Rockstar Enerji İçeceği Türkiye Pazarından Çekiliyor

2012 yılında Pazarlama yüksek lisans eğitimi bitirme projesi olarak Enerji İçecekleri Sektörü ile ilgili çalışmamı gerçekleştirdiğimde sektörün Türkiye’de büyüyen bir yapısı olduğunu ve kısa vadede (5 yıl) önemli bir büyüme sağlayacağına kanaat getirmiştim. Nitekim aynı yılın son aylarında ABD pazar payında 2. ve 3. sırada bulunan Monster Energy ve Rockstar Energy Türkiye pazarına girdiler.

Sektörün büyüyeceği fikrini oluştururken, bu sektördeki markaların Atfetme Teorisinde yer alan pazarlama iletişimi faaliyetlerini göz önüne almıştım. Sektördeki önemli markaların iyi bir imaj oluşturma, marka kimliği ile tüketicinin genişletilmiş benliğine dokunabilme alanlarında çok başarılı olduklarını düşünüyorum. Bu çalışmaları dış pazarlarda yapabilmek için markaların yeterli bir bütçeye, iyi bir planlamaya ve iyi çalışan ekiplere ihtiyacı var.

2001 yılında ABD’de kurulan Rockstar Energy, yarattığı marka imajıya ABD’de kısa süre içinde sektör liderleri arasındaki yerini aldı. İsminden de anlaşılacağı üzere rock müziği ve aksiyon sporlarını promosyon çalışmalarının merkezine alan marka, seksist sayılabilecek bir çalışmayla da Rockstar kızlarını oluşturdu. Markanın başarısı, işletme sahibi Russ Weiner’ın Forbes 2014 sıralamasında ABD’nin en zengin 249’uncu işadamı olmasını sağladı.

Rockstar Energy, 2009 yılından beri dağıtımını Pepsi aracılığıyla gerçekleştiriyor. Türkiye’de de dağıtım Pepsi Co. bünyesinden sağlanıyordu. Bir süre önce Pepsi Co. Türkiye sayfası, Rockstar Energy’i internet sitesindeki markalar menüsünden kaldırdı. Ürün ise zincir marketler dahil olmak üzere, bakkal ve diğer satış noktalarında uzun süredir bulunmuyor. Nielsen 2016 raporuna göre markanın Türkiye’deki pazar payı %2-3 arasındaydı.

Değişen Enerji İçeceği Tebliği, 1 Ocak 2018’den itibaren enerji içeceği satışına kısıtlama getirdi. Ayrıca satışına 18 yaş sınırı da konan enerji içeceklerine, geçen hafta kabul edilen torba yasa ile özel tüketim vergisi (ötv) uygulanacak. Ürüne yönelik kısıtlamaların artıyor olması sektördeki büyük oyuncuları düşündürüyor olmalı…

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Enerji içeceklerinin pazarlaması konusunda blog yazıyorum. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ndeki görevimin yanı sıra pazarlama alanında doktora programına devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

Ney York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link