Reklamcılığın 4 Temel Duygusu

Tarihsel olarak, insanlar altı çekirdek duyguyu tanır: mutluluk, şaşkınlık, korku, tiksinti, kızgınlık ve üzüntü. 2014 yılında Institute of Neuroscience and Psychology’nin yaptığı araştırmaya göre ise bu duyguların dördü sosyal etkileşimlere ve yapılara göre ayrılmış durumda. Bu da temelde mutluluk, üzüntü, şaşkınlık / korku, tiksinme / kızgınlık olmak üzere 4 ana duyguyu oluşturur. Hal böyle iken bütün markalar da hazırladıkları reklamlarda bu duygular üzerine yoğunlaşıp, tüketiciler ile bağ kurmayı hedefliyor. Tabii ki markaların yoğunlaştığı duygular; kültür, pazarlama stratejileri, çevresel faktörler ve hatta mevsimler gibi pek çok etken tarafından değişiklik gösterebiliyor.

Bu 4 temel duyguyu baz alan son dönem reklam filmlerine birlikte bir göz atalım:

Mutluluk

Pek çok firma müşterileri tarafından hatırlandığında yüzlerini güldürmüş olmayı ister. Bu sayede müşteriler marka ile ilgili negatiften çok pozitif paylaşımlar yapar ve diğer markalara göre daha sadık bir tüketici kitlesidir. Ülkemizde mutluluk duygusunu en güzel şekilde kullanan markaların başında “Mutluluğa kapak aç” sloganı ile Coca-Cola’nın geldiğini söyleyebiliriz. Son yayınladıkları reklamda, bir otel çalışanı ile Kıvanç Tatlıtuğ asansörde mahsur kalıyor ve Coca-Cola ile bu bunaltıcı anı bile eğlenceli bir hale getiriyorlar. Henüz izlememiş olanlar varsa aşağıdan izleyebilirsiniz.

Üzüntü

Yaşadığımız coğrafyadan mı bilinmez ama kültürümüz gereği hüzünlü filmleri, şarkıları ve dizileri diğer milletlere oranla daha çok sevdiğimiz su götürmez bir gerçek. Tabii durum böyle olunca duygusal tarafımızı uyarmak isteyen markalar da en acıklı reklam filmleriyle karşımıza çıkıyorlar. Son dönemde bu konsepte en uygun reklam filmlerinden birinin de Allianz sigortaya ait olduğunu söyleyebiliriz. Duygusal bir baba kız ilişkisini konu alan reklamda, kızının 2 ay önce geçirmiş olduğu kaza ve babanın durum karşısındaki cümleleri tüyleri diken diken etmekle kalmıyor, benim gibi babasına düşkün insanları da “ölüm” korkusu ile ağlatmayı başarıyor. Bir sigorta firmasının bu denli bir hüzün etkisi, her ne kadar makul karşılansa da, aşırı duygu sömürüsünden dolayı ters de tepebilir. Henüz izlememiş olanlar için mendiller hazırsa link aşağıda.

Şaşkınlık / Korku 

Korku insanlarda harekete geçmeyi tetikler. Bu sebepten de bu iki duygu her ne kadar temel kabul edilse de reklam dünyası için genelde kamu spotları tarafından tercih edilen bir duygu olarak sınırlandırılır. Son dönemde sıkça yayınlanan Yeşilay’ın “Sigarayı bırak, hayatı bırakma” reklam filmleri bu duygu bazında değerlendirilebilir. Hangi bahanenin altına sığınılırsa sığınılsın, sigaranın sebep olabileceği hastalıklar ve kayıpların anlatıldığı reklam filminde, korku ve endişeden kaynaklı insanları harekete geçirmek ve sigarayı bırakmalarına vesile olmak amaçlanmıştır. Sigara içiyorsanız özellikle buyurun bu linke.

Tiksinme / Kızgınlık

Kızgınlık her ne kadar negatif bir duygu olarak düşünülse de, kayıtsız kalınan durumlara kızgın olabilir ve bir marka ile bağ kurabiliriz. Kızgınlık ve tiksinme duygusunu bu şekilde baz aldığımızda, bizimle aynı şekilde düşünen ve bir nevi harekete geçmemize vesile olan markaların seçtiği bir reklam şekli diyebiliriz. Her ne kadar televizyon kanallarımızda bu tarz reklamlara rastlamasak da markaların bu duyguyu baz alarak hazırladığı reklamlar da mevcut elbette. Bunlardan birisi de Türkiye’de Orkid olarak tanıdığımız “Always” markasının yayınladığı reklam filmidir. Bu filmde “kız gibi” davranmanın hakaret olmadığı ve aksine ne denli doğal olduğu üzerine durulmuş, yıllardır süregelen cinsiyetçilik algısını yıkmak için güzel bir adım atılmış. Haliyle bu zamana kadar ötekileştirilmiş bütün kadınlarda da bunun aksini savunanlara karşı bir kızgınlık duygusu pekişmiştir. Reklamı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Tabii ki de burada adı geçen markaların dışında pek çok firma bu duyguları kullanarak reklamlarını hazırlıyor. Bazıları her ne kadar yüzümüzde tebessüm oluştursa da bazıları da seçilen bir müzik ya da kelimeden dolayı markadan soğutabiliyor. Son dönemde bu 4 temel duyguyu baz alan ve dikkatinizi çeken reklam filmleri varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstemeyerek okuduğum İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup asla yapmam dediğim "pazarlamacı" kimliğim ile karşınızdayım. Özellikle de dijital pazarlamaya bayılır, WOMM 'un gücüne inanır, yeni stratejiler peşinde koşarım.

Bir Cevap Yazın

Growth İstanbul Etkinlikleri Başlıyor

İşini, girişimini, startupını büyütmek isteyenler artık ayda bir kez Karaköy’de bir araya geliyor. Growth Istanbul Meetup, 20 Haziran 2018’de SHERPA kurucusu Yakup Bayrak ile başlıyor. 

Startup kavramının iş hayatımıza girmesi ile beraber ölçeklenebilir ve sürdürülebilir büyüme sadece startuplar için değil her iş kolu için önem kazandı. Farklı sektörlerde hakkında kafa yorulan bu konu için artık İstanbul’da bir etkinlik düzenleniyor: Growth Istanbul Meetups. Bu alanda işlerini büyütmüş Türkiye’den ve dünyadan birçok başarılı girişimci, mentor ve iş insanının katılacağı etkinliklerin ilki 20 Haziran 2018 Çarşamba saat 19.00’da Karaköy’de, “Ölçme ve Deneme” konusunda SHERPA Kurucusu Yakup Bayrak’ın katılımı ile başlıyor. Özellikle SaaS (Software as a Service) olmayan iş modellerinde büyüme motoru nasıl kurulur, gelir modeli nasıl test edilir, sonuçları nasıl yorumlanır, bir ajans geleneksel olmayan yollarla nasıl büyütülürün çok iyi bir örneği olan SHERPA deneyimi ve daha fazlasını konuşulacağı etkinlik bi’dolu TERAS’ta. 

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle: 

 19.00 – 19.30: Tanışma 

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu 

19.50 – 20.00: Çay kahve almaca 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet 

Kim düzenliyor? 

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor. 

Nerede düzenleniyor? 

Etkinlik mekanı: 
bi’dolu TERAS
Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu 

Nasıl kayıt olunur:

Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz.

Sosyal medya linkleri:  

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul
Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/
Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/ 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca Cola’dan Yaz Sıcaklarına Özel Billboard!

Geçmişten günümüze birçok marka tarafından kullanılan outdoor reklamlar yanından geçip gitseniz, bir anlığına görseniz bile aklınızda kalıyor. Hele de yapılan iş yaratıcıysa sonuçlar daha da güzel oluyor.

Reklam mesajınızı en kısa ve en etkili şekilde verebileceğiniz, yıllar geçse de etkisi kalıcı bir mecra reklam panoları.  Açık havadan bahsetmişken özellikle ucu bir şekilde hava durumuna dokunan yaratıcı outdoor çalışmaları da gören kişide tam yeri tam zamanı etkisi yaratabiliyor. Sıcak havalarda susuzluğu, soğuk havalarda da sıcak bir şeyler içip ısınma fikrini çağrıştırıyor.

Tam da burada bahsetmek istediğimiz marka vaadini serinletme, yenilenme üzerinden tüketicisine ileten Coca Cola’nın kullandığı basit bir teknoloji sayesinde sıcaktan bunalan tüketicisine serinletici bir alternatif yaratan bu çalışması.

Coca-Cola’nın tasarladığı bu yaratıcı reklam panosu yaz aylarında dışarıda vakit geçiren insanların bakışlarını yakalamak ve dikkatleri üzerine çekmek için tasarlanmış vaziyette.

Reklam panosunun üzerinde o anki güncel sıcaklığı gösteren bir küçük panel bulunuyor ve bu küçük panelin yerleştirildiği reklam panosu aslında bu sıcaklık göstergesi ile bir mesaj veriyor. Bu mesaj ile dışarıda olan insanların o yüksek sıcaklıkta serinlemek için aradıkları şeyi işaret ediliyor. O anki sıcaklığa bağlı olarak Coca-Cola reklam panosundaki mesaj değişkenlik gösteriyor elbette ki, örneğin hava eğer o anda 40 dereceyi gösteriyor ise, panoda verilen mesaj “ kendini serinletmen için 40 neden” olarak görünüyor. Ve sıcaklık git gide arttığında, bu reklam insanlara Coca-Cola’yı ferahlamak amacıyla içmeleri için gittikçe artan nedenlerinin olduğunu söylüyor. Mesela derece 40’dan 43’e yükseldiğinde, reklam panosu size bir nevi Coca-Cola içmeniz için nedenlerinizin daha da arttığını hatırlatmış oluyor.

Açıkhava reklamcılığında bu şekilde dinamik, değişken olan reklam panoları gittikçe popüler hale geliyor, bunun nedeni ise bir yandan reklam panoları ile yakın çevrenin etkileşime geçmesi olurken, bir yandan da insanların o dinamik reklam panoları sayesinde ikinci ve hatta üçüncü kere panoya bakmalarının teşvik edilmesi olarak açıklanabilir.

Şöyle düşünelim bu yazıyı sıcak bir ortamda okuyan kişiler için bile susuzluğunu gidermenin bir yolu olarak Coca Cola akla gelecek değil mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link