Sıklıkla Yapılan 5 Google Adwords Hatası 0

Dijital pazarlama denilince akla ilk gelen araçlardan biri olan Google Adwords, web sitenize ziyaretçi çekmenin yanısıra doğrudan satış kanalı oluşturması ile biliniyor. Doğru ve güncel bir şekilde yönetilen adwords kampanyaları şirketlerin dijital pazarlamadan geri dönüş oranlarını arttıracaktır. Bu yazımda şirketlerin Adwords kampanyalarında geri dönüş oranlarını ciddi şekilde etkileyebilecek,  sıklıkla yaptığı 5 hatayı incelemeye çalıştım.

1-Anahtar Kelimeleri Doğru Gruplamama

Adwords reklamlarında anahtar kelimelerin belirlenmesinin akabinde yapılması gereken iş anahtar kelimeleri doğru bir şekilde gruplayarak kampanyaları oluşturmaktır. Örneğin, Apple gibi çok fazla ürün çeşidi olan bir firma için reklam verdiğinizi düşünelim. Doğru anahtar kelimeler yine doğru sözcüklerle reklamınızı anlatmalı.

Apple adwords reklam örneği
Adwords reklamlarınızda anahtar kelimeleriniz doğru kampanyalarla gruplanmalı

2-Anahtar Kelime Eşleşmesini Doğru Kullanmama

Adwords 3 türlü kelime eşleşme türü sunar. Bunlar ;

  • Geniş Eşleme: Anahtar kelimelerinizde ki kelimeler farklı sırada da olsa yapılan aramalarda yer aldığınızda reklamınız gösterilir.
  • Sıralı Eşleme: Anahtar kelimeniz(” “) işaretleri arasında yer alır. Google Adwords işaretler arasındaki kelimeleri değişmez ve parçalanmaz tek bir kelime gibi algılar. Yapılan aramalarda anahtar kelimeniz sizin belirttiğiniz şekilde yer almalıdır.
  • Tam Eşleme: Yapılan arama tam olarak anahtar kelimeniz ile eşleşmelidir. Yaptığınız listede tam eşlemeli anahtar kelimeniz [ ] işaretleriyle görülür.

Burada adwords uzmanı ile müşteri anahtar kelimeler üzerine ortak çalışarak, anahtar kelimelerin eşleme türünü belirlemeleri gerekir. Ben başlangıç olarak tam eşleme ile kampanyaların başlatılmasını tavsiye ediyorum. Daha sonra, yeterli gösterim veya tıklama alınmaması durumunda sırayla sıralı eşleme ve geniş eşleme kullanılabilir. Yine benzer şekilde geniş eşleme de istenilen sonuçlar alınmadıysa sıralı eşleme ve tam eşlemeye geçiş yapılabilir.

3-Negatif Anahtar Kelime Kullanmama

Kampanyalarınızda kullanacağınız anahtar kelimelere benzer fakat sizin kampanyanızla ilgisi olmayan kelimeler olacaktır. Bu kelimeler boş yere reklamınızın gösterilmesine veya tık almasına neden olabilir. Bu nedenle bu kelimeleri arayan kullanıcıların sizin reklamlarınızı görmemesi için negatif anahtar kelimeler kullanmalısınız. Örneğin kemer satan bir e-ticaret sitesiniz. Antalya Kemer, Su Kemeri, Kemer Belediyesi vb. arayanları düşünerek negatif anahtar kelime kullanmalısınız.

4- Kendi Markanızı Anahtar Kelimelerde Kullanmama

Genellikle markalar kendi websiteleri zaten ilk sırada çıktığı için kendi markasının kelimelerini ıskalar. Ancak şu iki ayrıntıyı gözden kaçırmamak gerekir.

  • Rakip firmalarınız sizin marka anahtar kelimelerinize reklam verip müşterilerinizi çalabilir.
  • İnsanların çoğu ilk sıraya onun bir reklam olduğunu bilmeden tıklarlar. Öte yandan marka anahtar kelimelerin maliyeti genellikle düşüktür. Alacağınız tıklamalar ile düşük fiyata kampanyanızın kalite puanını yükseltebilirsiniz. Böylece diğer kelimeler içinde maliyetinizi düşürmüş olursunuz.
Özellikle kampanyanızın kalite puanını yükseltmek için kendi markanıza reklam vermeniz önemlidir.
Özellikle kampanyanızın kalite puanını yükseltmek için kendi markanıza reklam vermeniz önemlidir.

5-Sayfa Yönlendirmesinin Doğru Yapılmaması

Genelde Adwords reklamlarında tıklamalar doğrudan sitenizin ana sayfasına gider. Ana sayfa potansiyel müşterilerinizin aradıkları şeyleri bulmaları için fazla kalabalık olabilir. Bu yüzden reklamlarınızı daha sonuç odaklı sayfalarınıza yönlendirmelisiniz. Ek olarak, reklamınızı ara ara farklı sayfalara yönlendirerek test etmeniz ve dönüşüm oranlarını karşılaştırmanız doğru yönlendirme sayfasını bulmanıza yardımcı olacaktır.

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Toys ”R” Us İflas Koruma Başvurusu Yaptı 0

Amerikan oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toys R Us’ın borçlarını yeniden gözden geçirdiğini ve yaklaşık 400 milyon dolarlık borcunun ortaya çıktığını, bu nedenle de firmanın iflasın eşiğine geldiğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Toys R Us bir dönem Türkiye’de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30’un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı. Oyuncak devi Toys R Us ile ilgili bir süredir devam eden söylentiler gerçek oldu ve şirket ABD’de resmen iflas koruma başvurusu yaptı.

Toplam 4.9 milyar dolar borcu bulunan şirketin bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018’de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dave Brandon, başvuruyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun Toys R Us’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini ve atılacak doğru adımların markanın nesiller boyu yaşamasını garanti altına alacağını kaydetti.

İflas korumasına giren şirket dünya genelindeki 1600 mağazasında faaliyetine devam edecek. ABD yasalarına göre iflas korumasına giren şirket, pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Bunun için mahkeme şirketin borçlarının bir kısmını erteleme ve şirketi finansal açıdan rahatlatma yönünde karar alabiliyor.

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link