En basit anlamıyla bilgi grafiğidir “infografik” .

Onun sayesinde resimleri, tabloları, rakamları ve kısacık cümleleri bir araya getirip vermek istediğiniz mesajın fotoğrafını çekersiniz.  Hikayesi olan görseller  üretirsiniz. Çok kullanışlı; çünkü  bilgiyi şekillerle ifade ederken, uzun uzun cümlelerle anlatılacak her şeyi tek bir sayfa üzerinde eğlenceli ve renkli biçimde sunma fırsatını sunar. Viral bir içerik oluşturur ve doğru kullanıldığı takdirde sıkıcı değil, akıcı olur; iletmek istediği mesajı hızla etrafına yayar.

İnfografiğin markalara pratik ve etkili bir iletişim fırsatı sunduğu kesin; ancak içerik pazarlamanın önemine sıklıkla değinilen günümüzde yine aynı konu karşımıza çıkıyor: Doğru bir içerik kullanılmazsa eğer,  harcanan zamana ve emeğe yazık olurken, marka algısı açısından da parlak olmayan sonuçlar yaşanır.

İlgi çekici bir başlığa sahip, kaliteli görsellere yer veren, ayrıntılarda kaybolmayan, herkeste olanı değil de olmayanı da kullanabilen ve böylece şaşırtıp ilgi uyandıran, kullandığı renkleri ve fontu doğru seçen  ve bütün bu unsurları başarılı bir tasarım ile toparlayan “ infografik”,  başarıyı büyük ölçüde garantiler.

Ancak daha fazlası gerekiyor. Etkili ve uzun ömürlü bir infografik  dinamik olmalı, interaktif olmalı. Kendisine inceleyene datayla oynama fırsatını verebilmeli. İlgisini çeken noktaya kişi odaklanabilmeli, dikkatini çekmeyen bölümlere ait detayları geçebilmeli. Kısacası markalar nasıl isteklerimize “deneyim” sunarak cevap veriyorsa, başarılı bir infografik de ulaştığı kişilerin merakına ve ilgisine hitap edebilmeli.  Buyrun örnekler… Üzerinde gezinin, dilediğiniz gibi bilgiyi kullanın:

http://futureofcarsharing.com/

http://data-ink.com/wp-content/uploads/2012/02/infographic_dashboard.html

http://data-ink.com/wp-content/uploads/2012/06/infographic_dash6.html

Infografik ve marka ilişkisi devam ederken Intel; kullanıcıların sosyal medya davranışlarını ölçmek ve yayınlamalarını sağlamak için infografik hazırlama aracı geliştirdi. Uygulamanın adı: What About Me. Intel’in sunduğu bu araç Twitter, Facebook gibi sosyal medya profillerinizden topladığı verilerle size ait bir infografik hazırlıyor. Elbette ki kendi infografikleriniz için bu şablona bağlı kalmak zorunda değilsiniz, geniş içeriklere sahip çeşit çeşit uygulamalar mevcut.

Hızın, basitliğin ve yalınlığın çok önemli olduğu günümüzde infografikler artık her yerde. Siz de resminizi çizin! Örneğin; iş başvurularında standart bir CV  yerine infografikle hazırlanmış bir özgeçmiş ne kazandırır? Görüşmelerde  önce ilgiyi çeker, sonra da yaratıcılıkla fark atar. Tabii içeriğin güçlü ve doğru olması şartı ile… Size yardımcı olabilecek adreslerden bazıları:

http://pinterest.com/rtkrum/infographic-visual-resumes/

http://blogof.francescomugnai.com/2013/07/when-infographics-elements-meets-resume/

http://vizualize.me/

Bir Cevap Yazın