Site Trafiğini Artırmak için Google Analytics’i Nasıl Etkili Kullanırsınız?

Google Analytics, web sitesi olan ve aktif olarak kullanan şirketlerdeki pazarlamacılar için çok değerli veriler verir. Bu verilerin bir kısmını daha önce yazdığım yazıda bulabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre web sitesi sahiplerinin %80’i Google Analytics’i yanlış kullanıyor. Eğer Google Analytics doğru bir şekilde yorumlanırsa, web sitesi trafiğinin artmasını, hemen çıkma oranlarının düşmesini ve dönüşüm oranlarının yükselmesini sağlar. Bu da web sitesine gelen ziyaretçilerden daha fazla aksiyon almak anlamına geliyor. Web sitelerinin genelde 2 hedefi olur bunlardan birincisi site trafiğini artırmakken, ikincisi ise satış yapmaktır. Bu yazımda Google Analytics verileri ile site trafiğini nasıl artırabileceğinizi ele alacağım:

Organik Trafiğini SEO Sorgu (Queries) ve Landing Pages (Açılış Sayfası) Artırın

1. Adım: Google Analytics ile Google Webmaster Tools’u bağlayın.

2. Adım: Google Analytics içindeki SEO raporlarını ayrıntılı bir biçimde analiz edin. Bu size, sitenize gelen organik trafikte hangi anahtar kelimenin Google’da kaçıncı sırada olduğunu ve görüntülenme sayısını verir.

3. Adım: En fazla görüntülenen anahtar kelimeleri belirleyin.

4. Adım: Tıklanma oranını yükseltmek için, site içindeki başlık (title) ve açıklamaları (descriptions) düzenleyin.

Bu sayede Google arama sonuçlarında organik olarak üst sıralarda çıkmaya başlar ve daha fazla ziyaret alabilirsiniz.

google_analyticsAşağıdaki temel işlemler ile Tıklanma oranınızı yükseltebilirsiniz:

 • Title 55 karakter, meta descriptions 156 karakter civarında belirleyin.
 • Anahtar kelime ile web sitesi sayfasının içeriğinin alakalı olduğuna emin olun.
 • Anahtar kelimelerden gelen ziyaretçiler için fayda sağlayacak içerik oluşturarak, kendi karlılığınızı artırmaya odaklanın.

Yapılan araştırmalara göre Google’da ilk 4 sıradaki kelimeler  yaklaşık %20,  5 ve 6. sıradakiler %8, 7-10 arasındakiler ise %3 tıklanma oranı alıyor.

En fazla trafik aldığınız 10 anahtar kelimeyi belirleyin. Aşağıda daha fazla trafik almak için 5 öneriyi bulabilirsiniz:

 • Web sitenizdeki bütün görseller için “alt” etiketi kullanın
 • Anahtar kelimeler için alakalı görsel başlıkları oluşturun.
 • Sayfa başlıkları ve tanımlarının ziyaretleri artıracak anahtar kelimeleri içerecek şekilde oluşturun
 • Anahtar kelimeleri, site içi linkleme için anchor text yapın
 • Anahtar kelimeleri içeren özgün içerikler oluşturun

Bunlara ek olarak Google Analytics kaynak / araç raporu ile en fazla trafik aldığınız kaynakları (facebook, twitter, çeşitli bloglar vb.) bulup bu kanallara yoğunlaşıp trafiği daha da fazla artırabilirsiniz. Bununla beraber Google Analytics’teki ziyaret raporuna bakarak, sitenize en fazla ziyaret gelen saatleri bulun ve sosyal paylaşım sitelerinde o saatlerde paylaşım yapmak faydalı olur.

Yukarıda belirttiğim maddeler trafiği artırmak isteyen her web sitesi yöneticisi için kullanılabilecek faydalı bilgiler. Google Analytics’te bulunan veriler doğru yorumlandığı takdirde web sitesi trafiğinin düzenli olarak artıracak bilgiler bulunabilir.

 

Kaynak: http://www.quicksprout.com/

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

 •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
 • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
 • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link