Artık hepimiz her sokak başında içinde aradığımız her şeyi bulabileceğimiz otomatları, en ilginç icatları hatta en değişik mimari yapıları nerede bulabileceğimizi biliyoruz. Japonya! Ancak Japonya sadece bunlarla değil içeriğine baktığınızda almak için iki defa düşüneceğiniz ilginç hamburgerleri ile de oldukça ilgi çekiyor. Gelin hep beraber ünlü fastfood markaları tarafından adeta bir test mutfağı olarak kullanılan Japonya’dan birkaç değişik hamburger tarifi alalım;

20160510144129-1-berry-burgerBöğürtlen Reçeli, Ketçap ve Hardal?!

İlk hamburgerimiz Burger King Japonya’dan, burger içine biraz meyveli bir tat eklemek isteyen Burger King doğru seçim olarak böğürtlen reçelini görürken, baharat tadını ise hardal, ketçap ile vermeyi düşünümüş, geriye kalansa bildiğimiz hamburger içeriği. Farklı tatlara gerçekten açık olanların deneyip sonucunu bize bildirmesini rica ederiz :)

20160510144238-2-baby-cornBaby Corn ve Krem Peynir

Bir diğer büyük fastfood zinciri Wendy’s ise Japon müşterisinin dikkatini hamburgerin içine minik mısır koçanları olarak tabir edebileceğimiz baby corn ve krem peynir ile çekmeye çalışıyor.

20160510144311-3-black-bunSiyah Burger

Nedense ilk gördüğüm andan beri Darth Wader’in Seçimi olarak düşündüğüm bu burger aslında geçtiğimiz senelerde Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa bir süre için Cadılar Bayramı’na Özel olarak tüketiciye sunulmuş. Bir Burger King ürünü olan siyah burger Japonya ve Çin’de 2012 yılından bu yana satılıyor. İçinde ise koyulaştırılarak siyah hale getirilmiş bir peynir bulunuyor.

20160510144535-4-turkey-dinner-burgerHindili Burger

Hindili Burger fikri de Wendy’s den gelmiş. Hindi, patates püresi ve biraz yeşilliğin buluştuğu bu hamburger 2014 yılından bu yana Japonya’da satılıyor. Simit’e benzer tadı ile pretzelin hamburger ekmeği olarak kullanıldığı hindili burgerin baharatlı tavuk ve  gravy sosun kullanıldığı bir diğer versiyonu da bulunuyor.

20160510144618-5-cavierHavyarlı ve Istakozlu Burger

Eminim ki hiçbir zaman denemeyecepim bu lezzette Japonya’ya özel Wendy’s tarafından üretilmiş. Deniz ürünlerine olan sevgiyi  fast food ile birleştirmeye çalışan Wendy’s den yenilikçi bir tarif.

20160510165153-6-camembertKamembert Peynirli Teritama Burger

Keskin kokusu ile meşhur bir Fransız peyniri olan Kamembert’in teriyaki sosu, pork, yumurta, marul ile buluşmasından doğan bu fazlasıyla karmaşık burger fikri ise Mc Donald’s tan geliyor.

Son olarak; yukarıda bulunan bu hamburgerlerden hangilerini denemek isterdiniz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın