Neredeyse artık birer uydumuz haline gelen kulaklıklarımız sayesinde her şeyden bir süreliğine uzaklaşabiliriz, dış uyarıcılardan bile. Sokakta yüksek seste müzik dinlemek hatta ritme ayak uydurmak harika ancak ya her şeyden uzaklaştığımız o anlarda cidden tehlike altındaysak?

Tehlikeden kastım müzik dinlerken dış dünyanın farkına tam da varamamamızın neden olduğu ölümcül trafik kazaları. Sevdiğimiz müziği dinlerken genelde çevrede olup bitenlerden haberimizin olmadığı için otobüs ya da araba çarpması gibi yaşanabilecek kazalara oldukça açık hale geliyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Tayland’da da bu durumun kritik bir hal alması bir sigorta şirketini tam da soruna odaklanan başarılı bir uygulama yapmaya itmiş: The Safe & Sound Music Player uygulaması.

The Safe and Sound sokağa çıktığınızda müzik dinlemek için bu uygulamayı kullanarak sokakta sizi bekleyen tehlikelerden haberdar olabiliyorsunuz.

Tayland’lı bir sigorta şirketi olan LMG Insurance tarafından BBDO Thailand işbirliğinde oluşturulan The Safe & Sound Music Player’ın çalışma prensibi oldukça basit. Şimdilik sadece Android cihazlarda çalışan uygulama telefonunuzun GPS’ini kullanarak sokakta bir kamyon ya da hızla giden bir araba gibi potansiyel bir tehlike olması durumunda sesi algılayarak otomatik olarak kulaklığınıza gelen müzik sesini ayarlıyor. Yani siz tam sokağa adım atmak üzereyken uygulama hızla gelen bir otomobil algılıyorsa o an dinlediğiniz müziğin sesini %70’e düşürürken telefonunuzun mikrofonunu kullanarak eş zamanlı olarak sokak seslerini de %30 oranında kulaklığınıza yansıtıyor. Böylelikle normalde kulaklığınız takılıyken farkına varamayacağınız bir sesin bile farkında olabiliyorsunuz.

safe-sound-details-2-2016

Nasıl kullanacaksınız?

The Safe & Sound Music Player’ın ücretsiz uygulamasını indirerek varsayılan müzik uygulaması haline getiriyorsunuz ve sokaktaki tehlikelerden korunmaya başlıyorsunuz. Akıllı hız takip sistemi olan uygulama toplu taşıma araçlarında müzik dinleme ihtimalinizde kulaklığınıza gelen ses miktarında herhangi bir düşüş yaşanmıyor, çünkü uygulama hızı algılayabiliyor.

Bu anlamlı işin arkasındaki BBDO Bangkok daha önceleri kazayı haber veren motosiklet kaskı ve kalori düşüren yemek tabağı gibi diğer yaratıcı işleriyle de öne çıkmıştı. Ayrıca bir sigorta şirketinin de insanlarının hayatını sokakta olduğunu için endişelenme halinden özgürleştirme fikriyle böyle bir uygulama sunması oldukça zekice.

Android cihazlar için uygulamaya buradan erişebilirsiniz.

Fikri sevdiniz mi?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın