Bu sene pazarlama iletişimi dünyasına dair bildiğimiz en önemli şey, ana kameranın ‘kadın’ üzerine döndüğü.

Bu sene kadının her halini, doğallığı, sınırlar içine sıkıştırılmadan özgürleşebilmesini, ezilmeden yaşamasını, şiddetten uzak durabilmesini, güçlü ve kendi ayakları üzerinde kalabilmesini göreceğiz başlıklarda.

Belli ki tüm iletişimler mutlaka ‘kadın’ temasına dokunacak.

Bu geç kalmış bir ilgi olmuş olsa da, markalar hızla bu yola girmeye başladı.

Yakın zamanda bu yolda olduğunu bağıran markalardan birisi de ‘Puma’ oldu.

Her zaman farklı, marjinal, daha özgür olmak üzerini çizen Puma, rekabette kişiliğini güçlendirmenin çok önemli bir fırsatını yakaladı. Şimdiye kadar erkek idman ve spor dünyasında bir şekilde var olan ve kendini bu sınırlar içinde yıldızlaştırmış olsa da, kadın tarafı için bu o kadar belirgin değildi.

puma4-610x407

Puma’nın kreaitf ortaklığı içine dalan Rihanna ile beraber zaten güçlü bir kadın temsili geleceğinden haberdar olmuştuk. Bu anlaşma ile başladığı sene sadece ilk çeyrekte 10.9 milyon euroluk bir kâr etmiş olmak bile başarılı bir anlaşmanın kanıtı sayılabilir. Beklentilerin çok üzerinde bir geri dönüş alan firma, spor ve idman sektöründe artık kadının payının hızla genişlediğini görmüş görünüyor.

Farklı olmaktan korkmadan, kadın olduğunu, bütün gerçekleriyle dışa vurmaya iten bir dille, ‘güçlü olmak’ olgusu üzerine kuruluyor yeni strateji.

Aslında yeni dil bize şunu söylüyor;

Kendin olmak için, sen ol!

Yani hayatının her alanında kontrolü elinde tutan kadınların, ‘hayır’ diyebilme lüksünün de olduğunu vurguluyor. İstediği gibi, eleştirilmekten korkmadan yaşayan kadınları temsil eden bir koleksiyonu, tam da bu dille duyuruyor. Arkana bakma, pişman olma, nasıl yaşamak istiyorsan, öyle kal cesareti veriyor.

Marjinal duruşu, farklı demeçleri ve sınırların içinde kalmaya niyeti olmayan kişiliğiyle dikkat çeken top model Cara Delevingne bu yeni kreasyon ve stratejinin global yüzü olurken, Türkiye kreasyon tanıtımı için Didem Soydan tercih edilmiş.

Tüm bu ‘güçlü kadın’ hareketinin en önemli sonucu Puma’nın uzun zamandır başaramadığı bir şeydi.

#BuSensin kampanyası tüketicinin uzun zamandır uzak kalan ilgisini alarma geçiren bir güçle sergiledi kendini.

Hiç kopmadan devam edecek sıcak ve istikrarlı bir iletişimin yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Bu ilgiyi aynı yolda tutabilmenin tek şartı bu. Marka yeni stratejisiyle akıntıya çabuk ayak uydurdu. Etkin küresel bir oyuncu olabilmenin temel kurallarından birini başardı.

Puma güçlü kadına verdiği destekle kendi adına da yeni bir motivasyon bulmuş gibi görünüyor;

#BuSensin Puma!

Paylaş
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın