“Sell Me This Pen” ve İçerik Pazarlaması

Hey sen. Evet SEN.

Merhaba. Çok sıkı çalışan ve başarıya aç birine benziyorsun. Her ne iş yapıyor olursan ol, tüm vizyon sahibi insanların taşıdığı basit bir araca her zaman ihtiyacın var: Bir Dolma Kalem.

Ama herhangi bir dolma kalem değil, BU KALEM; şık tasarımlı, eline ve cebine uygun, ergonomik tutuşu ile kısa notlar almak için de uzun el yazıların için de mükemmel.

Sıradan ellerde, bu kalemin içindeki şey belki de sadece mürekkeptir. Ama senin elinde, fikirlerini, hatta belki de “bir sonraki büyük şeyi” kaydetmek için harika bir araca dönüşecek.

“Ama ben klavye ile yazmayı tercih ediyorum.” Tabii, bilgisayarlar iyidir. Ama bir anda ortaya çıkan eşsiz fikirleri yakalamak ve kaydetmek gerektiğinde hep yanında olmazlar, öyle değil mi?

“Eh, akıllı telefonum her zaman yanımda..” Elbette, ama seni gün boyunca her dakika oyalayıp duran o cihaza mı güveniyorsun? Bir kalem ve not defteri seni daima fikirlerinle baş başa bırakır ve rahat bir yazma deneyimi yaşarsın. Göreceksin!

“Peki ya bu kurşun kaleme ne diyeceksin? Bende bir sürü var.” Dostum, kurşun kalemler hata yapmaktan korkan insanlar içindir. Bu dolma kalemi ise eylemlerini daima ölçen, akıllı insanlar kullanır.

Evet, ne diyorsun? Satın alacak mısın?

Sizce Kalemi Satabildi mi?

Sanmam. Çünkü bu “soğuk pazarlama” yöntemini kullanmaya çalışarak yapılan ve karşılaştığım en net ‘kötü satıcılık’ örneklerinden biriydi.

Leonardo Dicaprio’nun muhteşem oyunculuğuyla The Wolf of Wall Street filminde canlandırdığı Jordan Belfort karakteri tarafından yaygınlaştırılan “sell me this pen” yaklaşımını biliyorsunuzdur.

sell-me-this-pen

“Sell me this pen” aslında ikna ve satış sanatına çok iyi bir örnektir ve tamamen soğuk bir müşteri adayına nasıl satış yapılabileceğini eğlenceli bir şekilde gösterir:

  • Müşteri adayının ihtiyaçlarını ve onları geceleri uyutmayan problemlerini belirlemek üzere sorular sormak
  • İtirazları tahmin etmek, ortaya çıkarmak ve onların üstesinden gelmek
  • Ürünün değerini gösterebilmek ve özelliklerini doğru açıklamak
  • Sonuçta, konuşmayı kendiniz hakkında değil müşteri etrafında sürdürmek

Bazılarımız “sell me this pen” yaklaşımını artık modası geçmiş ve günümüzle ilgisi kalmamış bir örnek olarak görebilir. Ama eğer şu kısa sahneyi bir kere daha izlerseniz, koca bir salon dolusu “profesyonelin” dahi bu konuda başarısız olabileceğini göreceksiniz.

Neden birçok insan “kalemi satmakta” başarısız oluyor

Gerçek şu ki insanlar çıkarcıdır!

Tamam, izin verin daha yumuşak ifade edeyim. İnsanlar kendileriyle ilgilenirler; müşterilerimiz kendileriyle ilgilenirler. Yani kendi çıkarlarını, kendi avantajlarını, kendi ilgi duydukları şeyleri önemserler. Biz de onları önemsemeli ve onların ilgilendikleri şeyler hakkında konuşmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Ve Jordan Belfort’a göre (gerçek Wall Street kurdu) “sell me this pen” yarışının doğru cevabı şu soruda gizli: En baştan balıklama ürüne mi dalıyorsunuz, yoksa önce kime satış yaptığınızı anlamaya mı çalışıyorsunuz?

İçerik pazarlaması da buna benzer bir sebeple başarısız olur. Özellikle Türkiye’de çoğu zaman hedef kitle merkezli olmak ile şirket merkezli olmak arasındaki çizgiyi doğru ayırt edemez. Ve bu çok kötü, bariz bir kayıp.

Bırakın doğru bir içerik pazarlaması stratejisini, bugün hala ‘Türkçe webde’ büyük bir kitlenin içerik pazarlaması stratejisi bile yok. Doğru ve etkili içerik pazarlaması belki her tür iş ve işletme için kesin bir zorunluluk olmasa da, bugünün bilgi edinme ve sosyal etkileşim bağımlılığı ortamında insanları kazanmak için çok önemli bir araç ve ihtiyaçtır.

Şunu düşünün: Bugün herhangi bir şeyi satın alan müşterilerin yolu %70’lere varan oranlarda dijitalden geçiyor. Hergün daha fazla insan araştırmaları sırasında daha çok ve daha faydalı içerik arıyor; zamanımızın çoğunu mobil cihazlarımızda, sosyal medyada haber içerikli sitelerde ve bloglarda geçiriyoruz.

Bu yüzden yeni bir Content Marketing Institute araştırmasına göre yurt dışındaki B2B organizasyonlarının %86’sının şu anda içerik pazarlamasına yatırım yapıyor olması bir sürpriz değil. Üstelik bu markaların %60’ı da “ilgi çekici içerik oluşturmak” konusunun en öncelikli hedefleri olduğunu açıklıyorlar. Ve bu konu içerik pazarlamasında hep süregelen bir zorluk olarak gözüküyor.

Bunun sebebi de içerik pazarlamasının tanımındaki can alıcı bir noktayı gözden kaçırmakla ilgili:

İçerik Pazarlaması (isim):

Net bir şekilde belirlenmiş bir hedef kitleyi yakalamak ve korumak -en nihayetinde de gelir getirici bir müşteri eylemi elde etmek amacıyla değerli, ilgili ve sürekli içerik üretmeye ve dağıtmaya odaklı stratejik bir pazarlama yaklaşımı.

İçeriğiniz kime hitap ediyor?

İçeriğimizi kim için oluşturduğumuzu -ya da kalemimizi kime sattığımızı- bilmemek, “sell me this pen” yarışındaki asıl zorluk noktamızdır.

Bir web içerik danışmanı olarak şimdiye dek okuduğum en güzel içerik pazarlaması tavsiyesi Joe Pulizzi’ye ait:

“Eğer içerik pazarlamanız herkese hitap etmeye çalışıyorsa, hiç kimseye hitap etmiyordur.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Webeditoryal.com ve isteveyap.com kurucusu. Web İçerik Danışmanı. Her türlü markaya ve bireysel girişimcilere, küçük ve orta ölçekli işletmelere içerik pazarlaması çalışmalarında yardım etmeyi seviyor. Pazarlama ve reklamcılığa aşık.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link