Sadakatsiz Müşteri Sadakati

Müşteri Sadakati, son dönemlerin üzerinde en çok durulan, şirketlerin en çok kafa yordukları konulardan biri. Şirketler, “Ne yapsak da müşterimizi elimizde tutsak?”  diye yoğun araştırmalar, çalışmalar yapmakta. Çok da haklılar çünkü tüm piyasalar birer Kırmızı Okyanus artık. Ya kendi Mavi Okyanus‘unuzu yaratır, işin kaymağını yersiniz ya da Kırmızı Okyanus’un içinde ölümüne mücadele edersiniz.

Pazarlamanın önemli isimlerinden Philip Kotler’in A’dan Z’ye Pazarlama kitabında belirttiğine göre; “Ortalama bir firma beş yıldan daha kısa bir sürede müşterilerinin yarısını kaybeder.Yüksek marka bağlılığına sahip firmalar ise beş yılda müşterilerinin en fazla %20’sini kaybeder.

Görünen o ki tehlike büyük. Şirketler ne yapıp edip sadık müşteriler yaratmalı ve bu müşterileri birer can simidi gibi yanlarında bulundurmalı.

Peki nedir Müşteri Sadakati?

Müşteri Sadakati kavramında otoriteler genelgeçer bir tanımda bulunamasalar da, aşağı yukarı hepsinin söylediği; müşterinin bir ürünü/hizmeti tercih etme sıklığıdır.Yani diğer seçeneklere göre daha fazla tercih etmesi. Aslında bu tanımdan bile rekabetin ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz. Sadakatin yalın anlamı;  “içten bağlılık, sağlam-güçlü dostluk ” iken müşteri sadakatinde durum yalnızca daha fazla tercih etmeye dönüyor ve bu bile yeterli görülüyor. Durumun vahameti, bu kadar kırılgan, sabun köpüğü gibi geçici müşteri sadakati mi olur sorusunu akıllara getiriyor ve bu tanıma göre müşteriler bugün var yarın yok, ileride gelir mi bilinmez konumunda. Bilinmesi için çok çalışılmalı, oyunu sert oynamalı.

Müşteri sadakati bu kadar pamuk ipliğine bağlıyken Hızlı Tüketim Sektöründe iplik kopmaya çok müsaittir. Neden mi? Çünkü Hızlı Tüketim Ürünleri Sektörü,

  • Yeni ürünlerin piyasaya sürülme sıklığı ve hızının en fazla olduğu
  • Promosyon çalışmalarının en fazla yapıldığı
  • Rakip firmalar tarafından yapılan fiyat indirim sürprizlerinin en sık yaşandığı
  • Ürün çeşitliliği ve fazlalığından dolayı dağıtım kanallarında ve raflarda yer edinmenin en zor olduğu
  • Ürünlerin kullanım süresinin kısa olmasından dolayı süreli vazgeçebilme oranının en yüksek olduğu

sektörlerden biridir. Dolayısıyla başka markalara tercih edilme ihtimalinin en yüksek olduğu ve sadık müşteriler elde etmede en çok çaba sarfeden sektörlerdendir. Bu nedenledir ki hızlı tüketim ürünleri sektöründe müşteri sadakati konusunda bölünmüş sadakatten bahsedilir, tam sadakatin adı bile pek  anılmaz.

Konuyu açmak gerekirse bu sektör için sadık müşterinin satın alma grafiği en iyi ihtimalle AAAABBAAAAB şeklinde seyreder. Bu demektir ki sizin sadık müşterileriniz rakip firmanın bir alana bir bedava, çay alana bardak hediye promosyonlarını gördüğünde, son dönemde sıkça reklamı yapılan yeni bir ürünle karşılaştığında ya  da rafta o gün  markanızı bulamadığında sadık müşteri tanımından bir ya da birkaç kere için çıkmakta bir sakınca görmüyor. Bahanesi de “nasıl olsa kısa süre sonra bu üründen tekrar almak zorundayım. O zaman sadık müşteri olmaya devam edebilirim.” dir.

Önemli olan bu kaçamaklar sırasında müşterinizin aklını rakiplerinizin çelmesine izin vermemek ve müşterinizi geri kazanmaktır. Aksi takdirde kaybettiğiniz müşterinin yerine yenisini koymak zorunda kalırsınız ki bu size oldukça pahalıya patlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak veya ücretsiz kaynaları ele geçirmeyi  değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine farklı yöntemleri kullanmayı ele almış oluruz.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında, viral içerikler konusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü konuları analiz etmeleri, test etmeleri ve ölçümleri online  sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise growth hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır.

Growht Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha çok internet girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere ihtiyaçlar duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Facebook gibi büyük şirketler kullanımaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlama olması Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Küçük çaplı sosyal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Planlaması Nasıl Yapılır?

Growth hacking planlamasının genel hedefi ise SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının daha çok stratejik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu plan üzerinde kullanılan strateji ise hedeflerin artırılması ve kısa süre içerisinde ani bir çıkış yakalayarak tüm stratejilerin geliştirilmesidir. Geliştirilen stratejiler de pazarlama alanında siteye hızlı ve güçlü ivme kazandıracak çalışmalarla gerçekleşecektir.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

1- Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamanız içerisinde davranışlarını ince bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics gibi araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket gibi istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Bilgi

Büyüme süreci hızlı bir şekilde fikirlerin test edilmesi ve başarısız olan fikirlerin analiz edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarılı olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir. 

3- Kreatif Düşünme

Başarılı Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirdiği çözümlerin dışında daha farklı çözümler getirir. Bunu sağlamak ise ancak yaratıcı düşünce ile güçlüdür. Farklı farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere göre nasıl uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking konusunda eğitim almak ve uzmanlaşmak istiyorsanız, derslerin arasında Growth Hacking’in de bulunduğu Digital Excellence Program’a buradan göz atabilirsiniz. 8 haftalık bir dijital pazarlama eğitimi maratonu ile dijitalde uzmanlaşabilirsiniz!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

Ney York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link