Teknolojinin ve internet dünyasının sürekli gelişmesiyle birlikte insanlar her işini daha hızlı ve kolay bir biçimde çözmek istemeye başladı. Bu da hizmet sektörünü daha da hızlı olmaya sevk etti. Araştırmalar, daha hızlı olmanın avantaj olduğunu gösteriyor. Web sitesinin yüklenme süresi, hemen çıkma oranını düşürürken dönüşleri de artırıyor. Ayrıca web sitesinin yüklenme hızının yüksek olması SEO’ya da yardımcı oluyor; yani Google’da organik olarak iyi yerlerde çıkmaya da büyük yardımcı oluyor. Araştırmalara göre:

  • Sayfa hızının yavaş olması, siteden çıkma oranının yüksek çıkmasının en büyük sebeplerinden biri. Sayfa hızı ile hemen çıkma oranı ters orantılı. Bu yüzden web sitesi yüklenme hızını mümkün olduğunca yüksek olmalı.
  • Anketlere göre, mobil telefon kullanıcılarının %21’i mobil telefonda sayfa bekleme süresi ile masaüstü bilgisayarda sayfa bekleme süresinin aynı olmasını bekliyor. Bu da web sitelerinin artık mobil siteye de önem verip yüklenme sürelerini kısaltması gerektiği anlamına geliyor.
  • Mobil telefon kullanıcılarının %60’ı son 12 ayda en az 1 kere bir web sitesine girmeye çalışırken problem yaşadığını söylüyor.
  • İnternet kullanıcılarının %47’si sayfanın 2 saniyede az sürede yüklenmesini bekliyor.
  • İnternet kullanıcılarının %52‘si hızlı bir web sitesinin, siteye olan bağımlığını artırdığını söylüyor.Web sayfasının 1 saniye daha yavaş yüklenmesi dönüşümlerin %7 düşmesine sebep oluyor. Yani bir e-ticaret sitesi, günde 100.000 TL kazanıyorsa, 1 saniye yılda potansiyel 2,5 milyon TL kazanç kaybına sebep olabilir.

İnfografiğin ayrıntısını ve konu ile ilgili diğer bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Sayfa Yüklenme Süresi

 

 

 

 

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın