Arama motorları, cevabı basit olan soruları yanıtlamakta oldukça başarılı iken cevabı karmaşık ya da birden fazla olan sorular için bazen çok da yardımcı olmayabiliyorlar.  İşte tam da bu noktada Pinterest’in “fikir” arama motoru sizin için doğru olan fikirleri bulmanıza yardımcı oluyor.

Mesela Pinterest’in arama bölümüne “yaz partileri” yazın ve Pinterest yapacağınız parti için mükemmel temalar, hediyeler, pasta süslemeleri, dekorasyon fikirleri önersin.  Pinterest’tin hayatın her alanına dair verdiği fikirlerin değeri öyle anlaşıldı ki, aylık 2 milyondan fazla kişi tarafından kendi zevklerine uyumlu fikirler bulabilmek adına kullanılmaya başlandı.

Kolay sorulara kolay çözümler bulabildiğimiz arama motorları harika. Ancak Pinterest, “fikir”ler üzerine yapılan bir arama motorunun inşa edilmesini aslında başlı başına yeni bir teknolojik meydan okuma olarak yorumluyor. Bu yorum ise kişilerin fikirlerden daha fazla ilham almasını sağlamak için yeni araçların geliştirilmesi ile Pinterest tarafından destekleniyor.

Alushta, Russia - October 29, 2015: Woman holding iPhone6S Rose Gold with social Internet service Pinterest on the screen. iPhone 6S Rose Gold was created and developed by the Apple inc.

Peki Pinterest neden bu kadar farklı?

Şimdiye kadar yapılmış en anlayışlı öneri aracı

100 milyondan fazla kişi ve 75 milyondan fazla fikir ile aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir mecra Pinterest, bot ya da robot kullanan arama motorları gibi değil, insan ve onların fikirlerinden ilham alıyor. Böylelikle kendinizi uçsuz bucaksız bir topluluğun içinde hissedebiliyorsunuz.

Aramalar  kelimelerle değil, resimlerle yapılabiliyor

Gerçi resimle arama Google’da da yapılabiliyor ancak geçtiğimiz Kasım ayında Pinterest, fotoğrafları yakınlaştırmaya yarayan ve böylelikle ürünlerin renklerinin ve desenlerinin daha iyi görülebilmesini sağlayan, eğlenceli görsel arama araçları sunduğunda kullanıcılar tarafından o kadar sevildi ki kişiler her ay Pinterest üzerinden ev dekorasyonu, mobilyalar ve stil fikirleri aramaya başladı. Toplamda bu popüler başlıklarda 130 milyon görsel araması yapılmış durumda.

Pinterest hem kişiler hem de reklam verenler için daha yaşam tarzı ve konsept sunan fikirleri ile daha ilgi çekici bir mecra haline gelmeye başlıyor. Siz ne dersiniz?

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın