Rekabet Kurumu’nun (RK) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Frito Lay Gıda San. Tic. A.Ş.’nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturma sonucunda nihai karar alındı.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Frito Lay Gıda San. Tic. A.Ş.’nin paketlenmiş cips satış kanallarında ürünlerinin tek satılmasına yönelik uygulamaları yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4 ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespiti için yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma, Frito Lay Gıda San. Tic. A.Ş.’nin rakipleri dışlayıcı ve/veya pazarın kapanmasına yönelik fiili ve sözleşmesel münhasırlığa neden olacak faaliyetlerde bulunduğu; dolayısıyla Frito Lay Gıda San. Tic. A.Ş.’nin bu tür eylem ve davranışlarda bulunmasını yasaklayan Rekabet Kurulu kararlarına da aykırı hareket ettiği iddialarını içeren şikayet başvurusu üzerine başlatılmıştı. Soruşturma safhasında, Frito Lay Gıda San. Tic. A.Ş.’nin ürünlerinin tek satılmasına ve nihai satış noktalarına rakibin girmesini engellemeye veya bu noktalardan rakibin çıkarılmasına yönelik uygulamalarda bulunup bulunmadığı, bu uygulamaların kurumsal, yaygın ve sistematik bir nitelik taşıyıp taşımadığı incelendi.

29.08.2013 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, Frito Lay Gıda San. Tic. A.Ş.’nin, nihai satış noktalarında ürünlerinin tek satılmasına yönelik uygulamalar yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle anılan teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 29.08.2013 tarih, 13-49/711-300 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.

[/colored_box]

26 Ağustos’ta açılmış olan soruşturmada, 27 Ağustos’ta sözlü savunmalar alınmıştı. Dün oybirliğiyle alınmış kararın açıklanması sonucunda Frito Lay, 17.9 milyon liralık ceza ödeyecek.

Bir Cevap Yazın