Milyonları peşinden sürükleyen, bilgisayar başında oturan kitleyi akıllı telefonları ile sokağa çıkartmayı başaran ve hatta şimdiden ünlü sosyal mecralarla yarışan oyun Pokemon Go şimdiden kendine lokasyon bazlı bir sponsor bulmuş gibi görünüyor: McDonald’s.

Tahmin edileceği üzere, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ünlü fast food zinciri McDonald’s, son olarak sanal gerçeklik uygulamaları yardımıyla Angry Birds filminin vizyona girmesi ile oyun karakterlerini restoranlarına getirmiş, müşterilerine ilginç bir deneyim yaşatmıştı. Şimdide buna benzer bir deneyimi Pokemon Go ile yaşatmak istiyor gibi görünüyor.

Gelecekte kendisine ‘sponsorlu bölgeler’ ilan ederek gelir modeline yeni bir pencere daha açacak olan Pokemon Go, Mc Donald’s ile oldukça karlı bir başlangıç yapıyor.

Gizmodo’da yer alan habere göre, Pokemon Go’nun yapımcısı Niantic ile Mc Donald’s sponsorlu lokasyon özelliğine Asya’da bir ülke ile başlayacaklar. Bu ülkenin Pokemon’un doğduğu ve The Pokemon Company’nin yer aldığı topraklar olan Japonya olması kuvvetle muhtemel. Başarılı olması durumunda ise sponsorlu lokasyonların Pokemon Go’nun popülerleşme hızı ile orantılı bir şekilde yayılacağını düşünüyorum.

Tüm detayları ortaya çıkmayan anlaşmaya göre Mc Donald’s restoranları PokeStop’lara dönüşecek ve ziyaret edilen kişilere ekstra faydalar ve mağazalara özel bazı ekstra bölümler sunacak.

Ayrıca birçok ülkede Mc Donald’s mağazalarının ücretsiz Wi-Fi sunması ve yürüme mesafesinde olması da böyle bir ortaklığın ne kadar mantıklı olacağını gösterir nitelikte.

Pokemon Go çılgınlığı mağazalar sponsorlu olmasa bile mağaza yakınında Pokemon olması ile işletmelerin bazı mekanlarda ki satışını çoktan kat kat artırmış durumda. Hatta Sydney Opera House çekici olması bakımından bir Pokemon Go partisi vermeyi bile planlıyor.

Konu hakkında McDonald’s ve Niantic tarafından gelecek açıklamalardan haberdar ediyor olacağız.

h/t: Gizmodo

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın