( Gölgeyle oluşan 5 rakamına dikkat )

Yukarıdaki fotoğraf Apple’ın 12 eylülde düzenleyeceği ve yüksek ihtimalle yeni iPhone modelini duyuracağı etkinlik için hazırlanmış ve katılımcılara gönderilen davetiye. Bütün gözlerin 12 eylül tarihine çevrildiği ve beklentilerin yeni iPhone modeli üzerine yoğunlaştığı son haftalarda yeni iPhone modeli üzerine bir çok spekülasyon çıkıyor.

Apple’ın yeni iPhone modeli çıkarmadan önce tepkileri ölçmek ve birazda tüketicilerin zihninde yeni iPhone algısını yaratmak adına iPhone’ları bir gerilla marketing stratejisiyle ve türlü oyunlarla piyasa sürdüğü bir gerçek. Barda unutulan iPhone ise bu hikayelerin en ünlüsü sanırım. iPhone 4 piyasaya sürülmeden önce bir Apple mühendisi tarafından barda unutulan (!) bir prototipin Gizmodo editörlerinden birinin satın almasıyla piyasaya sürülüşünden önce görüntüleri bütün dünyaya yayılmıştı hatırlarsınız.

Birazdan vereceğim bilgiler elbette spekülasyonlardan ibaret ancak spekülasyonların bazı özellikler üzerinde toplanması ve büyük bir kesim tarafından ön görülen bazı özelliklerin ( daha geniş bir ekran gibi ) basına sızan (!) fotoğraflarla desteklenmesi, spekülasyonların büyük ölçüde doğru olabileceğinin göstergesi. Elbette son söz 12 eylülde söylenecek. Apple’ın beklenenden çok farklı bir ürün tanıtması da muhtemel ancak eski deneyimler bize yeni çıkacak iPhone’un aşağı yukarı birazdan çizeceğim şekle uygun olacağını gösteriyor.

  • Daha büyük ve yüksek çözünürlüğe sahip ekran

Akıllı telefonların günlük yaşama giderek daha fazla entegre olması ve kullanıcıların gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlar sayesinde notebooklarla yapılabildikleri işlemleri yavaş yavaş akıllı telefonlarla da yapabiliyor olması, şüphesiz akıllı telefonlara yönelik daha büyük ekran talebininin artmasına yol açtı ki son döneme 20 milyon satış barajını aşmasıyla damgasını vuran Samsung Galaxy S III’ün bu denli büyük başarı yakalamasının bir unsuru da 4.8″ ekran boyutuna sahip olması ( iPhone 4s 3.5″ büyüklüğünde ekrana sahip )

Ayrıca mart ayında piyasa çıkan yeni iPad’in ve temmuz ayında piyasaya çıkan yeni MacBook’un daha yüksek çözünürlüğe sahip retina ekranlara sahip olmasından dolayı, yeni duyurulacak olan iPhone’un da daha yüksek çözünürlüğe sahip retina ekrana sahip olacağını rahatça söyleyebiliriz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kaVzt-_zajE

  • Daha güçlü işlemci

Her yeni iPhone’un daha gelişmiş ve güçlü bir işlemci ile geldiğini biliyoruz. iPhone 4’ün A4, iPhone 4S’in A5 ve son çıkan iPad’in çift çekirdekli A5X işlemciye sahip olması, yeni gelecek olan iPhone modelinin de muhtemelen dört çekirdeğe ve A6 kodlu bir işlemciye sahip olacağını gösteriyor.

  •  Daha küçük usb portu

Basına sızan birçok protipte görüldüğü gibi yeni iPhone’un bağlantı noktası alıştığımız eski tasarımına göre daha küçük bir boyuta sahip. Sızan birçok fotoğrafın basına yeni sızan usb bağlantı kablosuyla örtüşmesi de söylediklerimizi doğrular nitelikte.

  •  Global LTE desteği  ( 4G )

Apple’ın yeni iPhone’da global LTE desteği sağlayacağı neredeyse kesin gibi. Birçok kaynakta buna dair haber yayınlanırken, LTE temel anlamda yeni iPad’in de sahip olduğu 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi 4G’yi ifade ediyor. Yeni iPhone, iPad’e nazaran yalnızca belli frekansları değil tüm 4G frekanslarını destekleyecek. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bu teknoloji operatörlerin 4G teknolojisine sahip olmamasından dolayı ülkemizde kullanılamayacak.

  • Yeni uygulamalar

Alttaki fotoğraf Apple’ın 12 eylülde düzenleyeceği konferansın yapılacağı binanın girişine asmış olduğu görselin üstten görünüşüne ait ve Mac Rumors’un forumlarından bir ziyaretçinin dikkatiyle açığa çıkan detay yeni uygulamalarında bu konferansta duyurulabileceğini gösterdi. Görülebileceği üzere, görsel aslında klişeleşmiş Apple uygulamalarının ikonlarının uzatılmış hali. iPod, oyun merkezi, iTunes ve Safari rahatlıkla görülebilirken ortada yer alan 2 ikon şimdiye kadar karşılaşılan hiçbir ikona benzemiyor. Buda bize yeni uygulamaların duyurulabileceği haberini veriyor.

iPhone 5 için yazdığımız tüm bu beklentileri basına sızan bilgiler ve protipler ışığında yazdık ve muhtemel iPhone 5’in temel yapıtaşlarını oluşturuyor. Elbette Apple bu kadar yazılan çizilen şeyi bir aldatma olarak piyasaya sürmüş olabilir ve 12 eylülde tamamen farklı bir iPhone’da tanıtabilir. Bakalım iPhone 5 belkide Yeni iPhone ( The New iPhone ) nasıl olacak ?

Bir Cevap Yazın