Sadakatsiz Müşteri Sadakati 0

Müşteri Sadakati, son dönemlerin üzerinde en çok durulan, şirketlerin en çok kafa yordukları konulardan biri. Şirketler, “Ne yapsak da müşterimizi elimizde tutsak?”  diye yoğun araştırmalar, çalışmalar yapmakta. Çok da haklılar çünkü tüm piyasalar birer Kırmızı Okyanus artık. Ya kendi Mavi Okyanus‘unuzu yaratır, işin kaymağını yersiniz ya da Kırmızı Okyanus’un içinde ölümüne mücadele edersiniz.

Pazarlamanın önemli isimlerinden Philip Kotler’in A’dan Z’ye Pazarlama kitabında belirttiğine göre; “Ortalama bir firma beş yıldan daha kısa bir sürede müşterilerinin yarısını kaybeder.Yüksek marka bağlılığına sahip firmalar ise beş yılda müşterilerinin en fazla %20’sini kaybeder.

Görünen o ki tehlike büyük. Şirketler ne yapıp edip sadık müşteriler yaratmalı ve bu müşterileri birer can simidi gibi yanlarında bulundurmalı.

Peki nedir Müşteri Sadakati?

Müşteri Sadakati kavramında otoriteler genelgeçer bir tanımda bulunamasalar da, aşağı yukarı hepsinin söylediği; müşterinin bir ürünü/hizmeti tercih etme sıklığıdır.Yani diğer seçeneklere göre daha fazla tercih etmesi. Aslında bu tanımdan bile rekabetin ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz. Sadakatin yalın anlamı;  “içten bağlılık, sağlam-güçlü dostluk ” iken müşteri sadakatinde durum yalnızca daha fazla tercih etmeye dönüyor ve bu bile yeterli görülüyor. Durumun vahameti, bu kadar kırılgan, sabun köpüğü gibi geçici müşteri sadakati mi olur sorusunu akıllara getiriyor ve bu tanıma göre müşteriler bugün var yarın yok, ileride gelir mi bilinmez konumunda. Bilinmesi için çok çalışılmalı, oyunu sert oynamalı.

Müşteri sadakati bu kadar pamuk ipliğine bağlıyken Hızlı Tüketim Sektöründe iplik kopmaya çok müsaittir. Neden mi? Çünkü Hızlı Tüketim Ürünleri Sektörü,

  • Yeni ürünlerin piyasaya sürülme sıklığı ve hızının en fazla olduğu
  • Promosyon çalışmalarının en fazla yapıldığı
  • Rakip firmalar tarafından yapılan fiyat indirim sürprizlerinin en sık yaşandığı
  • Ürün çeşitliliği ve fazlalığından dolayı dağıtım kanallarında ve raflarda yer edinmenin en zor olduğu
  • Ürünlerin kullanım süresinin kısa olmasından dolayı süreli vazgeçebilme oranının en yüksek olduğu

sektörlerden biridir. Dolayısıyla başka markalara tercih edilme ihtimalinin en yüksek olduğu ve sadık müşteriler elde etmede en çok çaba sarfeden sektörlerdendir. Bu nedenledir ki hızlı tüketim ürünleri sektöründe müşteri sadakati konusunda bölünmüş sadakatten bahsedilir, tam sadakatin adı bile pek  anılmaz.

Konuyu açmak gerekirse bu sektör için sadık müşterinin satın alma grafiği en iyi ihtimalle AAAABBAAAAB şeklinde seyreder. Bu demektir ki sizin sadık müşterileriniz rakip firmanın bir alana bir bedava, çay alana bardak hediye promosyonlarını gördüğünde, son dönemde sıkça reklamı yapılan yeni bir ürünle karşılaştığında ya  da rafta o gün  markanızı bulamadığında sadık müşteri tanımından bir ya da birkaç kere için çıkmakta bir sakınca görmüyor. Bahanesi de “nasıl olsa kısa süre sonra bu üründen tekrar almak zorundayım. O zaman sadık müşteri olmaya devam edebilirim.” dir.

Önemli olan bu kaçamaklar sırasında müşterinizin aklını rakiplerinizin çelmesine izin vermemek ve müşterinizi geri kazanmaktır. Aksi takdirde kaybettiğiniz müşterinin yerine yenisini koymak zorunda kalırsınız ki bu size oldukça pahalıya patlar.

Bir Cevap Yazın

Müşteri Deneyimi Ambalajdan Başlatan Marka: Evian 0

Günümüz pazarlama dünyasında ambalaj tasarımları artık hayati bir önem taşımakta. Ürünlerin binlerce alternatif arasından farklılaşarak müşterilerle bağ kurması ise oldukça zorlaşmış durumda. Müşteri deneyimine odaklanılan günümüz pazarlama dünyasında deneyimin ilk adımı olan ambalajlamanın bazı başarılı örneklerini buradaki haberimizde sizler için bir araya getirmiştik.

Şimdi ise sade ve sürdürülebilirlik adına başarılı bir örnek ortaya koya Evian’ı inceleyeceğiz. Evian su markaları içerisinde konumlandırması ve duruşu ile farklılaşmayı başarmış bir marka. İletişim çalışmalarında müşterilerine deneyim sunan, deneyimlerle hayatlara müdahil olan Evian bu çalışmaları sayesinde hedef kitlesinin hayatındaki yerini de gün geçtikçe sağlamlaştırmayı başarıyor. Bu sayede Evian müşterileri markayla şişeler üzerinden bile iletişim kurabilir hale geldi. Evian müşterileri markanın şişelerinden kendilerine iPhone kılıfı, makyaj çantası, kalem kutusu gibi farklı ürünler tasarlamaya başladı. Markanın müşterilerinin hayatında bu şekilde yer edebilmiş olması, iletişim ve pazarlama stratejisi olarak doğru adımlar attığını kanıtlar nitelikte.

Evian müşterilerinin yaptığı tasarımlar ise aşağıdaki gibi.

 

evianのラベルを使って作るiPhoneケースがインスタで話題😘💙今回はさらに可愛くするために、ラメパウダーやスパンコールなどでアレンジしてみました😌🌷 . <準備するもの> ・透明のスマホケース ・evianのラベル ・ラメパウダー 適量 ・ネイル用の飾りやスパンコール等 ・UVレジン液(4g) ・筆 ・容器(紙ざらなどでもOK!) . <作り方> ①ラメパウダーとUVレジン液を混ぜます。 ②よく混ぜたら、筆でスマホケースの外側全体に塗り、太陽光など紫外線に当ててよく乾かします。 ③evianのロゴの周りの余白部分を切ります。 ④ケースが乾いたら、内側にevianのロゴとスパンコールなどの飾りをバランスよくのせます。 ⑤スマホをはめれば完成! . 全て100均で売っている材料で作れるので、みなさん是非自分らしくアレンジしたevianスマホケースに挑戦してみてくださいね♡実際に作ってみた!という人がいたら #patra_mag のハッシュタグで投稿してね🙈✨ . *♡ PATRA magazine ♡* . App Storeでアプリも配信中!アプリなら全ての動画がさくさく見ることができます。 . iPhoneをお使いの方は、App Storeで「PATRA」と検索してDLしてみてくださいね🌹 . #patra_mag #PATRA #ハンドメイド #DIY #DIY動画 #ハンドメイドアクセサリー #iPhoneケース #手作りiPhoneケース #evian #evianiPhoneケース #iPhoneケースDIY #エビアン #100�均 #プチプラ #セリア #キャンドゥ #ダイソー #ゆめかわ #LARME #ラルム #おフェロ #ar #スマホケース #美容動画 #レジン #鉱石レジン #レジン部 #evianDIY

A post shared by PATRA magazine (@patra_mag) on

  

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link