“Sell Me This Pen” ve İçerik Pazarlaması 0

Hey sen. Evet SEN.

Merhaba. Çok sıkı çalışan ve başarıya aç birine benziyorsun. Her ne iş yapıyor olursan ol, tüm vizyon sahibi insanların taşıdığı basit bir araca her zaman ihtiyacın var: Bir Dolma Kalem.

Ama herhangi bir dolma kalem değil, BU KALEM; şık tasarımlı, eline ve cebine uygun, ergonomik tutuşu ile kısa notlar almak için de uzun el yazıların için de mükemmel.

Sıradan ellerde, bu kalemin içindeki şey belki de sadece mürekkeptir. Ama senin elinde, fikirlerini, hatta belki de “bir sonraki büyük şeyi” kaydetmek için harika bir araca dönüşecek.

“Ama ben klavye ile yazmayı tercih ediyorum.” Tabii, bilgisayarlar iyidir. Ama bir anda ortaya çıkan eşsiz fikirleri yakalamak ve kaydetmek gerektiğinde hep yanında olmazlar, öyle değil mi?

“Eh, akıllı telefonum her zaman yanımda..” Elbette, ama seni gün boyunca her dakika oyalayıp duran o cihaza mı güveniyorsun? Bir kalem ve not defteri seni daima fikirlerinle baş başa bırakır ve rahat bir yazma deneyimi yaşarsın. Göreceksin!

“Peki ya bu kurşun kaleme ne diyeceksin? Bende bir sürü var.” Dostum, kurşun kalemler hata yapmaktan korkan insanlar içindir. Bu dolma kalemi ise eylemlerini daima ölçen, akıllı insanlar kullanır.

Evet, ne diyorsun? Satın alacak mısın?

Sizce Kalemi Satabildi mi?

Sanmam. Çünkü bu “soğuk pazarlama” yöntemini kullanmaya çalışarak yapılan ve karşılaştığım en net ‘kötü satıcılık’ örneklerinden biriydi.

Leonardo Dicaprio’nun muhteşem oyunculuğuyla The Wolf of Wall Street filminde canlandırdığı Jordan Belfort karakteri tarafından yaygınlaştırılan “sell me this pen” yaklaşımını biliyorsunuzdur.

sell-me-this-pen

“Sell me this pen” aslında ikna ve satış sanatına çok iyi bir örnektir ve tamamen soğuk bir müşteri adayına nasıl satış yapılabileceğini eğlenceli bir şekilde gösterir:

  • Müşteri adayının ihtiyaçlarını ve onları geceleri uyutmayan problemlerini belirlemek üzere sorular sormak
  • İtirazları tahmin etmek, ortaya çıkarmak ve onların üstesinden gelmek
  • Ürünün değerini gösterebilmek ve özelliklerini doğru açıklamak
  • Sonuçta, konuşmayı kendiniz hakkında değil müşteri etrafında sürdürmek

Bazılarımız “sell me this pen” yaklaşımını artık modası geçmiş ve günümüzle ilgisi kalmamış bir örnek olarak görebilir. Ama eğer şu kısa sahneyi bir kere daha izlerseniz, koca bir salon dolusu “profesyonelin” dahi bu konuda başarısız olabileceğini göreceksiniz.

Neden birçok insan “kalemi satmakta” başarısız oluyor

Gerçek şu ki insanlar çıkarcıdır!

Tamam, izin verin daha yumuşak ifade edeyim. İnsanlar kendileriyle ilgilenirler; müşterilerimiz kendileriyle ilgilenirler. Yani kendi çıkarlarını, kendi avantajlarını, kendi ilgi duydukları şeyleri önemserler. Biz de onları önemsemeli ve onların ilgilendikleri şeyler hakkında konuşmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Ve Jordan Belfort’a göre (gerçek Wall Street kurdu) “sell me this pen” yarışının doğru cevabı şu soruda gizli: En baştan balıklama ürüne mi dalıyorsunuz, yoksa önce kime satış yaptığınızı anlamaya mı çalışıyorsunuz?

İçerik pazarlaması da buna benzer bir sebeple başarısız olur. Özellikle Türkiye’de çoğu zaman hedef kitle merkezli olmak ile şirket merkezli olmak arasındaki çizgiyi doğru ayırt edemez. Ve bu çok kötü, bariz bir kayıp.

Bırakın doğru bir içerik pazarlaması stratejisini, bugün hala ‘Türkçe webde’ büyük bir kitlenin içerik pazarlaması stratejisi bile yok. Doğru ve etkili içerik pazarlaması belki her tür iş ve işletme için kesin bir zorunluluk olmasa da, bugünün bilgi edinme ve sosyal etkileşim bağımlılığı ortamında insanları kazanmak için çok önemli bir araç ve ihtiyaçtır.

Şunu düşünün: Bugün herhangi bir şeyi satın alan müşterilerin yolu %70’lere varan oranlarda dijitalden geçiyor. Hergün daha fazla insan araştırmaları sırasında daha çok ve daha faydalı içerik arıyor; zamanımızın çoğunu mobil cihazlarımızda, sosyal medyada haber içerikli sitelerde ve bloglarda geçiriyoruz.

Bu yüzden yeni bir Content Marketing Institute araştırmasına göre yurt dışındaki B2B organizasyonlarının %86’sının şu anda içerik pazarlamasına yatırım yapıyor olması bir sürpriz değil. Üstelik bu markaların %60’ı da “ilgi çekici içerik oluşturmak” konusunun en öncelikli hedefleri olduğunu açıklıyorlar. Ve bu konu içerik pazarlamasında hep süregelen bir zorluk olarak gözüküyor.

Bunun sebebi de içerik pazarlamasının tanımındaki can alıcı bir noktayı gözden kaçırmakla ilgili:

İçerik Pazarlaması (isim):

Net bir şekilde belirlenmiş bir hedef kitleyi yakalamak ve korumak -en nihayetinde de gelir getirici bir müşteri eylemi elde etmek amacıyla değerli, ilgili ve sürekli içerik üretmeye ve dağıtmaya odaklı stratejik bir pazarlama yaklaşımı.

İçeriğiniz kime hitap ediyor?

İçeriğimizi kim için oluşturduğumuzu -ya da kalemimizi kime sattığımızı- bilmemek, “sell me this pen” yarışındaki asıl zorluk noktamızdır.

Bir web içerik danışmanı olarak şimdiye dek okuduğum en güzel içerik pazarlaması tavsiyesi Joe Pulizzi’ye ait:

“Eğer içerik pazarlamanız herkese hitap etmeye çalışıyorsa, hiç kimseye hitap etmiyordur.”

Webeditoryal.com ve isteveyap.com kurucusu. Web İçerik Danışmanı. Her türlü markaya ve bireysel girişimcilere, küçük ve orta ölçekli işletmelere içerik pazarlaması çalışmalarında yardım etmeyi seviyor. Pazarlama ve reklamcılığa aşık.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link