Günlük hayatımızın her alanına sinmiştir pazarlama. Öyledir ki bugünü kadar geçmişi de eğlencelidir, geleceği de bir o kadar eğlenceli ve ilgi çekici olacaktır. Gelin hep birlikte bugün İngiliz edebiyatının dev ismi Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden alabileceğimiz bir takım pazarlama derslerine bakalım.

Ölümünün üzerinden 400 yıl geçti Shakespeare’in, 1500’lü yıllardan bu yana da herşey çok değişti malumunuz. Geleceğe kalan eserler bırakan her edebiyat devi gibi Sheakspere’in de literatüre kattığı bir çok söz ve deyim  günümüzde hala kullanılıyor. Eserleri hepimize ilham vermeye devam ediyor. Bu yazıda da bizlerde tüm o ölümsüz eserlerden alıntılarla bakış açımızı biraz daha geliştirmeyi amaçlıyorum. Haydi başlayalım;

Pazarlama stratejinizi sağlam temeller üstünde oluşturmanız için Kral Lear’a kulak verin: “ Hiçten hiç bir şey çıkmaz.”

Değişimden hiç bir zaman korkmamanız, yeniliklere açık olmanız için 12. Gece’de şöyle söylüyor Shakespeare: “Büyüklükten kormayın” ve tabii ki bilinmezden de. Çünkü her zaman öğreneceğimiz şeyler, gelişeceğimiz alanlar vardır.

En son yaptığınız pazarlama kampanyasına takılı kalmayın diye Sheakspeare Venedik Taciri’nde  “Parlayan her şey altın değildir” demiş. Evet yaptığınız bir kampanya çok başarılı olmuş olabilir, ancak hedef kitlenin merak duygusunu sürekli canlı tutmak için yeni ve parlayan işlere ihtiyacınız olacaktır.

Sezar: Hata, sevgili Brütüs, yıldızlarımızda değil, hata bizde…” der Brütüs’e. Bazen bazı yaptığımız planlar istediğimiz gibi gitmez. O zamanlarda sorumluluk almayı bilmemiz gerektiğini böyle hatırlayabiliriz.

Ana teması her ne kadar aşk da olsa ,Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan çıkarabileceğimiz ders yaptığımız tüm işler için şu olabilir “ Acı çek, mükemmel ol..”

Her markanın kendi değer vaadine uygun bir hedef kitlesi olmalı, müşteri erinin istek ve ihtiyaçlarını anlamak için onları dinlemeli… Sheakspeare Hamlet’te şöyle demiş: “Herkese kulağını ver, ama çok azına sesini ver…”

Markanın kendisini doğru ifade etmesi çok önemlidir. Ancak hedef kitleye vaadetmekten ziyade ona neler yapabileceği göstermelidir. VIII. Henry’de tam da buna vurgu yapmış gibi Sheakspeare: “Konuşmak yapmak değildir, kelimeler de işler..”

Sheakspeare’in Fırtına’sında okuduğumuz bu söz, iş dünyasında mutlaka aklınıza geliyordur:

“ Cehennem boş, tüm şeytanlar burada..”

Peki sizin aklınıza gelen Shakespeare sözleri neler?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın