Site Trafiğini Artırmak için Google Analytics’i Nasıl Etkili Kullanırsınız? 0

Google Analytics, web sitesi olan ve aktif olarak kullanan şirketlerdeki pazarlamacılar için çok değerli veriler verir. Bu verilerin bir kısmını daha önce yazdığım yazıda bulabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre web sitesi sahiplerinin %80’i Google Analytics’i yanlış kullanıyor. Eğer Google Analytics doğru bir şekilde yorumlanırsa, web sitesi trafiğinin artmasını, hemen çıkma oranlarının düşmesini ve dönüşüm oranlarının yükselmesini sağlar. Bu da web sitesine gelen ziyaretçilerden daha fazla aksiyon almak anlamına geliyor. Web sitelerinin genelde 2 hedefi olur bunlardan birincisi site trafiğini artırmakken, ikincisi ise satış yapmaktır. Bu yazımda Google Analytics verileri ile site trafiğini nasıl artırabileceğinizi ele alacağım:

Organik Trafiğini SEO Sorgu (Queries) ve Landing Pages (Açılış Sayfası) Artırın

1. Adım: Google Analytics ile Google Webmaster Tools’u bağlayın.

2. Adım: Google Analytics içindeki SEO raporlarını ayrıntılı bir biçimde analiz edin. Bu size, sitenize gelen organik trafikte hangi anahtar kelimenin Google’da kaçıncı sırada olduğunu ve görüntülenme sayısını verir.

3. Adım: En fazla görüntülenen anahtar kelimeleri belirleyin.

4. Adım: Tıklanma oranını yükseltmek için, site içindeki başlık (title) ve açıklamaları (descriptions) düzenleyin.

Bu sayede Google arama sonuçlarında organik olarak üst sıralarda çıkmaya başlar ve daha fazla ziyaret alabilirsiniz.

google_analyticsAşağıdaki temel işlemler ile Tıklanma oranınızı yükseltebilirsiniz:

  • Title 55 karakter, meta descriptions 156 karakter civarında belirleyin.
  • Anahtar kelime ile web sitesi sayfasının içeriğinin alakalı olduğuna emin olun.
  • Anahtar kelimelerden gelen ziyaretçiler için fayda sağlayacak içerik oluşturarak, kendi karlılığınızı artırmaya odaklanın.

Yapılan araştırmalara göre Google’da ilk 4 sıradaki kelimeler  yaklaşık %20,  5 ve 6. sıradakiler %8, 7-10 arasındakiler ise %3 tıklanma oranı alıyor.

En fazla trafik aldığınız 10 anahtar kelimeyi belirleyin. Aşağıda daha fazla trafik almak için 5 öneriyi bulabilirsiniz:

  • Web sitenizdeki bütün görseller için “alt” etiketi kullanın
  • Anahtar kelimeler için alakalı görsel başlıkları oluşturun.
  • Sayfa başlıkları ve tanımlarının ziyaretleri artıracak anahtar kelimeleri içerecek şekilde oluşturun
  • Anahtar kelimeleri, site içi linkleme için anchor text yapın
  • Anahtar kelimeleri içeren özgün içerikler oluşturun

Bunlara ek olarak Google Analytics kaynak / araç raporu ile en fazla trafik aldığınız kaynakları (facebook, twitter, çeşitli bloglar vb.) bulup bu kanallara yoğunlaşıp trafiği daha da fazla artırabilirsiniz. Bununla beraber Google Analytics’teki ziyaret raporuna bakarak, sitenize en fazla ziyaret gelen saatleri bulun ve sosyal paylaşım sitelerinde o saatlerde paylaşım yapmak faydalı olur.

Yukarıda belirttiğim maddeler trafiği artırmak isteyen her web sitesi yöneticisi için kullanılabilecek faydalı bilgiler. Google Analytics’te bulunan veriler doğru yorumlandığı takdirde web sitesi trafiğinin düzenli olarak artıracak bilgiler bulunabilir.

 

Kaynak: http://www.quicksprout.com/

 

 

 

 

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link