29 Haziran 2007… Apple’ın ilk iPhone’u satışa çıkardığı tarih. Geçtiğimiz hafta, bu tarihin üzerinden tam 10 yıl geçmesine tanıklık ettik. iPhone ilk akıllı telefon denemesi değildi, ancak farklıydı, rekabeti şekillendirdi, kendi kurallarını yarattı, başardı ve bir fenomen oldu. Tabi, tüm bunları yaparken de hiç aklımıza gelmeyecek bir işi daha başardı: sakız satışlarını düşürdü. 

Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çok basit. Bilirsiniz, marketlerde sıra beklerken tüketiciler hemen yanlarında bulunan raflardan sakız, şeker, çikolata gibi “al-geç” statüsünde olan ürünlere ilgi gösterirler. Bundandır ki, bu türde olan ürünler her daim kendilerine kasanın önünde yer bulurlar. Peki iPhone bu konuda neyi, nasıl değiştirdi?

Recode‘un haberine göre, iPhone, çıktığı ilk günden itibaren kasa önünde bekleyen insanların dikkatini kasa çevresinden alıp ekranına taşıdı. Çünkü artık gözümüz kulağımız telefonda, başka bir şey görmüyoruz!

Recode bu haberi Pazar araştırması şirketi Euromonitor International’ın yapmış olduğu bir araştırmaya dayandırmış. Bu araştırmaya göre de sakız satışları iPhone’un çıktığı 2007’den bu yana kademeli olarak %15 azalmış. Elbette sakız sektöründeki daralmayı iPhone’a bağlamak ironik olur ancak bu düşüşte mutlaka parmağının olduğunu söylesek pek de yanılmış sayılmayız. Siz ne dersiniz?

Bu arada hazır iPhone ve Apple’dan bahsetmişken, Apple’ın müşteri deneyimini yeniden kurgulaması ile ilgili makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın