Google Analytics, web sitesi olan ve aktif olarak kullanan şirketlerdeki pazarlamacılar için çok değerli veriler verir. Bu verilerin bir kısmını daha önce yazdığım yazıda bulabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre web sitesi sahiplerinin %80’i Google Analytics’i yanlış kullanıyor. Eğer Google Analytics doğru bir şekilde yorumlanırsa, web sitesi trafiğinin artmasını, hemen çıkma oranlarının düşmesini ve dönüşüm oranlarının yükselmesini sağlar. Bu da web sitesine gelen ziyaretçilerden daha fazla aksiyon almak anlamına geliyor. Web sitelerinin genelde 2 hedefi olur bunlardan birincisi site trafiğini artırmakken, ikincisi ise satış yapmaktır. Bu yazımda Google Analytics verileri ile site trafiğini nasıl artırabileceğinizi ele alacağım:

Organik Trafiğini SEO Sorgu (Queries) ve Landing Pages (Açılış Sayfası) Artırın

1. Adım: Google Analytics ile Google Webmaster Tools’u bağlayın.

2. Adım: Google Analytics içindeki SEO raporlarını ayrıntılı bir biçimde analiz edin. Bu size, sitenize gelen organik trafikte hangi anahtar kelimenin Google’da kaçıncı sırada olduğunu ve görüntülenme sayısını verir.

3. Adım: En fazla görüntülenen anahtar kelimeleri belirleyin.

4. Adım: Tıklanma oranını yükseltmek için, site içindeki başlık (title) ve açıklamaları (descriptions) düzenleyin.

Bu sayede Google arama sonuçlarında organik olarak üst sıralarda çıkmaya başlar ve daha fazla ziyaret alabilirsiniz.

google_analyticsAşağıdaki temel işlemler ile Tıklanma oranınızı yükseltebilirsiniz:

  • Title 55 karakter, meta descriptions 156 karakter civarında belirleyin.
  • Anahtar kelime ile web sitesi sayfasının içeriğinin alakalı olduğuna emin olun.
  • Anahtar kelimelerden gelen ziyaretçiler için fayda sağlayacak içerik oluşturarak, kendi karlılığınızı artırmaya odaklanın.

Yapılan araştırmalara göre Google’da ilk 4 sıradaki kelimeler  yaklaşık %20,  5 ve 6. sıradakiler %8, 7-10 arasındakiler ise %3 tıklanma oranı alıyor.

En fazla trafik aldığınız 10 anahtar kelimeyi belirleyin. Aşağıda daha fazla trafik almak için 5 öneriyi bulabilirsiniz:

  • Web sitenizdeki bütün görseller için “alt” etiketi kullanın
  • Anahtar kelimeler için alakalı görsel başlıkları oluşturun.
  • Sayfa başlıkları ve tanımlarının ziyaretleri artıracak anahtar kelimeleri içerecek şekilde oluşturun
  • Anahtar kelimeleri, site içi linkleme için anchor text yapın
  • Anahtar kelimeleri içeren özgün içerikler oluşturun

Bunlara ek olarak Google Analytics kaynak / araç raporu ile en fazla trafik aldığınız kaynakları (facebook, twitter, çeşitli bloglar vb.) bulup bu kanallara yoğunlaşıp trafiği daha da fazla artırabilirsiniz. Bununla beraber Google Analytics’teki ziyaret raporuna bakarak, sitenize en fazla ziyaret gelen saatleri bulun ve sosyal paylaşım sitelerinde o saatlerde paylaşım yapmak faydalı olur.

Yukarıda belirttiğim maddeler trafiği artırmak isteyen her web sitesi yöneticisi için kullanılabilecek faydalı bilgiler. Google Analytics’te bulunan veriler doğru yorumlandığı takdirde web sitesi trafiğinin düzenli olarak artıracak bilgiler bulunabilir.

 

Kaynak: http://www.quicksprout.com/

 

 

 

 

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın