Rakı Avrupa’ya Açılıyor

Yeni Rakı. Türkiye’nin sunumu, kültürü ve deneyimi ile dünyaya ihraç edebileceği en önemli markalardan birisi. Özelleştirmeler sonrası Mey İçki şemsiyesi altında Yeni Rakı önemli bir ivme kazanmıştı. Bunun karşılığı olarak da dünyanın en önemli alkollü içki üreticilerinden Diageo Mey İçki’yi 2011 ylında 2.1 milyar dolara satın almıştı. Yeni Rakı markasının bir Türk şirketinin elinde olmaması belki bir nebze üzücü olsa da, Rakı’nın Diageo ile dünyaya açılma konusundaki avantajı oldukça önemli.

Bugün Mey İçki 30-35 milyon dolar tutarında 4.5 milyon litre rakı ihracatı gerçekleştiriyor. Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu bu rakamı 3 yılda 10 milyon litreye çıkarma hedefleri olduğunu ve bunun ‘oldukça agresif’ bir hedef olduğunu söyledi. Agresif büyüme planlarını tutturabilmek için geçen yıl uluslararası rakı departmanı kurduklarını hatırlatan Yorgancıoğlu, “Hedeflediğimiz pazarlarda potensiyel görüyoruz. Bunların ardından ABD’ye açılacağız. Burada Diageo’nun dağıtım gücü çok işimize yarayacak. Rakı Ansiklopedisini İngilizce’ye çevirmiştik, şimdi de Almanca’ya çevriliyor. Almanya’da tüketimin yüzde 25-30’u Türk olmayanlar tarafından yapılıyor” dedi.

Almanya’da geçtiğimiz hafta düzenlenen The Spirit of İstanbul Festivali’nde farklı kültürden beş bin kişinin Türk rakısı, yemekleri, müziğiyle eğlenerek “İstanbul Ruhu”na ulaşma şansını yakaladı. 250 bin euro bütçeli bu festivallerin gelecek yıllarda diğer Avrupa ülkelerine de yayılabileceğini belirten Yorgancıoğlu, bundan sonra Avrupa pazarına daha fazla odaklanacaklarını söyledi.Almanya’da başlayan tanıtım faaliyetlerinin Hollanda; Belçika,Fransa ve İngiltere’ye taşınacağını belirten Yorgancıoğlu, yurtdışında yaşayan Türklerin rakı kültürünün dünyaya tanıtımına önemli bir katkı sağladığını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda da düzenlenen “The Spirit of İstanbul” festivaline davet için hazırlanan tanıtım.

http://www.youtube.com/watch?v=Q32OgPKUfLA

 Ürünü tanıtım için de İstanbul’u kullanmayı seçen Mey İçki, rakı ve İstanbul arasında bir bağ kurarak, Rakı’nın bir İstanbul kültürü olarak yayılmasını amaçlıyor. “Yunanistan bir turizm ülkesi olduğu için uzo kültürünü ihraç etti. Turistler hatıra olarak bile alıyor. Bizde rakı 500 yıllık bir kültür… Bunu İstanbul markasıyla birlikte dünyaya pazarlamak çok akıllıca.” Türkiye’nin dünyada önemli bir turizm destinasyonu olmasının da marka için avantajına dikkat çeken Yorgancıoğlu, Türkiye’ye ziyarete gelen turistlere yönelik pazarlama faaliyetlerinin de artarak devam edeceğinin sinyalini veriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=pwMGypmYm5s

Türkiye’de alkollü içkilerin pazarlama faaliyetlerine getirilen kısıtlamalara da değinen Yorgancıoğlu, 2014’te artacak tanıtım faaliyetlerine 5 milyon TL bütçe ayırdıklarını belirterek, “Türkiye’de yasaklardan önce pazarlama ve tanıtım için 30 milyon TL harcıyorduk” dedi. Yorgancıoğlu, dünyada rakı tüketiminin 50 milyon litre olduğunu da vurguladı.

*Kaynak: Hürriyet (Demet Cengiz) & Radikal (Müge Akgün)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link