Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz ; 118 33 0

 

118’li numaraların Türkiye’de 20 milyon liralık bir pazarı var.Bu pazardaki pasta payları öyle hızlı değişiyor ki bir gün lider olan bir şirket ertesi gün koltuğunu bir başka şirkete bırakıyor.118 33, bu durumun en açık göstergesi.

‘Akılda en çok kalabilecek reklamı yapmak’ tezinden  yola çıkılarak hazırlanan reklamlar, dengeyi değiştirmede en önemli etken.

Durumu demografik olarak düşündüğümüzde eğitim seviyesi belli bir noktanın üzerinde olan kişiler veya interneti iyi kullananlar genellikle internetten arama yapıp istedikleri numaraya ulaşabiliyorlar.Geriye kalan milyonlarca kişi için de 118’li numaraları aramamak kaçınılmaz.

Bu kitle için belki de en güzel yöntem, pazarlama otoritelerince beğenilmeyen, yaratıcı bulunmayan ve yeter artık bu reklamı görmek istemiyorum  dedirten bu reklam ;

httpv://www.youtube.com/watch?v=fDKnNqVotTo

 

Evet bu reklam yüksek eğitim alan insanlar için vasatın  altında bir reklam ama hedef  kitle için bu reklam uygunsa neden daha fazla efor sarfetmeye gerek var ki?

Yıllardır söylenen bir söz vardır ; ”Reklamın iyisi, kötüsü olmaz.”  İşte bu reklam bu sözün sağlaması oldu. Reklamı düzenleyen  Vastech firması , sosyal medya araştırmalarında birinci sıraya yükseldi.Markaların analizlerini gerçekleştiren Semanticum şirketinin araştırmasına göre reklamı beğenmeyenlerin oranı yüzde 54.  Ancak aynı araştırmada yer alan konuşma analizi araştırmasına göre 11833 pazarda açık ara önde.

Önümüzdeki dönemlerde 118’li numaralara nasıl yeni çözümler eklenir bilemeyiz ama şu bir gerçek ki iyi bir iş yapmak için illa kaliteye ihtiyaç yok , pratik çözümler de bazı durumlar için işe yarayabiliyor.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link