Mobil şüphesiz son yılların en popüler kavramlarından biri. Teknolojinin gelişimine paralel bir şekilde hızla artan mobil penetrasyonun etkileri ülkemizde biraz daha az hissedilse de  mobil çılgınlığı dünyayı sarmış durumda. Rakamlar o kadar büyük ki tam anlamıyla bir işgalle karşı karşıyayız. Yalnızca şu istatistik bile nasıl bir salgının içinde olduğumuzun somut örneği: 1997’den 2012’ye kadar geçen 16 yıllık süreçte toplam 1 milyar akıllı telefon satılmış ve 16 senede ulaşılan bu rakama yalnızca önümüzdeki  2 yıl içerisinde tekrar ulaşılacağı düşünülüyor. 

2

Gelelim diğer rakamlara. Şu an tam 1 milyar 38 milyon akıllı telefon kullanımda ve bu rakam dünya üzerinde ki her 6.7 kişiden birinin akıllı telefon kullandığını yansıtıyor. Google’ın tahminlerine göre ise 2013 yılında internete cep telefonundan erişenlerin sayısı bilgisayar üzerinden erişenleri geçecek. Akıllı telefon pazarında durum gayet iyi görünüyor, peki ya dizüstü bilgisayarları tahtından etmeye kararlı olan tabletlerin pazarı ne durumda ? 2012 yılında toplam 119 milyon tablet satılırken bu rakamın 2016 yılında 370 milyona çıkması bekleniyor. Rakamlar büyük olabilir ancak şu da unutulmamalı ki tablet kavramı her ne kadar eskiye dayansa da özellikle iPad’in 2011 yılında piyasaya sürülmesiyle popüler oldu ve insanların hayatlarında yer bulmaya başladı. 2 yıllık bir maziye sahip bir cihazın kısa bir süre içerisinde bu denli popüler olması, büyükmüş gibi duran rakamların aslında o kadar ütopik olmadığını gösteriyor.

3

Mobil pazarı bu hızla büyürken şüphesiz var olduğu ekosistemi de büyütmeye devam ediyor. Birazda mobil üzerinden gerçekleştirilen ticari işlemlere bakalım. Mobil üzerinden gerçekleşen mobil ticaretin 2016 yılında bugünkü hacminden 5 kat daha büyük bir hacme sahip olması bekleniyor. 2011 yılında 241 milyar dolar olan mobil ticaretin ise 2015 yılında 1 trilyon dolar düzeyine ulaşması bekleniyor. Ayrıca Gartner’ın tahminlerine göre de 2016 yılında mobil ödeme yapan kullanıcı sayısı 448 milyona ulaşacak ve pazar 617 milyar dolar düzeyine erişecek.

Rakamlar büyük. Mobil bu denli büyük potansiyele sahip olmasına rağmen hala daha satıcıların %52’si mobile uyumlu bir siteye sahip değil. Sahip olanlar ise büyük avantaja sahip. İnternetin en büyük e-ticaret portallarından biri olan Amazon.com’un 2012 yılı sonuçlarına göre mobil satışlardan elde ettiği gelir tam 4 milyar dolar. eBay ise mobil üzerinden, 2011 yılında gerçekleşen 5 milyar dolarlık işlem hacmini yalnızca bir yılda 2 katına çıkartarak 10 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Bir Cevap Yazın