4 piyasaya sürülmeden önce bir Apple mühendisi tarafından barda unutulan (!) bir prototipin Gizmodo editörlerinden birinin satın almasıyla piyasaya sürülüşünden önce görüntüleri bütün dünyaya yayılmıştı hatırlarsınız.

Birazdan vereceğim bilgiler elbette spekülasyonlardan ibaret ancak spekülasyonların bazı özellikler üzerinde toplanması ve büyük bir kesim tarafından ön görülen bazı özelliklerin ( daha geniş bir ekran gibi ) basına sızan (!) fotoğraflarla desteklenmesi, spekülasyonların büyük ölçüde doğru olabileceğinin göstergesi. Elbette son söz 12 eylülde söylenecek. Apple’ın beklenenden çok farklı bir ürün tanıtması da muhtemel ancak eski deneyimler bize yeni çıkacak iPhone’un aşağı yukarı birazdan çizeceğim şekle uygun olacağını gösteriyor.

  • Daha büyük ve yüksek çözünürlüğe sahip ekran

Akıllı telefonların günlük yaşama giderek daha fazla entegre olması ve kullanıcıların gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlar sayesinde notebooklarla yapılabildikleri işlemleri yavaş yavaş akıllı telefonlarla da yapabiliyor olması, şüphesiz akıllı telefonlara yönelik daha büyük ekran talebininin artmasına yol açtı ki son döneme 20 milyon satış barajını aşmasıyla damgasını vuran Samsung Galaxy S III’ün bu denli büyük başarı yakalamasının bir unsuru da 4.8″ ekran boyutuna sahip olması ( iPhone 4s 3.5″ büyüklüğünde ekrana sahip )

Ayrıca mart ayında piyasa çıkan yeni iPad’in ve temmuz ayında piyasaya çıkan yeni MacBook’un daha yüksek çözünürlüğe sahip retina ekranlara sahip olmasından dolayı, yeni duyurulacak olan iPhone’un da daha yüksek çözünürlüğe sahip retina ekrana sahip olacağını rahatça söyleyebiliriz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kaVzt-_zajE

  • Daha güçlü işlemci

Her yeni iPhone’un daha gelişmiş ve güçlü bir işlemci ile geldiğini biliyoruz. iPhone 4’ün A4, iPhone 4S’in A5 ve son çıkan iPad’in çift çekirdekli A5X işlemciye sahip olması, yeni gelecek olan iPhone modelinin de muhtemelen dört çekirdeğe ve A6 kodlu bir işlemciye sahip olacağını gösteriyor.

  •  Daha küçük usb portu

Basına sızan birçok protipte görüldüğü gibi yeni iPhone’un bağlantı noktası alıştığımız eski tasarımına göre daha küçük bir boyuta sahip. Sızan birçok fotoğrafın basına yeni sızan usb bağlantı kablosuyla örtüşmesi de söylediklerimizi doğrular nitelikte.

  •  Global LTE desteği  ( 4G )

Apple’ın yeni iPhone’da global LTE desteği sağlayacağı neredeyse kesin gibi. Birçok kaynakta buna dair haber yayınlanırken, LTE temel anlamda yeni iPad’in de sahip olduğu 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi 4G’yi ifade ediyor. Yeni iPhone, iPad’e nazaran yalnızca belli frekansları değil tüm 4G frekanslarını destekleyecek. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bu teknoloji operatörlerin 4G teknolojisine sahip olmamasından dolayı ülkemizde kullanılamayacak.

  • Yeni uygulamalar

Alttaki fotoğraf Apple’ın 12 eylülde düzenleyeceği konferansın yapılacağı binanın girişine asmış olduğu görselin üstten görünüşüne ait ve Mac Rumors’un forumlarından bir ziyaretçinin dikkatiyle açığa çıkan detay yeni uygulamalarında bu konferansta duyurulabileceğini gösterdi. Görülebileceği üzere, görsel aslında klişeleşmiş Apple uygulamalarının ikonlarının uzatılmış hali. iPod, oyun merkezi, iTunes ve Safari rahatlıkla görülebilirken ortada yer alan 2 ikon şimdiye kadar karşılaşılan hiçbir ikona benzemiyor. Buda bize yeni uygulamaların duyurulabileceği haberini veriyor.

iPhone 5 için yazdığımız tüm bu beklentileri basına sızan bilgiler ve protipler ışığında yazdık ve muhtemel iPhone 5’in temel yapıtaşlarını oluşturuyor. Elbette Apple bu kadar yazılan çizilen şeyi bir aldatma olarak piyasaya sürmüş olabilir ve 12 eylülde tamamen farklı bir iPhone’da tanıtabilir. Bakalım iPhone 5 belkide Yeni iPhone ( The New iPhone ) nasıl olacak ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link