Sıradanlığa Verilebilecek En Güzel Cevap: İlgi

Küreselleşen dünyada her geçen gün kendini biraz daha yalnız hisseden tüketici, sıradanlıkların içinde kendini özel hissetmek, tüm bu sıradanlığa baş kaldırıp tükettiklerinde kendi benliğini bulmaya çalışıyor.

Bu yazımda yukarıdaki cümlenin tüm sıkıcılığını bir yana bırakıp, tüketicinin içinde bulunduğu ruh halini samimi cümlelerle yansıtmaya çalışırken, bu durumun getirmiş olduğu fırsatlardan bahsedeceğim. Sahip olduklarınızı şöyle bir düşünün, cep telefonlarınızı, arabalarınızı, ayakkabılarınızı yaşadığınız evi. Tüm bu sahip olduklarınızı seçerken belki de binlerce tercih arasında kalmış olabilirsiniz ancak biraz geriye yaslanıp, tüm bu objelere uzaktan baktığınızda hepsinin aynı kalıptan çıktığını rahatlıkla görebilirsiniz. Birbirinden çokta farklı olmayan binlerce model cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon. Bir yanda tüm sıradanlığıyla tüketicinin ilgisini bekleyen ürünler, diğer yanda tüm bu sıradanlığın içinde kendini özel hissetmek isteyen tüketici.

Consumer-Society-and-Citizen-Networks-l

Bugün herkesin her şeyi anında paylaşabildiği, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar online bir dünyada yaşıyoruz. Küçük bir kar tanesi yalnızca birkaç saat içerisinde rahatlıkla koca bir çığa dönüşebiliyor. Birkaç hafta önce meydana gelen Mado olayını anımsayın. Birkaç tweetle başlayan süreç, dalga dalga yayılarak Mado’yu merkezine alan koca bir yangına dönüştü. Olay o kadar büyüdü ki Mado, güvenlik kameralarının olay sırasında kaydettiği görüntülerinde yer aldığı bir açıklamayı yayınlamak zorunda kaldı.

Her ne kadar tüketiciye kendini özel hissettirmek tüm bu anlattıklarıma bakınca zor bir olguymuş gibi görünse de, aslında küçük birkaç değişiklik tüm sorunları çözüme kavuşturabiliyor. Tüm dünya, müşterilerine karşı kötü davranırken, sizin göstereceğiniz samimi ve içten bir yaklaşım, tüm oyunun değişmesine yol açacaktır. Her sabah kahve aldığınız cafe çalışanlarının size isminizle hitap etmesini istemez misiniz ? Ya da ikinci yada üçüncü kez gittiğiniz bir restorantın CRM altyapısıyla, sizin tercihlerinizi önceden kaydedip, siz tekrar o restoranta gittiğinizde Ahmet Bey merhabalar, isterseniz her zamanki gibi çorbayla başlayalım demesi hoşunuza gitmez mi ?

ss-social-media

Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlara bir göz atın. Baktığınızda göreceksiniz ki, diğer tüm kullanıcılar gibi sizde genellikle hoşunuza giden şeyleri paylaştığınız gibi karşılaştığınız olumsuzlukları da paylaşıyorsunuz. Hoşunuza giden bir yemek sunumunu, hostesin yer seçiminde size karşı göstermiş olduğu yakın ilgiyi ya da banka personelinin göstermiş olduğu uygunsuz davranışı paylaşıyorsunuz. Gelmek istediğim nokta, insanların tüm bu sıradanlıklar denizinde, gördükleri ilk kara parçasını tüm insanlarla paylaşma eğilimi. Attığınız küçük bir taş yalnızca suyu dalgalandırmakla kalmıyor, pazarlamanın ete kemiğe bürünmüş, en etkili formu olan ağızdan ağıza pazarlamaya dönüşerek, işletmenizi ayakta tutan temelleri oluşturuyor.

İster lokal bir işletme olun isterseniz dünyanın en büyük zincirlerine sahip bir tekel, müşterilere onların beklemediği saygıyı göstermek, sizi oyunun eli en kuvvetli oyuncusu yapacaktır. Küçük bir gülümseme, yakın ilgi çoğu zaman olayların çözümün en kolay yolu haline gelecektir. Önemli olan bunu bir işletme politikası haline getirip, uygulanabilir düzeyde tutmak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link