Satış Ekibinizin Sizden Nefret Etmesinin 6 Nedeni

Aşağıda sayacağım maddeler, satış ekibinizin sizden nefret etmesini sağlayışınıza dair en yaygın nedenlerdir ve birebir satış temsilcilerinin kendi ağızlarından aktarılmıştır:

1) Benim değerli vaktimi harcıyorsun

Düzgün planlanmamış ve efektiflikten çok uzakta birçok satış toplantısı yaptık. Sadece geçen ay, herkesin Müşteri İlişkileri Yönetimi platformlarında mevcut olan bilgileri gözden geçirmek için dört tane haftalık toplantı yaptık. Her toplantıda bir saat boyunca raporlar okuyup durduk. Bu toplantılardan nasıl bir sonuç çıkarmamı bekliyorsun? Bu konuşmalardan nasıl bir kazanım elde etmem gerektiğini düşünüyorsun? Sonraki adımda ne yapmamı istersin? Ve lütfen yeterli sayıda telefon görüşmesi yapmadığım için şikayet etme. Geçen ay benden bir daha asla yerine koyamayacağım dört saat çaldın.

2) Bana verdiğin geri bildirim ile aynı fikirde değilim

Müşterilerle yaptığımız son satış görüşmesinden sonra bir araya geldik ve yeterince iyi bir performans ortaya koyamadığıma dair bir geri bildirimde bulundun. Aslında, bu durumda hangi davranışımı değiştirmem gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok ve sanırım hala bir şeyleri değiştirmemi bekliyorsun. Nedir o? Yine geçen haftaki gibi bir durumla karşılaştığımda yapmayı bırakmam veya değiştirmem gereken şey nedir? Eğer bana açık ve net bir şekilde söylemeyeceksen, o zaman beni rahat bırak!
3) Sonlandırmaya hazır olmadığım bir anda üzerime çullanıyor ve “satışı sonlandır” diyorsun!

Başarmak için haftalarca çalıştığım fırsat bir işi kendine mal ettin. Bu fırsatı iyi idare ettim mi? Hayır. Bu işi sensiz sonlandırabilir miydim? Muhtemelen evet, ama bunu hiçbir zaman bilemeyeceksin çünkü içeri girip yaptığım tüm işi bloke ettin ve yarışımı henüz sonlandırma aşamasına getiriyorken ikimiz için de zafer ilan ettin. Teşekkür ederim patron.

satis

4) Bana ve iş arkadaşlarıma ne yapmamız gerektiğini söylüyor ve bunu yaparken kendi yolumuzu keşfetmeyi tercih edecek yetişkinler olduğumuzu unutuyorsun

Bize çocukmuşuz gibi davranıyorsun ve bazı konularda haklı olduğunu düşünsem de kendi kendime düşünme şansım olmadan bana mesleğimi nasıl yapacağımı söylemenden nefret ediyorum. Bana bazı sorular sor. Problemleri ve fırsatları görmeme izin ver. Bazen cevapları kendim de bulabilirim.

5) Her şeyi bilen adam/kadın!

Artık öğrenebileceğin yeni bir şeyler yok mu? Ya da bu o kadar da önemli değil mi? Ne kadar küstah bir yaklaşım!

6) Bir satış temsilcisi olmanın ne kadar zor olduğunu unutmuşa benziyorsun

Müthiş satışlar ve gelirler elde etmek için sihirli bir değneğim yok ve bana yüklediğin diğer işleri yapmak için ekstra zaman yaratamıyorum. Sen de bizden biriydin, şimdiyse gerçeklikten tamamen uzak talepleri olan ve bizden bunları gerçekleştirmemizi bekleyen o kıdemli müdürler gibi davranıyorsun. Bundan nefret ediyorum.

Satış Ekibiniz İle Aranızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Satış temsilcileriniz için değerli olabilecek beş stratejiyi aşağıda bulabilirsiniz

1) Zamanlarına altınmış gibi davranın.

Gerçekten faydalı toplantılar yapın, odaklanmaları gereken sonuçları ve almaları gereken yeni aksiyonları net bir şekilde dile getirin.

2) Gerçekçi gözlemlere dayalı açık geri bildirimler verin

Neyi iyi yaptıkları ve ne konuda yanlış yaptıkları ile ilgili onlara karşı net olun. Onlara, üzerinde çalışmaları için spesifik bir iş verin ve bu iş üzerinde çalışırlarkenki süreçlerini değerlendirin.

satis2

3) İşlerini yapmalarına izin verin.

Eğer satışları gerçekleştirip sonlandırmaları için para alıyorlarsa, o zaman işlerini yapmalarına izin verin. Onlar için en değerli şey; bir fırsatın gelişme aşamasında onlara vereceğiniz destektir, son aşamalarında değil.

4) Çok uzun olmayan bir süre önce onlardan biri olduğunuzu unutmayın.

İster sahada isterlerse satışın direkt içinde olsunlar, satış yapma işlemi fiziksel ve zihinsel olarak yorucudur ve müdürü tarafından desteklenmemek, en iyi satış temsilcisinin bile işi bırakmasına neden olabilir.

5) Kendi kişisel gelişiminiz için çıtayı yüksekte tutun.

Eğer ekibinize gelişme ve büyüme mesajları veriyorsanız, o zaman gelişme konusunda da çok iyi bir örnek olmanız gerekir. İşinize çok hâkim ve tecrübeli olduğunuzu düşünebilirsiniz, fakat ekibinizden de öğrenebileceğiniz bazı incelikler olduğunu asla unutmayın. Bazı kararları alırken de ekibinize danışmayı bir zayıflık olarak görmeyin. Aksine böyle bir davranış güven ilişkisi için çok değerli.

6) Satış ekibinden biri olduğunuzu gösterin.

Öncelikle bir satış lideri olarak işinizi, ekibinizin aldığından çok daha fazla ciddiye aldığınızı gösterin. İşlerinin çok kolay olmadığını, karşılaştıkları tatsız olaylar ile geçmişte karşılaştığınızı ve örnekler ile nasıl aşabileceklerini anlatın. Bu onları motive eder, sizi de kendilerinden biri olarak görmelerini sağlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Amazon Tarihinin En Büyük Teslimatını Jurrasic World’e Yaptı

  • Aynı anda hem dünyanın en büyük teslimatlarından birisini yapıp, hem bir filmin gişesine mükemmel bir destekte bulunup hem de e-ticaret adına yapılabilecek neredeyse her şeyi yapabileceğinize müşterilerinizi ikna edersiniz?
  • Amazon’un geçen sene Jurassic World: Fallen Kingdom ile yaptığı işbirliğinden ilham alalım.
  • Benzeri yazılar için; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Her şey devasa bir kargo kutusuyla başladı aslında. Ancak dünyanın en değerli markası seçilen Amazon’un en büyük teslimatı sayılan Jurassic World: Fallen Kingdom’ın yankıları ise üzerinden bir sene geçmesine rağmen hala devam ediyor.

Bu devasa teslimat 29 Mayıs’ta Los Angeles’a ulaştırılırken tüm şehri gezmeyi, aralarda molalar verip halkın ilgisini çekmeyi de ihmal etmedi tabii. Gittiği her yerde yoğun bir ilgiyle karşılaşan ve sosyal mecralarda fazlaca paylaşılan bu kutunun mükemmel bir fısıltı pazarlaması olarak tabir edilen buzz marketing’e güzel bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde kocaman bir Jurassic Park logosu ile beraber Alexa, Jurassic World’e kutunun içinde ne olduğunu sor”  yazısı ve smile code olarak adlandırılan QR kod da bulunan kutunun üstündeki kodu Amazon mobil uygulamasından okutanlar bir mikro siteye yönlendirilerek minik bir video izleyip üzerine Jurassic Park filmine indirim kazandılar.

Los Angeles’ın ünlü alışveriş merkezlerinden The Grove LA’ya teslimatı yapılan devasa bir t-rex heykeline Fallen Kingdom oyuncuları Chris Pratt ve  Bryce Dallas Howard’ın eşlik etmesi ile mükemmel bir kampanya gerçekleştirilmiş oldu.

Amazon’dan Jeremi Gorman fikrin bulunuluşu ile ilgili amaçlarının hem müşterilerin hoşuna gidecek hem de Jurassic World Fallen Kingdom ile ilgili söylentiler yaratabilecek bir kampanya istediklerini bu nedenle de teslimat kutusunu gerçekten devasa hale getirdiklerini ifade ediyor.

Tabi kutu üstünde yer alan Smile Code ile hem fiziksel hem de dijital bir etkileşim yakalayan kampanya, sürecin her aşamasında her iki ekibinde mükemmel bir iletişim içinde olmaları sayesinde bu büyük başarıya ulaşmış.

Tabi Amazon’un kendisinin geliştirdiği sesli asistan Alexa’nın hem bu vaka da hem de daha iyi bir müşteri deneyimi yakalanabilecek her yerde kullanılabileceğini ifade eden Amazon’un reklam satışın başındaki Jeremi Gorman bu tarz işbirliklerinin de süreceğinin sinyalini veriyor.

Kaynak: Adweek

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

  • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
  • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
  • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link