Son Dönem Penceresi İçerisinde Sektörel Bilişim

Rasyonel bir bütünlük olarak adlandırılabilecek teknoloji; bilgi kavramının etki ve değişimiyle birlikte dünya üzerinde yepyeni bir dönem ve devinim etkisini topluma yansıtmayı en iyi şekilde başardı. Nitekim bugün Dünya Bilişim Pazarı’nın toplam büyüklüğünü 2 trilyon Euro’nun üzerinde bir rakamla ifade edebilmek mümkün.

pardus

Peki Türkiye olarak teknolojik alan veya yatırıma ne kadar bir bütçe ayırıyoruz? Ayrıca bu alan içerisinde bilimsel ve teknolojik metot kullanımında Türkiye nasıl bir konumlandırma yürütüyor? Bugün Türkiye’nin Dünya Bilişim Pazarı içerisindeki payı yüzde 0.8, ki bence bu alanın henüz bu seviyede seyretmesinin en önemli sebebi iktisadi ve ekonomik yatırım yetersizliğidir. Cern’de yapılan bilimsel bir araştırma ile Türkiye’dekini ekonomik anlamda paralel olarak oranlandırabilir misiniz? Kullanıcı açısından yazılım sahteciliği, son dönem yazılım satın alma oranlarındaki düşüklük gibi nedenler ise bilişim ve emek piyasasını içine alan gerçek ve utandıran yüzü gözler önüne seriyor.

xl_mobile_os_poll_624

İşte tam da sektörün bu karamsar yüzünün kurtarılma çabalarının en başında şüphesiz ki mobil ve kurumsal hizmetler geldi. Android ve iOS uygulamaları, ardından son dönem geliştirilen mobil iletişim sistemleri gibi faktörler alanda sözü edilebilebilen firmaların bu sektördeki güçlenme çabalarının başında yer aldı.

Nitekim konunun en son örneklerinden biri, sektörün önde gelen firması tarafından, beraberinde yeni bir gelişme stratejisi ve çabasıyla birlikte, tekrar piyasaya sürüldü. Buna göre; teknolojinin en sıkı takip edildiği yerlerden biri olan üniversitelerde, teknolojinin en sıkı takipçilerinden öğrenciler hedeflenerek ulaşılma çabasına başlandı. Marka elçileri görevlendirildi, gönderildi ama gereken bilgi iletilip teşvik sağlandı mı yüksek oranda tartışılır.

brand_ambassador_marketing_model_guide_id7241841_size400

Nitekim ne veri tabanı alanında yeterli ve gereken bilgi iletildi, ne programlama, ne de uyumluluk. Peki sektörün bu denli önde gelen firmalarından biri nasıl olur da yazılım tanıtımında yazılımsal yetiyi bu denli geri plana itebilir? Bu noktada kimsenin bilgi veya yetisi beni ilgilendirmez, nitekim elçiye zeval etmek veyahut bir genelleme politikası da değil zaten amacım. Fakat bu gibi olgular, firmanın marka konumlandırması üzerinde, özellikle de potansiyel pazar içerisinde gerçekleştirilmesi takdiriyle, yüksek oranda olumsuz etkiler bırakıyor. Nitekim oranlama içerisinde kaç görevli programlama bilgisi kapsamı içerisinde bir tanıtıma gidebiliyor? Uyumluluk sorunlarıyla ilgili temel veriler hakkında internette yayınlanandan farklı ne iletebiliyor? Ya da bahsettiklerimin tersine amaç yalnızca marka görünülürlüğü sağlayıp, yapılan birkaç anket çalışmasında mı ibaret? Eğer ki öyleyse, asıl bu noktada tartışılması gereken, sektörü bu denli elinde tutabilme seviyesine sahip bir firmanın böyle bir yönde strateji uygulamasının etkisizliği olmalıdır.

Bu soruların cevap veya sürecini önümüzdeki çeyrek içerisinde daha net görebileceğimiz kesin. Elbette temennim gereken başarının sağlanması yönünde. Fakat şu anki gidişatı ve son dönem artık trend haline getirilmiş devinimi de içine koyarak söylemeliyim ki; piyasada, özellikle de bu gibi etkenler yüzünden, olmadı 9 gelsin mantığıyla ilerleyen bir öncü görmek asla istemiyor olacağım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Apple, Madenlerde Çalıştırılan Çocuk İşçiler Nedeniyle Tedarikçisini Değiştiriyor

Kobalt; akıllı telefonlarda, tabletlerde ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan lityum-iyon bataryaların üretiminde kullanılan önemli bir madde. Ve Bloomberg’in dün yaptığı habere göre, ABD’li teknoloji devi Apple, doğrudan madencilerden kobalt tedarik etmek için görüşmelerde bulunuyor. Bunun sebebi ise madenlerde çalıştırılan çocuk işçiler.

Şirket, çeşitli uluslararası insan hakları örgütleri tarafından yapılan incelemeler nedeniyle son yıllarda kobalt madencilerine olan ilgisini artırdı. Uluslararası Af Örgütü’nün 2016 yılında paylaştığı bilgiye göre, dünyanın kobalt tedariğinin yaklaşık olarak %60’ı Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarafından sağlanıyor ve bu kobaltın %20’sini, çocuklar elleriyle çıkartıyorlar.

2017’nin mart ayında Apple, çocuk işçiler ve tehlikeli çalışma koşulları nedeniyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde elle çıkarılan kobaltları satın almayacağını açıklamıştı. Hatta şirket, bu açıklamanın ardından Çin merkezli kobalt tedarikçisi Huayou Cobalt şirketiyle çalışmaya başlamıştı.

Bunların yanı sıra Apple’ın, batarya talebindeki hızlı artışın, hammadde sıkıntısına neden olabileceği yönünde endişeleri mevcut. Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar, hatta elektrikli otomobiller (evet, elektrikli otomobillerin bataryalarında da kobalt kullanılıyor) bile kobalta bağımlı olduğu için şirketin bu endişelerinin yersiz olduğu söylenemez. Üstelik maden piyasasını takip eden InvestmentMine’ın paylaştığı verilere göre, kobaltın fiyatı son bir yılda ikiye katlandı.

Haberde belirtilene göre, şirket beş yıl ya da daha uzun bir süre boyunca her yıl birkaç bin tonluk kobalt için sözleşmeleri garanti altına almayı amaçlıyor. Bununla birlikte BMW, Volkswagen ve Samsung gibi firmalar da elektrikli araçlar üretmek amacıyla metal tedariği için bir yıldan daha uzun süreli sözleşmeler bağlamaya çalışıyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

BM Türkiye’de Teknoloji Bankası Kuruyor

2011 yılında gündeme gelen ve 47 ülkedeki 880 milyon insanı doğrudan ilgilendiren Teknoloji Bankası’nda sona gelindi. Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde Türkiye’nin ise ev sahipliğinde Gebze’de bu yıl içerisinde kurulması planlanan banka pek çok açıdan dokunulmaz olacak.

Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde Türkiye’nin de ev sahipliğinde en az gelişmiş ülkelerin teknoloji açığını kapatmak için Gebze’de kurulması planlanan Teknoloji Bankası‘nda Amerika’da atılan karşılıklı imzaların ardından detaylar da belli oldu.

47 Ülkenin Teknoloji Açığı Kapatılacak

Bu yıl içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanan Teknoloji Bankası’nda Türkiye ev sahibi olarak kritik bir öneme sahip olacak. Bankanın ana misyonu fonda biriken paralar ile En Az Gelişmiş Ülkeler’in (EAGÜ) teknoloji açığını kapatmak olacak. Fondan aktarılacak paralar ile 47 gelişmemiş ülkeye teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda eğitim ve destek verilecek.

TÜBİTAK Kampüsünde Kurulacak

Söz konusu ülkelerde yaşayan 880 milyon insanın hayatına doğrudan dokunacak olan bankanın Gebze’deki TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) kampüsünde kurulması planlanıyor.

Türkiye’den 5 Yıl İçin 10 Milyon Dolar

Finansmanı tamamen gönüllük esasına bağlı olacak bankaya BM üyesi birçok ülkenin de destek sağlaması öngörülüyor. Ev sahipliği yapacak Türkiye ise ilk 5 yıllık zaman dilimi için yıllık 2 milyon dolar olmak üzere 10 milyon dolar vermeyi baştan taahhüt etti.

Başına “BM Yetkilisi”

Kurulacak bankanın başına getirilecek müdür ayrıca Birleşmiş Miletler Yetkilisini, banka kapsamında çalışacaklar ise Birleşmiş Milletler personelini ifade edecek. Banka anlaşma yapma, taşınmazları ve taşınabilirleri uygun biçimde elden çıkarma ve yasal işlem başlatma gibi yetkilere de sahip olacak.

Banka Binası Dokunulmaz olacak

Gebze’de kurulması planlanan Teknoloji Bankası’na ait bina da karşılıklı yapılan anlaşma gereği dokunulmaz olacak. Bankanın mal mülkü ve varlıkları genel sözleşme doğrultusunda belli bir dereceye kadar dava muafiyetinden feragat edilmesi dışında her türlü yasal süreçten de muaf tutulacak.

İzinsiz Giriş Yasak!

Binaya hiçbir memur ya da yetkili, idare müdürünün yani BM yetkilisinin izni olmadan her hangi bir görevi yerine getirmek için dahi olsa giriş yapamayacak. Teknoloji Bankası’na ait arşivler, materyaller ve tüm belgeler de dokunulmazlık kapsamında olacak.

İletişimde Avantaj Sağlanacak

Banka resmi haberleşmesi için kullanacağı posta, telefon, kablolu ve diğer haberleşme araçları için uygulanan öncelikler ve vergilerde diğer devletlere sağlanan avantajlardan yararlanabilecek. Hükümet hangi iletişim aracı olursa olsun bankanın iletişiminin dokunulmazlığını güvence altına alacak.

Araçlara Vergisiz Yakıt ve Diplomatik Plaka

Kurulacak bankanın ihtiyaç duyduğu motorlu taşıtlara vergisiz yakıt desteği de verilecek. Ayrıca banka için resmi olarak kullanılacak araçlara mevzuata uygun olarak diplomatik plaka da sağlanacak. Bankanın resmi kullanımı için ithal veya ihraç ettiği mallar için de gümrük vergisi muafiyeti uygulanacak.

Kaynak: Sabah

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link