Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Singapur, yüksek yaşam maliyeti ve sınırlı gayrimenkul alanıyla bilinir. Bu iki özelliğin bir arada bulunması ise ülkede çok ilginç bir girişimin ortaya çıkmasına neden oldu. Geleneksel galerilerde ikinci el otomobil satan Autobahn  Motors isimli şirket, otomobil satmak için satış otomatı tarzında 15 katlı bir galeriyi hizmete açtı.

Autobahn Motors’un bu ilginç galerisine gelen müşteriler, satın alma işlemlerini bir tablet üzerinden mobil uygulama aracılığıyla gerçekleştirebiliyorlar ve müşteriler, benzersiz “balık kılçığı (fishbone) teslimat sistemi” sayesinde satın aldıkları araçları 2 dakika içerisinde teslim alabiliyor.

Bu galeride sadece en yüksek kalitede otomobiller satışa sunuluyor. Örnek vermek gerekirse; galeride Bentley, Ferrari ve Porsche gibi markaların araçları satışa sunuluyor. Galeri, 60 adete kadar aracı barındırabiliyor.

Autobahn Motors’un genel müdürü Gary Hong, bir süre önce Reuters’ın kendisiyle gerçekleştirdiği röportajda, bu ilginç hamleyle ilgili olarak “Birçok otomobili depolama ihtiyacımızı karşılamamız gerekiyordu. Aynı zamanda, yaratıcı ve inovatif olmak istedik.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Aslında bu sistem, şehir içi otopark sorunu yaşanan, dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanılıyor. Ancak bu tarz kullanımı yeni yeni ortaya çıktı. Carvana isimli bir şirket de ABD’de benzer bir sistemle otomobil satışı gerçekleştiriyor.

Bir Cevap Yazın