Açıkhava uygulamaları markaların uçuk kaçık çalışmalara imza atabildiği, sınırlarının neredeyse olmadığı çalışmalardır. Bu fırsatları iyi değerlendiren markalar rakiplerinin önüne geçmek için, TV veya basın gibi reklam çalışmalarına nispeten, daha az maliyetle daha başarılı işlere imza atabilmektedirler. Bunun için aslında erişimi çok daha düşük gibi görünse de, dönüş oranının yüksek olması nedeniyle açıkhava çalışmaları hem ajansların hem de markaların sevdiği çalışmalar olmaktadır.

Bu alanda son başarılı çalışmalardan birine Duracell imza atmış bulunuyor. Montreal’in soğuk hava koşullarını iyi süzen marka ve ajans ekibi bir otobüs durağını kiralayarak, değiştirmişler. Bu durağa bir ısıtıcı monte etmişler ancak öyle her kişi geldiğinde ısınan cinsten değil. Bu ısıtıcıyı çalıştırmak ve soğuk havadan kurtulmak için ufak bir imece usulü gerekiyor. Durağın iki yanındaki sensörlere iki ya da daha çok kişinin el ele tutuşarak dokunması gerekiyor. Böylece seri bağlanmış bir pil devresini andıran bir çalışmayı yaşamış oluyor hedef kitle. Bu şekilde hedef kitlesini pil deneyiminin içine de çekmeyi başaran Duracell, hem düşük bütçeyi iyi yönetmiş hem de başarıyla güzel bir işe imza atmış oldu.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın