QR Code Etkileşimde Ne Derece Etkili?

Son birkaç yıldır gündemi epeyce meşgul eden bir konu olan QR Code’lar çoğu marka için bir soru işareti olmaktan öteye gidemiyor. Her ne kadar çoğu otorite tarafından QR Code’un övüldüğü görülse de yapılan araştırmalar QR Code için pek de iç açıcı değil.

Örneğin geçtiğimiz yıl Econsultancy tarafından Avustralya’nın Sdney kentinde düzenlenen Digital Cream Sydney etkinliğinde yapılan araştırma neticesinde tüketicilerin %62′sinin QR Code’u tam olarak bilmediği ortaya çıktı. Bu yüzdelik dilimin gelişmekte olan ülkeler arasında daha yüksek olduğu da su götürmez bir gerçek.

1050 kişiye sorulan sorulara göre yapılan değerlendirmede QR Code ile ilgili 3 önemli istatistiğe daha ulaşıldı. Bunlar;

  • 18-34 yaş aralığındaki insanların sadece  %51′i QR Code’u farkedebiliyor.
  • Erkeklerin %44′ü, bayanların ise sadece %35′i QR Code’u biliyor ve kullanabiliyor.
  • QR Code’u bilen kişilerin sadece %51′i son 3 ay içerisinde QR Code’u 1 kez kullandı.

Bir diğer araştırma CBS Outdoor tarafından Avrupa’da 5283 kişinin bilgisine başvurularak yapıldı. Araştırmada dikkati çeken en önemli nokta ise Avrupalı’ların sadece %11‘inin dışarda gördüğü reklamda bulunan QR Code’u taratmasıydı. Avustralya’daki araştırmada erkeklerde %44, kadınlarda %35 olan QR Code bilinirliği, Avrupa’da yapılan araştırmada %54 olarak tespit edildi.

Bu arada araştırmadaki diğer interaktif teknolojilerin bilinirliği ise şu şekilde sıralanıyor:

graph_1-blog-full

Avrupalı’ların sadece %11‘inin dışarda gördüğü reklamda bulunan QR Code’u tarattığını söylemiştik. Bu oran, görülen reklamın ardından markayı Facebook üzerinden beğenmek (%16) veya reklamda işaret edilen uygulamayı indirmekten (%13) bile daha düşük bir oran. Tüketicilerin reklamı gördüğünde verdikleri diğer aksiyonları aşağıda inceleyebilirsiniz.

gp2

Bu durumda sonuç ne olmalı? QR Code’un önemi elbette yadsınamaz. Ancak iletişim stratejisinin odağına QR Code’u yerleştirmek de doğru bir seçim gibi durmuyor. Markalar özellikle hızlı akan veya kalabalık olan yerlere QR Code’lu reklamlar yerleştirirken daha dikkatli olmalı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link