Snickers Fiyatlarını Ruh Halinize Göre Değiştiren Kampanya: Snickers Hungerithm 0

Aslında hepimiz çok sakin insanlarız o sinir yükselmeleri açlıktan diyen hatta üzerine “Açken sen sen değilsin” diye ekleyen Snickers Avustralya’da ilginç bir online- offline entegre reklam kampanyasına imza attı.” Snickers Hungerithm” ismi verilen kampanyanın çalışma şekli oldukça basit.  İnternette bir şekilde içerik üreten müşterileri ne kadar öfkeliyse, Snickers fiyatları o kadar düşüyor.

Snickers Hungerithm özel bir algoritma kullanarak atılan tweetlerin analizi ile  Twitter’ın nabzını ölçüyor ve Snickers fiyatlarını gerçek zamanlı olarak 7-Eleven mağazalarında ayarlıyor. Fiyat değişimleri Twitter üzerinden günlük olaylara göre belirleniyor, örneğin bir anda bastıran yağmur, siyaset, ya da başka konu öfke gündeminin başlığı olabiliyor  ve aniden fiyatların düşmesini sağlayabiliyor.

7-Eleven’da bir günde yaklaşık 140 defa yeniden ayarlanan Snickers fiyatlarına  3.000 kelimelik bir terim sözlüğü, 140.000 sosyal gönderi analizinin yardımı ile karar veriliyor. Snickers’ın şimdiye kadar ki en düşük hali ise gerçek fiyatından %82 daha indirimli olarak satıldığı an olarak kaydedilmiş.

Fiyat dalgalanmaları web sitesinden de anlık olarak takip edilebiliyor. Örneğin; benim bu yazıyı yazarken geçirdiğim 10 dakika içinde 1.09 dolardan internet gündeminin daha öfkeli olmasına dayanarak 0.67 dolara kadar düştü.

snickers

2

Kampanya kapsamında bugüne kadar yapılan takiplere göre normalde Avustralya’da 1.09 dolara satılan Snickers fiyatları 50 cente kadar düşmüş.

Snickers severler kampanyaya özel kurulan web sitesi Snickers.com.au ziyaret ederek gündeme göre değişen fiyatları kontrol edip daha düşük bir fiyat yakaladıkları anda “Get a Snickers” butonuna basarlarsa site otomatik olarak o ziyaretçiye indirimli bir Snickers kuponu oluşturuyor. Böylelikle web sitesinin ziyaretçileri kendilerine en yakın 7-Eleven mağazasına gittiklerinde sevdikleri lezzeti yakaladıkları indirimli fiyat üzerinden tatma şansına sahip oluyorlar.

hungerithm-1

Uzun zamandır iletişim çalışmasını açlık ve açlığın yarattığı anlık duygu durum değişiklikleri üzerine kuran Snickers, internet gündemi öfke yükselişi sonucu kendini kaybetmeye başladığı zaman daha ucuz Snickers ile açlığı yatıştırıp sakinliğe davet ettiği kampanyası ile birçok çevreden geçer not aldı.

Kampanyanın globale yayılıp yayılmayacağı konusunda Snickers tarafından yapılan açıklamada Hungerithm ‘in  2017’de açlığını Snickers ile yatıştırmak isteyen dünya çapındaki tüm Snickers severler için çalışacak bir platform olacağının altı çizildi.

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link