Satış Ekibinizin Sizden Nefret Etmesinin 6 Nedeni 0

Aşağıda sayacağım maddeler, satış ekibinizin sizden nefret etmesini sağlayışınıza dair en yaygın nedenlerdir ve birebir satış temsilcilerinin kendi ağızlarından aktarılmıştır:

1) Benim değerli vaktimi harcıyorsun

Düzgün planlanmamış ve efektiflikten çok uzakta birçok satış toplantısı yaptık. Sadece geçen ay, herkesin Müşteri İlişkileri Yönetimi platformlarında mevcut olan bilgileri gözden geçirmek için dört tane haftalık toplantı yaptık. Her toplantıda bir saat boyunca raporlar okuyup durduk. Bu toplantılardan nasıl bir sonuç çıkarmamı bekliyorsun? Bu konuşmalardan nasıl bir kazanım elde etmem gerektiğini düşünüyorsun? Sonraki adımda ne yapmamı istersin? Ve lütfen yeterli sayıda telefon görüşmesi yapmadığım için şikayet etme. Geçen ay benden bir daha asla yerine koyamayacağım dört saat çaldın.

2) Bana verdiğin geri bildirim ile aynı fikirde değilim

Müşterilerle yaptığımız son satış görüşmesinden sonra bir araya geldik ve yeterince iyi bir performans ortaya koyamadığıma dair bir geri bildirimde bulundun. Aslında, bu durumda hangi davranışımı değiştirmem gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok ve sanırım hala bir şeyleri değiştirmemi bekliyorsun. Nedir o? Yine geçen haftaki gibi bir durumla karşılaştığımda yapmayı bırakmam veya değiştirmem gereken şey nedir? Eğer bana açık ve net bir şekilde söylemeyeceksen, o zaman beni rahat bırak!
3) Sonlandırmaya hazır olmadığım bir anda üzerime çullanıyor ve “satışı sonlandır” diyorsun!

Başarmak için haftalarca çalıştığım fırsat bir işi kendine mal ettin. Bu fırsatı iyi idare ettim mi? Hayır. Bu işi sensiz sonlandırabilir miydim? Muhtemelen evet, ama bunu hiçbir zaman bilemeyeceksin çünkü içeri girip yaptığım tüm işi bloke ettin ve yarışımı henüz sonlandırma aşamasına getiriyorken ikimiz için de zafer ilan ettin. Teşekkür ederim patron.

satis

4) Bana ve iş arkadaşlarıma ne yapmamız gerektiğini söylüyor ve bunu yaparken kendi yolumuzu keşfetmeyi tercih edecek yetişkinler olduğumuzu unutuyorsun

Bize çocukmuşuz gibi davranıyorsun ve bazı konularda haklı olduğunu düşünsem de kendi kendime düşünme şansım olmadan bana mesleğimi nasıl yapacağımı söylemenden nefret ediyorum. Bana bazı sorular sor. Problemleri ve fırsatları görmeme izin ver. Bazen cevapları kendim de bulabilirim.

5) Her şeyi bilen adam/kadın!

Artık öğrenebileceğin yeni bir şeyler yok mu? Ya da bu o kadar da önemli değil mi? Ne kadar küstah bir yaklaşım!

6) Bir satış temsilcisi olmanın ne kadar zor olduğunu unutmuşa benziyorsun

Müthiş satışlar ve gelirler elde etmek için sihirli bir değneğim yok ve bana yüklediğin diğer işleri yapmak için ekstra zaman yaratamıyorum. Sen de bizden biriydin, şimdiyse gerçeklikten tamamen uzak talepleri olan ve bizden bunları gerçekleştirmemizi bekleyen o kıdemli müdürler gibi davranıyorsun. Bundan nefret ediyorum.

Satış Ekibiniz İle Aranızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Satış temsilcileriniz için değerli olabilecek beş stratejiyi aşağıda bulabilirsiniz

1) Zamanlarına altınmış gibi davranın.

Gerçekten faydalı toplantılar yapın, odaklanmaları gereken sonuçları ve almaları gereken yeni aksiyonları net bir şekilde dile getirin.

2) Gerçekçi gözlemlere dayalı açık geri bildirimler verin

Neyi iyi yaptıkları ve ne konuda yanlış yaptıkları ile ilgili onlara karşı net olun. Onlara, üzerinde çalışmaları için spesifik bir iş verin ve bu iş üzerinde çalışırlarkenki süreçlerini değerlendirin.

satis2

3) İşlerini yapmalarına izin verin.

Eğer satışları gerçekleştirip sonlandırmaları için para alıyorlarsa, o zaman işlerini yapmalarına izin verin. Onlar için en değerli şey; bir fırsatın gelişme aşamasında onlara vereceğiniz destektir, son aşamalarında değil.

4) Çok uzun olmayan bir süre önce onlardan biri olduğunuzu unutmayın.

İster sahada isterlerse satışın direkt içinde olsunlar, satış yapma işlemi fiziksel ve zihinsel olarak yorucudur ve müdürü tarafından desteklenmemek, en iyi satış temsilcisinin bile işi bırakmasına neden olabilir.

5) Kendi kişisel gelişiminiz için çıtayı yüksekte tutun.

Eğer ekibinize gelişme ve büyüme mesajları veriyorsanız, o zaman gelişme konusunda da çok iyi bir örnek olmanız gerekir. İşinize çok hâkim ve tecrübeli olduğunuzu düşünebilirsiniz, fakat ekibinizden de öğrenebileceğiniz bazı incelikler olduğunu asla unutmayın. Bazı kararları alırken de ekibinize danışmayı bir zayıflık olarak görmeyin. Aksine böyle bir davranış güven ilişkisi için çok değerli.

6) Satış ekibinden biri olduğunuzu gösterin.

Öncelikle bir satış lideri olarak işinizi, ekibinizin aldığından çok daha fazla ciddiye aldığınızı gösterin. İşlerinin çok kolay olmadığını, karşılaştıkları tatsız olaylar ile geçmişte karşılaştığınızı ve örnekler ile nasıl aşabileceklerini anlatın. Bu onları motive eder, sizi de kendilerinden biri olarak görmelerini sağlar.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link