118’li numaraların Türkiye’de 20 milyon liralık bir pazarı var.Bu pazardaki pasta payları öyle hızlı değişiyor ki bir gün lider olan bir şirket ertesi gün koltuğunu bir başka şirkete bırakıyor.118 33, bu durumun en açık göstergesi.

‘Akılda en çok kalabilecek reklamı yapmak’ tezinden  yola çıkılarak hazırlanan reklamlar, dengeyi değiştirmede en önemli etken.

Durumu demografik olarak düşündüğümüzde eğitim seviyesi belli bir noktanın üzerinde olan kişiler veya interneti iyi kullananlar genellikle internetten arama yapıp istedikleri numaraya ulaşabiliyorlar.Geriye kalan milyonlarca kişi için de 118’li numaraları aramamak kaçınılmaz.

Bu kitle için belki de en güzel yöntem, pazarlama otoritelerince beğenilmeyen, yaratıcı bulunmayan ve yeter artık bu reklamı görmek istemiyorum  dedirten bu reklam ;

httpv://www.youtube.com/watch?v=fDKnNqVotTo

 

Evet bu reklam yüksek eğitim alan insanlar için vasatın  altında bir reklam ama hedef  kitle için bu reklam uygunsa neden daha fazla efor sarfetmeye gerek var ki?

Yıllardır söylenen bir söz vardır ; ”Reklamın iyisi, kötüsü olmaz.”  İşte bu reklam bu sözün sağlaması oldu. Reklamı düzenleyen  Vastech firması , sosyal medya araştırmalarında birinci sıraya yükseldi.Markaların analizlerini gerçekleştiren Semanticum şirketinin araştırmasına göre reklamı beğenmeyenlerin oranı yüzde 54.  Ancak aynı araştırmada yer alan konuşma analizi araştırmasına göre 11833 pazarda açık ara önde.

Önümüzdeki dönemlerde 118’li numaralara nasıl yeni çözümler eklenir bilemeyiz ama şu bir gerçek ki iyi bir iş yapmak için illa kaliteye ihtiyaç yok , pratik çözümler de bazı durumlar için işe yarayabiliyor.

Bir Cevap Yazın