Puma Kadin Hareketi #BuSensin

Bu sene pazarlama iletişimi dünyasına dair bildiğimiz en önemli şey, ana kameranın ‘kadın’ üzerine döndüğü.

Bu sene kadının her halini, doğallığı, sınırlar içine sıkıştırılmadan özgürleşebilmesini, ezilmeden yaşamasını, şiddetten uzak durabilmesini, güçlü ve kendi ayakları üzerinde kalabilmesini göreceğiz başlıklarda.

Belli ki tüm iletişimler mutlaka ‘kadın’ temasına dokunacak.

Bu geç kalmış bir ilgi olmuş olsa da, markalar hızla bu yola girmeye başladı.

Yakın zamanda bu yolda olduğunu bağıran markalardan birisi de ‘Puma’ oldu.

Her zaman farklı, marjinal, daha özgür olmak üzerini çizen Puma, rekabette kişiliğini güçlendirmenin çok önemli bir fırsatını yakaladı. Şimdiye kadar erkek idman ve spor dünyasında bir şekilde var olan ve kendini bu sınırlar içinde yıldızlaştırmış olsa da, kadın tarafı için bu o kadar belirgin değildi.

puma4-610x407

Puma’nın kreaitf ortaklığı içine dalan Rihanna ile beraber zaten güçlü bir kadın temsili geleceğinden haberdar olmuştuk. Bu anlaşma ile başladığı sene sadece ilk çeyrekte 10.9 milyon euroluk bir kâr etmiş olmak bile başarılı bir anlaşmanın kanıtı sayılabilir. Beklentilerin çok üzerinde bir geri dönüş alan firma, spor ve idman sektöründe artık kadının payının hızla genişlediğini görmüş görünüyor.

Farklı olmaktan korkmadan, kadın olduğunu, bütün gerçekleriyle dışa vurmaya iten bir dille, ‘güçlü olmak’ olgusu üzerine kuruluyor yeni strateji.

Aslında yeni dil bize şunu söylüyor;

Kendin olmak için, sen ol!

Yani hayatının her alanında kontrolü elinde tutan kadınların, ‘hayır’ diyebilme lüksünün de olduğunu vurguluyor. İstediği gibi, eleştirilmekten korkmadan yaşayan kadınları temsil eden bir koleksiyonu, tam da bu dille duyuruyor. Arkana bakma, pişman olma, nasıl yaşamak istiyorsan, öyle kal cesareti veriyor.

Marjinal duruşu, farklı demeçleri ve sınırların içinde kalmaya niyeti olmayan kişiliğiyle dikkat çeken top model Cara Delevingne bu yeni kreasyon ve stratejinin global yüzü olurken, Türkiye kreasyon tanıtımı için Didem Soydan tercih edilmiş.

Tüm bu ‘güçlü kadın’ hareketinin en önemli sonucu Puma’nın uzun zamandır başaramadığı bir şeydi.

#BuSensin kampanyası tüketicinin uzun zamandır uzak kalan ilgisini alarma geçiren bir güçle sergiledi kendini.

Hiç kopmadan devam edecek sıcak ve istikrarlı bir iletişimin yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Bu ilgiyi aynı yolda tutabilmenin tek şartı bu. Marka yeni stratejisiyle akıntıya çabuk ayak uydurdu. Etkin küresel bir oyuncu olabilmenin temel kurallarından birini başardı.

Puma güçlü kadına verdiği destekle kendi adına da yeni bir motivasyon bulmuş gibi görünüyor;

#BuSensin Puma!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link