İlk bakıldığında efsane sloganın bir çalıntıya kurban gittiğini ve Persil’in bunu haksız bir şekilde kullandığını düşündürse de tamamen doğal ve legal yollarla oluşan bir çalışma bu aslında. Tüm dünyada, herhangi bir noktada ısırılmış bir elma görseniz bunu Apple’a, iki elin tutuşmasını gördüğünüzde Nokia’ya ya da P ve S harflerini yanyana gördüğünüzde nasıl Play Station’a yoruyorsanız bu gördüklerinizi, başta basit düşünülen ama en vurucu sloganlardan biri olan ‘Kirlenmek güzeldir‘i duyunca da bunu OMO’ya yormanız çok doğal. Ancak işler bu sefer biraz karışık. Çünkü bu reklam İngiltere’den… Ve İngiltere’de herhangi bir noktada resmi olarak OMO bulamazsınız. Unilever’in İngiltere pazarına sokmadığı bir markayı, pazarda nasıl etiketlendirebileceğinize en güzel örnek bu reklam olabilir aslında.

 http://vimeo.com/70315879

Reklamda da görüldüğü gibi aslında Persil bu reklamdaki marka. Persil dünyada Henkel’in tescilli bir markası olmasına rağmen, bazı ülkelerde Persil’in distribütörlüğünü Unilever üstlenmiş durumda, tıpkı İngiltere’de olduğu gibi. İngiltere’deki OMO’nun bu eksikliğini kapatmak isteyen Unilever, reklam ajansı olan DLKW Lowe, Londra ile oturup bu kampanyayı başlatmış. Tüm dünyada nereye giderseniz gidin aklınıza gelecek markalardan biri olmayı belki de bu tutarlı slogan çalışmasına bağlayabildiğimiz OMO’yu bir kez daha hatırlatan Unilever, İngiltere’de sadece Persil’in reklamını yapmış olmuyor aslında. Bu çalışma sonunda İngiliz müşterilerine bu sloganı yurtdışında herhangi bir noktada OMO ile gördüklerinde yabancı bir algı yerine, oturmuş ve alışılmış bir algıyı sunuyor.

İşin geneline baktığımız zaman ilk baştaki yanlış kullanım düşüncesinin aslında daha derinlere inildiğinde kasti ve başarılı bir çalışmaya döndüğünü görebiliriz. Unilever’in tüm dünyada başarılı marka yönetimlerinden birine daha tanık oluyoruz. Unilever’in bu çalışma ile Persil’in satışlarını kısa vadede nasıl etkileyeceği şöyle dursun, OMO’yu uzun vadede daha sağlam bir konuma getireceği aşikar.

Dipnot: OMO’nun marka müdür olsaydınız, bu fikrin uygulanma aşamasındaki önyargılarınız olur muydu?

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın