Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere paketleme/ambalaj oldukça önemli. Neticede hedef kitlenin dikkatini çekmek, tüketiciye duygusal veya kazanımlarla ilgili direkt mesaj verebilmek, bir konsept etrafında “marka kişiliği” oluşturmak… Gelin birlikte bunları başarmış, farklı ve yaratıcı 10 ürün paketlemesine bakalım:

1) Hızlı yemeğin hızlı taşınması gerek:

Marka ince bir nüans tutturmuş. Zaten gerek logo, gerek font, gerek diğer ögeler gayet klas duruyor; bir de şu “stand” olayını yapmışlar. Ne hoş fikir, değil mi?

arepa-packaging-design-4

arepa-packaging-design-5

2) Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı kanattan?

Burada da marka sevimlilik kozunu kullanmış. Kanatlarının altından aldığınız yumurtasıyla sevimli bir tavuk.

egg-box-carton-creative-packaging-design1

egg-box-carton-creative-packaging-design-1

3) Dişlerim renk renk, boyarım dünyayı:

Sevimli mi sevimli canavarların dişleri de renk renk. Uzuv-ürün ilişkisi bu tip yaratıcı çalışmalarda önemli bir unsur, sonraki örneklerimizde de bunu pekiştireceğiz. :)

the-muzzles-creative-stationary-packaging-design

4) Balık dolması?

Büyük pirinç paketini kumaştan bir balığın içine doldurmuşlar, vallahi balık dolması. Paketin üstündeki ibarelerden yapabileceğimiz çıkarımdan bu markanın Uzak Doğu’ya ait olduğunu anlıyoruz. E balık-pilav(pirinç) ilişkisi? Oldukça açık ve net.

fishrice-rice-packaging-41

fishrice-rice-packaging-21

5) Aç ağzını, bisküvi geliyor:

Bisküvinin ismi “Bla Bla” olunca, kocaman açılmış bir ağız görmek anormal değil. Ama içi bisküvi dolu olunca. :)

fascinating-packaging-design-marketing-lifepopper-amazing-incredible-stuff-20

6) Kiremit aktarırcasına:

Yara bandının klasik ve sıkıcı paketlemesinden çok uzakta bir tasarım. Günümüzde popüler olan sakız paketlemelerini andıran bu tasarım güzel kiremit çatıları hatırlatıyor. Hem böylece elimizde kaç tane yara bandı kaldığını bilmek çok daha kolay.

fascinating-packaging-design-marketing-lifepopper-amazing-incredible-stuff-19-294x1024

7) Grip olmuşum, öpmeyeyim:

Kıpkırmızı bir burun + Kağıt mendil: Grip oldum ve evet, mendile ihtiyacım var. Aa bak burada tam da beni tarif eden bir şey var. Klasik çek-al mendillerden çok çok farklı, eğlenceli bir tasarım.

fascinating-packaging-design-marketing-lifepopper-amazing-incredible-stuff-17

8) Fırça gibi bıyıkların var:

Burada da yine uzuv-ürün ilişkisini görüyoruz. “Güldürü” ögesi pazarlama için çok önemli unsurlardan biri, ki bu fırça bıyıklı adamlar da yeterince komik.

fascinating-packaging-design-marketing-lifepopper-amazing-incredible-stuff-16

9) Ay daha yeni yumurtlanmış:

Bu sefer de ürünün ne kadar taze olduğunu anlatmak istiyoruz. Folluk formu verilmiş bu yumurta kartonları ürün hakkındaki bu bilgiyi bize veriyor, kalite ve güvenirlik üstüne de bir imza atmış oluyor iddia anlamında.

fascinating-packaging-design-marketing-lifepopper-amazing-incredible-stuff-11

10) Bir karton dilim portakal?

Benzerlerine aşinaydık zaten, meyveden bir dilim alınmış/meyvenin şekline benzetilmiş meyve suları, meyve kuruları… Bir file içerisine yerleştirildiğinde bir bütün portakal görünümü verilmiş, dilim dilim halinde olduğunda da her biri bir kutu meyve suyu haline gelen eğlenceli bir fikir.

fascinating-packaging-design-marketing-lifepopper-amazing-incredible-stuff-4

“Pakete aldanmam!” diye direnenleri de ikna edebilir mi, ne dersiniz? Siz bu şekilde paketlemeler hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce dümdüz, sadece logo olması filan yeterli mi? Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın