Son Dönem Penceresi İçerisinde Sektörel Bilişim

Rasyonel bir bütünlük olarak adlandırılabilecek teknoloji; bilgi kavramının etki ve değişimiyle birlikte dünya üzerinde yepyeni bir dönem ve devinim etkisini topluma yansıtmayı en iyi şekilde başardı. Nitekim bugün Dünya Bilişim Pazarı’nın toplam büyüklüğünü 2 trilyon Euro’nun üzerinde bir rakamla ifade edebilmek mümkün.

pardus

Peki Türkiye olarak teknolojik alan veya yatırıma ne kadar bir bütçe ayırıyoruz? Ayrıca bu alan içerisinde bilimsel ve teknolojik metot kullanımında Türkiye nasıl bir konumlandırma yürütüyor? Bugün Türkiye’nin Dünya Bilişim Pazarı içerisindeki payı yüzde 0.8, ki bence bu alanın henüz bu seviyede seyretmesinin en önemli sebebi iktisadi ve ekonomik yatırım yetersizliğidir. Cern’de yapılan bilimsel bir araştırma ile Türkiye’dekini ekonomik anlamda paralel olarak oranlandırabilir misiniz? Kullanıcı açısından yazılım sahteciliği, son dönem yazılım satın alma oranlarındaki düşüklük gibi nedenler ise bilişim ve emek piyasasını içine alan gerçek ve utandıran yüzü gözler önüne seriyor.

xl_mobile_os_poll_624

İşte tam da sektörün bu karamsar yüzünün kurtarılma çabalarının en başında şüphesiz ki mobil ve kurumsal hizmetler geldi. Android ve iOS uygulamaları, ardından son dönem geliştirilen mobil iletişim sistemleri gibi faktörler alanda sözü edilebilebilen firmaların bu sektördeki güçlenme çabalarının başında yer aldı.

Nitekim konunun en son örneklerinden biri, sektörün önde gelen firması tarafından, beraberinde yeni bir gelişme stratejisi ve çabasıyla birlikte, tekrar piyasaya sürüldü. Buna göre; teknolojinin en sıkı takip edildiği yerlerden biri olan üniversitelerde, teknolojinin en sıkı takipçilerinden öğrenciler hedeflenerek ulaşılma çabasına başlandı. Marka elçileri görevlendirildi, gönderildi ama gereken bilgi iletilip teşvik sağlandı mı yüksek oranda tartışılır.

brand_ambassador_marketing_model_guide_id7241841_size400

Nitekim ne veri tabanı alanında yeterli ve gereken bilgi iletildi, ne programlama, ne de uyumluluk. Peki sektörün bu denli önde gelen firmalarından biri nasıl olur da yazılım tanıtımında yazılımsal yetiyi bu denli geri plana itebilir? Bu noktada kimsenin bilgi veya yetisi beni ilgilendirmez, nitekim elçiye zeval etmek veyahut bir genelleme politikası da değil zaten amacım. Fakat bu gibi olgular, firmanın marka konumlandırması üzerinde, özellikle de potansiyel pazar içerisinde gerçekleştirilmesi takdiriyle, yüksek oranda olumsuz etkiler bırakıyor. Nitekim oranlama içerisinde kaç görevli programlama bilgisi kapsamı içerisinde bir tanıtıma gidebiliyor? Uyumluluk sorunlarıyla ilgili temel veriler hakkında internette yayınlanandan farklı ne iletebiliyor? Ya da bahsettiklerimin tersine amaç yalnızca marka görünülürlüğü sağlayıp, yapılan birkaç anket çalışmasında mı ibaret? Eğer ki öyleyse, asıl bu noktada tartışılması gereken, sektörü bu denli elinde tutabilme seviyesine sahip bir firmanın böyle bir yönde strateji uygulamasının etkisizliği olmalıdır.

Bu soruların cevap veya sürecini önümüzdeki çeyrek içerisinde daha net görebileceğimiz kesin. Elbette temennim gereken başarının sağlanması yönünde. Fakat şu anki gidişatı ve son dönem artık trend haline getirilmiş devinimi de içine koyarak söylemeliyim ki; piyasada, özellikle de bu gibi etkenler yüzünden, olmadı 9 gelsin mantığıyla ilerleyen bir öncü görmek asla istemiyor olacağım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link