Son Dönem Penceresi İçerisinde Sektörel Bilişim 0

Rasyonel bir bütünlük olarak adlandırılabilecek teknoloji; bilgi kavramının etki ve değişimiyle birlikte dünya üzerinde yepyeni bir dönem ve devinim etkisini topluma yansıtmayı en iyi şekilde başardı. Nitekim bugün Dünya Bilişim Pazarı’nın toplam büyüklüğünü 2 trilyon Euro’nun üzerinde bir rakamla ifade edebilmek mümkün.

pardus

Peki Türkiye olarak teknolojik alan veya yatırıma ne kadar bir bütçe ayırıyoruz? Ayrıca bu alan içerisinde bilimsel ve teknolojik metot kullanımında Türkiye nasıl bir konumlandırma yürütüyor? Bugün Türkiye’nin Dünya Bilişim Pazarı içerisindeki payı yüzde 0.8, ki bence bu alanın henüz bu seviyede seyretmesinin en önemli sebebi iktisadi ve ekonomik yatırım yetersizliğidir. Cern’de yapılan bilimsel bir araştırma ile Türkiye’dekini ekonomik anlamda paralel olarak oranlandırabilir misiniz? Kullanıcı açısından yazılım sahteciliği, son dönem yazılım satın alma oranlarındaki düşüklük gibi nedenler ise bilişim ve emek piyasasını içine alan gerçek ve utandıran yüzü gözler önüne seriyor.

xl_mobile_os_poll_624

İşte tam da sektörün bu karamsar yüzünün kurtarılma çabalarının en başında şüphesiz ki mobil ve kurumsal hizmetler geldi. Android ve iOS uygulamaları, ardından son dönem geliştirilen mobil iletişim sistemleri gibi faktörler alanda sözü edilebilebilen firmaların bu sektördeki güçlenme çabalarının başında yer aldı.

Nitekim konunun en son örneklerinden biri, sektörün önde gelen firması tarafından, beraberinde yeni bir gelişme stratejisi ve çabasıyla birlikte, tekrar piyasaya sürüldü. Buna göre; teknolojinin en sıkı takip edildiği yerlerden biri olan üniversitelerde, teknolojinin en sıkı takipçilerinden öğrenciler hedeflenerek ulaşılma çabasına başlandı. Marka elçileri görevlendirildi, gönderildi ama gereken bilgi iletilip teşvik sağlandı mı yüksek oranda tartışılır.

brand_ambassador_marketing_model_guide_id7241841_size400

Nitekim ne veri tabanı alanında yeterli ve gereken bilgi iletildi, ne programlama, ne de uyumluluk. Peki sektörün bu denli önde gelen firmalarından biri nasıl olur da yazılım tanıtımında yazılımsal yetiyi bu denli geri plana itebilir? Bu noktada kimsenin bilgi veya yetisi beni ilgilendirmez, nitekim elçiye zeval etmek veyahut bir genelleme politikası da değil zaten amacım. Fakat bu gibi olgular, firmanın marka konumlandırması üzerinde, özellikle de potansiyel pazar içerisinde gerçekleştirilmesi takdiriyle, yüksek oranda olumsuz etkiler bırakıyor. Nitekim oranlama içerisinde kaç görevli programlama bilgisi kapsamı içerisinde bir tanıtıma gidebiliyor? Uyumluluk sorunlarıyla ilgili temel veriler hakkında internette yayınlanandan farklı ne iletebiliyor? Ya da bahsettiklerimin tersine amaç yalnızca marka görünülürlüğü sağlayıp, yapılan birkaç anket çalışmasında mı ibaret? Eğer ki öyleyse, asıl bu noktada tartışılması gereken, sektörü bu denli elinde tutabilme seviyesine sahip bir firmanın böyle bir yönde strateji uygulamasının etkisizliği olmalıdır.

Bu soruların cevap veya sürecini önümüzdeki çeyrek içerisinde daha net görebileceğimiz kesin. Elbette temennim gereken başarının sağlanması yönünde. Fakat şu anki gidişatı ve son dönem artık trend haline getirilmiş devinimi de içine koyarak söylemeliyim ki; piyasada, özellikle de bu gibi etkenler yüzünden, olmadı 9 gelsin mantığıyla ilerleyen bir öncü görmek asla istemiyor olacağım.

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link