Pazarlama, dijital ve geleneksel başta olmak üzere işletmelerin kemikleşmiş bir disiplini. PR yani halkla ilişkiler de pazarlamanın en yakın can dostlarından birisi tabi ki. Ancak son zamanlarda iş dünyasındaki disiplinlerin kendi arasındaki rekabetten bu iki can dost da etkilenmiş durumda.

Rekabeti yücelten modern ekonomi içerisinde şirketlerin kendi arasındaki rekabeti yetmezmiş gibi, şirketlerin içindeki disiplinlerde de şirkete en çok ve tabi ki gözle görülür katkıyı hangisinin sağlayacağı noktasında bir rekabet alevlenmiş gözüküyor. Birbirinin en büyük destekçisi iki disiplin olan PR ve pazarlama da bu rekabet içinde neredeyse birbirinin düşmanı olmuş durumda. Zaman zaman diğer disiplini küçük gören açıklamalarda bulunan uzmanlara rastlamak mümkün oldu.

Tabi ki mantıklı bakıldığında rekabetin gelişimi ve ilerlemeyi de beraberinde getirdiği malum ancak bu tarz ortak amaca hizmet eden disiplinlerarası kimi zaman düşmanca bir noktaya varan rekabet elbetteki gelişimden ziyade yıpranma getirecektir. İşte bu iki dostun, kadim dostluklarını hatırlamalarına yardımcı olacak üç ipucu:

kadim dost pz

  • Ortak Paydaları Keşfetmek

Ortak paydaları belirlemek bir takım olmanın ilk kurallarından biridir. Dostluklarını zaman zaman unutan ve rekabeti kendi aralarına taşıyan bu iki kadim dostun ilk olarak ortak noktalarını tekrar hatırlaması iyi olacaktır. Ortak noktaları ne diye düşünürsek de ilk olarak aklımıza tabi ki tüketici iletişimi gelecektir. Tüketiciyle birebir kontak kuran önemli bu iki departmanın bu ortak hedeflerini, yani tüketiciyi elde etmek ve şirket interaksiyonunu artırmayı, ortak paydalarını tekrar hatırlamaları başarılı bir takım olmalarını yeniden sağlayacak ilk adım olacaktır. Tıpkı yüzüğün koruyucusu Cüce Gimli ve Elf Legolas gibi.

farklılıklar pz

  • Farklılıkları Kullanmak

Ortak paydasını hatırlayan ve bir takım olmayı yeniden başaran bu iki disiplinin ikinci adımı da farklılıklarını başarı için bir araya getirmek olacaktır. PR’ın pazarlamadan, pazarlamanın da PR’dan güçlü olduğu bilgi ve pratikler mevcut. En basitinden, PR medyayı nasıl kullanması gerektiğini bilirken, pazarlama da analitik bilgilere erişim ve yorumlama noktasında PR’dan derin bir bilgi birikimine sahiptir. Bu farklılıkları ortak hedefleri uğruna birlikte kullanmaları tabi, rekabetle yıpranmak yerine başarıya daha emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacaktır.

şapka pz

  • Farklı Davranışlar Üstlenmek

Farklı şapkalar kullanabilmek yani farklı görevler üstlenebilmek günümüzün en önemli yeteneklerinden biri aslında. PR ve pazarlamanın da bu yetenek gerekliliğinden nasiplendiği aşikar. İşi uzmanına bırakıp, bir arada takım olarak çalışmak olması gereken rekabet ortamında başarıyı sağlayacak önemli unsurlardan bir başkası.

Günümüzde birbirinden uzaklaşmaya başlamış bu iki disiplinin nihai hedeflerini unutmadan tekrar birlikte başlaması için bu üç adım sadece bir başlangıç sağlayacaktır elbette ki. Unutulmaması gereken şey bu iki disiplinin başarabileceklerinin birlikteyken daha güçlü ve etkili olacağı…

 

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın