İspanya’da aktif olarak görev yapan ANAR isimli bir yardım kuruluşu çocuk istismarını konu alan bir poster hazırladı ama sıradan bir poster değil… Sadece çocuklar tarafından görülebilen bu poster çok dikkat çekici.

Çocukların bakış açısından farklı yetişkinlerin bakış açısından farklı görünen bu outdoor son günlerde çok konuşulan işler arasına girmeyi başardı.

Lentiküler baskı tekniğiyle hazırlanan ve iki farklı fotoğraf kullanılan poster on yaşındaki bir çocuğun boyuna(1.35 cm) göre yapılmış. Dolayısıyla kampanya 10 yaş altı, istismara uğrayan çocukları hedefliyor. Yani onlar reklamda ‘Sizi inciten biri olursa bizi arayın, yardım edelim…’ mesajını ve bir telefon numarası görürken yetişkinler sadece bir çocuk resmi ve ‘Çocuk istismarı bazen ancak istismar edilen çocuğun gözüne görünür!’ mesajını görüyor.

images (1)

Bence çok yaratıcı ve etkili bir çalışma olmuş ama dikkatimi çeken çok önemli bir nokta var ve yapılan yorumlardan anladığım kadarıyla bu sadece benim dikkatimi çekmemiş. Kampanyayı düzenleyen reklam ajansı ve reklam veren kuruluş yetişkinlerin bu mesajı görmesi halinde çocukları bu numarayı aramaktan caydıracağını düşündükleri için böyle bir yola başvurduklarını açıklamış. Fakat bu posteri haber yaparak da dikkatleri kampanyanın üzerine çektiklerini görüyorum. Yani bu haber dünya çapında duyulduysa İspanya’daki çocuk istismarcılarının bundan haberi olmayacak mı? Bu durumda kampanya başarıya ulaşmış olacak mı? Bu meslek etiğine ne kadar uygun?

Benim fikrim, bir heyecanla paylaşılan bu haberin kampanyayı olumsuz etkilediği yönünde. Tartışmaya açık bu konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın