Shakespeare’den Günümüze B2B Pazarlama Dersleri 1

Günlük hayatımızın her alanına sinmiştir pazarlama. Öyledir ki bugünü kadar geçmişi de eğlencelidir, geleceği de bir o kadar eğlenceli ve ilgi çekici olacaktır. Gelin hep birlikte bugün İngiliz edebiyatının dev ismi Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden alabileceğimiz bir takım pazarlama derslerine bakalım.

Ölümünün üzerinden 400 yıl geçti Shakespeare’in, 1500’lü yıllardan bu yana da herşey çok değişti malumunuz. Geleceğe kalan eserler bırakan her edebiyat devi gibi Sheakspere’in de literatüre kattığı bir çok söz ve deyim  günümüzde hala kullanılıyor. Eserleri hepimize ilham vermeye devam ediyor. Bu yazıda da bizlerde tüm o ölümsüz eserlerden alıntılarla bakış açımızı biraz daha geliştirmeyi amaçlıyorum. Haydi başlayalım;

Pazarlama stratejinizi sağlam temeller üstünde oluşturmanız için Kral Lear’a kulak verin: “ Hiçten hiç bir şey çıkmaz.”

Değişimden hiç bir zaman korkmamanız, yeniliklere açık olmanız için 12. Gece’de şöyle söylüyor Shakespeare: “Büyüklükten kormayın” ve tabii ki bilinmezden de. Çünkü her zaman öğreneceğimiz şeyler, gelişeceğimiz alanlar vardır.

En son yaptığınız pazarlama kampanyasına takılı kalmayın diye Sheakspeare Venedik Taciri’nde  “Parlayan her şey altın değildir” demiş. Evet yaptığınız bir kampanya çok başarılı olmuş olabilir, ancak hedef kitlenin merak duygusunu sürekli canlı tutmak için yeni ve parlayan işlere ihtiyacınız olacaktır.

Sezar: Hata, sevgili Brütüs, yıldızlarımızda değil, hata bizde…” der Brütüs’e. Bazen bazı yaptığımız planlar istediğimiz gibi gitmez. O zamanlarda sorumluluk almayı bilmemiz gerektiğini böyle hatırlayabiliriz.

Ana teması her ne kadar aşk da olsa ,Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan çıkarabileceğimiz ders yaptığımız tüm işler için şu olabilir “ Acı çek, mükemmel ol..”

Her markanın kendi değer vaadine uygun bir hedef kitlesi olmalı, müşteri erinin istek ve ihtiyaçlarını anlamak için onları dinlemeli… Sheakspeare Hamlet’te şöyle demiş: “Herkese kulağını ver, ama çok azına sesini ver…”

Markanın kendisini doğru ifade etmesi çok önemlidir. Ancak hedef kitleye vaadetmekten ziyade ona neler yapabileceği göstermelidir. VIII. Henry’de tam da buna vurgu yapmış gibi Sheakspeare: “Konuşmak yapmak değildir, kelimeler de işler..”

Sheakspeare’in Fırtına’sında okuduğumuz bu söz, iş dünyasında mutlaka aklınıza geliyordur:

“ Cehennem boş, tüm şeytanlar burada..”

Peki sizin aklınıza gelen Shakespeare sözleri neler?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. “Düşüncelerin neyse hayatın da odur. Hayatın gidişini değiştirmek istiyorsan düşüncelerini değiştir.”

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link