Satışınızı Arttıracak 5 Mükemmel Fiyat Koyma Stratejisi

Doğru fiyatlarla tüketiciyi buluşturmak pazarlamanın en önemli noktalarından biri. Hatta çoğu zaman -özellikle kolayda mallar için- satın alımdaki en önemli etkenin fiyat olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca doğru fiyatlama stratejisine sahip olan şirketler, rakiplerine göre bir adım önde oluyorlar.

Fiyatlama stratejisi çoğu zaman şirketin kontrolü dahilinde olmuyor tabii ki. Örneğin ikame veya tamamlayıcı malların fiyatı, şirketleri efektif fiyatlandırma stratejileri belirlemekte zorlayan en önemli iki neden. Bunların dışında tüketicilerin maddi gücü de şirketin fiyatlandırma politikasına dışardan etki eden bir diğer nokta.

Peki tüm bunları göz önüne aldığımızda elimizdeki ürünü nasıl bir strateji ile daha çok satabiliriz? İşte mutlaka uygulamamız gereken 5 yöntem:

  • 9’un Sırrı

9.99Fiyatlamanın belki de en eski kurallarından biridir 9. Otomobil satışlarından tutun da mahalledeki bakkala kadar herkes tarafından kullanılır. İşin özüne indiğimiz zaman gerçekten de 100 TL yerine 99 TL’lik bir fiyatı tüketiciye gösterdiğimizde gerçekten de 99’un daha çok tercih edildiğini görüyoruz.

Quantitative Marketing and Economics‘in araştırmasına göre, kadın giyimde aynı ürüne önerilen 34 dolar ve 39 dolarlık fiyatlarda, 39 dolarlık fiyatın %24 daha çok tercih edildiği görülmüş.

9 efsanevi bir rakam mı bilemiyoruz ama basamak sayısını düşürdüğünden dolayı tüketicilerin algısını değiştirdiği kesin.

  • Algı ve basitlik

neuromarketingTüketiciler çoğu zaman verilmek istenen mesaja değil, kendi algılamak istedikleri şeylere yöneliyorlar. Bu yüzden fiyatları mümkün olduğunca sade tutmak ve tüketicilerin daha iyi anlamasını sağlamak gerekiyor. Peki fiyatları sade tutmak sözüyle neyi ifade ediyoruz?

Örneğin bir ürününüz var ve fiyatı 1890 TL. Bu fiyatı 3 farklı kombinasyonda yazabiliriz;

  • 1890 TL
  • 1.890 TL
  • 1.890,00 TL

Yukarıdaki fiyatların hepsi aynı değil mi? Evet. Ancak yapılan araştırmalar ilk seçeneğin diğer 2 seçeneğe göre daha düşük bir fiyatmış gibi algılandığını gösteriyor. Bu yüzden fiyat yazımlarını mümkün olduğunca basitleştirmek şart.

  • 84 TL Vs 1000 TL

Farzedelim bir hizmetiniz var ve aylık fiyatı 84, yıllık fiyatı ise 1000 TL. Sizce tüketici hangi seçeneğe daha sıcak bakar? Aylık fiyatı yıla döktüğümüzde daha karlı bir alışveriş olanağı sunmamıza rağmen tüketiciler, aradaki 2 haneli farkı gördükleri zaman aylık üyeliği seçeceklerdir. Amaç yıllık üyelik seçtirmekse 1000 TL’lik fiyatı üç haneli rakamlara düşürüp 3. bir ‘premium yıllık ücret’ (Ek özellikler tanımlama; 1200 TL ) seçeneği eklenmesi yeterli olacaktır.

  • Fiyat öncesi

small_fee_fees

Çoğu zaman fiyatların önüne yazılan ifadeler ürünün ya da hizmetin daha çok tercih edilmesine neden olur. Bir CMU çalışmasında ücret kısmında yer alan “5 fee” yerine “a small 5 fee” yazıldığında satışlar %20 artış göstermiş. Küçük bir ayrıntının bu denli büyük bir artışa neden olması, önemli olan şeyin fiyat değilde algı olduğunun en büyük kanıtlarından biri.

  • Algı ve Alternatifler

Bundan birkaç yıl önce yapılan bir araştırma fiyatlar belirlenirken algının ve ürünü sunarken verilen diğer alternatiflerin önemini kanıtlıyor.

2 ürününüz var. Ürünleriniz de bira olsun. İlkine normal, ikincisine de premium bira diyelim ve ilkinin fiyatı 1.80 $, ikincisinin ise 2.5 $ olsun. Satılma oranları nasıl olur sizce?

Beer1

Normal ürün %20 oranında satılırken ikincisi %80 oranında satılıyor. Gelin ikinci bir teste geçelim;

İkinci testte araştırmacılar 3. bir ürün öneriyor. Fiyatı da sadece ve sadece 1.6 $. Hangisini tercih ederdiniz?

Sonuçlar biraz şaşırtıcı!

Beer2

Fiyatı sadece 1.6 $ olan ürün hiç satılmamış. İlk öneride insanların sadece %20′si tarafından tercih edilen normal ürün, ikinci testte %80 satılmış.

Ee 2.5 $’dan sunduğumuz ürünün satış rakamları bir anda düştü. N’apmak lazım?

Gelin 3. bir test yapalım. 1.6 $‘lık ucuz ürünü kaldırıp yerine ‘süper premium’ ürün koyalım ve fiyatı da 3.4 $ olsun.

Bakalım sonuçlar nasıl?

Beer3

Gördüğümüz gibi 2.5 $’dan satmak istediğimiz ürünün satış oranını %85′e kadar çıkarttık.

Araştırmada da kanıtlandığı gibi fiyatlandırmada algı ve ek ürünler sunmak gerçekten çok önemlidir. Basit birkaç oyunla ürünlerin satışlarına direkt müdahile edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link