Dünyada en çok ziyaret edilen websitelerinden bir tanesi hiç kaçınılmaz ki Youtube. Günde milyonlarca ziyaret alan bu sitenin kazanç modellerinden biri de izlenmek istenen videolardan önce çıkan mini video reklamlar. Çoğu Youtube kullanıcısı bu reklamları izlemez ve hemen geçmesi için “reklamı geç” butonunun gelmesini bekler. Avustralya’da bulunan bir ajans bu ezberi bozdu. Youtube’un yaptığı “video öncesi reklam modeli”ni polis için bir avantaj haline getirdi.

“Missing Person Pre-Roll” adı verilen bu reklam modeli Avustralya’da izlenen videolar öncesinde çıkıyor. Videoda Avustralya’da kayıp olan kişilerin fotoğrafları ve profilleri çıkarken sağ alt köşede sadece küçük bir soru yöneltiyor. “Daha önceden bu kişiyi gördün mü?” O kişiyi gören kişiler “evet” butonuna bastıktan sonra Avustralya Federal Polis’inin sayfasına bilgi doldurmak için yönlendiriliyor. 5 gün süren bu kampanyada 1,2 Avustralya’lı sorulara cevap verirken, 238 kişi “Evet” yanıtını verdi. “Birkaç saniyede farkettirir” felsefesiyle yola çıkan bu kampanya güzel sonuçlar çıkaracağa benziyor.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın