Pegasus Nasıl İletişim Kuruyor?

Uçağımızda 3 adet tıkış bulunmaktadır. Ön, orta ve arka tıkışlar…

Biz bu cümleyi Pegasus’un çocuklarla yaptığı eğlenceli mi eğlenceli, gülümseten, sıcacık güvenlik kuralları videosunda duymuştuk. Üstelik büyüyen, kocaman olan bu çocukları geçenler de yeniden gün yüzüne de çıkarıverdi havayolu markası.

Pegasus çıkışından itibaren belki de en yoğun ve akıllı pazarlama adımlarıyla, müthiş bir süreç yarattı kendine. Krizlerden, hatalardan, rakibinin çukura düştüğü anlardan iyi yararlandı. Fırsatları gördü. Boşlukları doldurdu ve kendini mükemmel bir şekilde konumladı. Ucuz bilet uçuşlarının lideri oldu. Bunun yanında bir karakter yarattı. Pegasus gerçekten de mitolojideki kanatlı atın coşkusuna sahip olmak için çabalıyor.

THY’nin gücünün yanında bir havayolu olmak zordu. Bunu başarabilmek için çok çabalaması gerekiyordu. Ne de olsa dünyada kabul gören ve her zaman lider havayollarından biri olarak bilinen Türk Havayolları’ndan pazar kapmak zorundaydı. Pegasus bunu çok ciddi bir yükseliş fırsatı olarak değerlendirdi. Tıpkı hiç uçulmayan bir dünyada, yepyeni bir şey icat etmiş gibi davranmaya başladı. Uçuruyorum dedi! Ben, size uçuruyorum! Bunda ne kadar başarılı oldu araştırmalarda görmek lazım ama epey bir yol kat etmek istediği bir gerçek.

Pegasus kalkış havaalanı olan Sabiha Gökçen alışkanlığını başlatmak için çabalamalıydı önce. Burası benim çöplüğüm ama size aynı derecede konfor sağlayacak demek için uğraştı. Düşük fiyata uçuruyorum. Herkes uçsun, ‘uçağa ben hiç binmedim’ demeyen biri kalmasın diye uğraşıyorum bilinciyle yola çıktı. Güler yüzlü çalışanı ve dahası aksamamasına özellikle dikkat ettiği kalkış zamanlamalarıyla en memnun olunan havayolu şirketlerinden biri haline gelmek için uğraştı. Rötar oranını minimumda tutmak temel odak noktasıydı. Çünkü çok geniş çaplı bir uçuş yelpazesi ve sefer sayısı olan THY’den farklı olabileceği en temel noktalardan biri buydu. Az sayıda olan seferlerin ona sağlayacağı avantajı iyi değerlendirmesi gerekiyordu.

Pegasus doğduğu andan beri bize şunları söylemek için çabalıyor;

Ucuza uçuruyorum ve emin olun ortalama bir konfor da sunuyorum.

Uzaktan kalkıyorum ama buna değeceğine emin olabilirsiniz, etrafım bir dolu otoparkla dolu, arabanızla gelip, arabanızla dönebilirsiniz bile.

Gülümsüyorum, sizinle hep mutlu uçuyorum.

Başkaları rötardan dolayı sürekli kan kaybı yaşıyor olabilir ama ben kesinlikle %94 oranla zamanında kalkıyorum. Gerçekten. Bu istatistiksel olarak kanıtlı.

Yani şu MARVEL anlaşmasını hala görmediyseniz, lütfen bir göz atın, kendinizi süper kahraman gibi hissedeceğinize bahse girerim.

Bu sesleniş tarzı, Pegasus’un edinmeye çalıştığı iletişim stratejisi için uyumlu bir ton. Sonunda insanları tüm bunlara inandırmak için çabalıyor. Çalışkan bir marka ama ne kadar yol katetti bunu müşterilerine sormak daha mantıklı.

Yine de kesin olan bir şey var. Daha önce yaptığı çocuklu video, herkese güvenlik kurallarını sıkılmadan izlettirmiş. Uzunca bir süre de tekrar tekrar yakınmadan buna baktırmayı başarmıştı. Bu marka isminin bilinirliğinin artışı ve imajının olumlu anlamda yükselişine de katkı sağlamıştı. Şimdi MARVEL filmini de ilk andan itibaren aynı yolda ilerletmek için uğraşıyor. Bu filmler bunu başarıyor ama diğer pazarlama ve hizmet konularında emin olmak mümkün değil.

Hiçbir marka sonsuz olamıyor en nihayetinde. Çalışkan görünmek her şeyi çözüyor mu, bunu sorgulamak gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon’da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra’da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu’da İçerik Pazarlama’cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Burger King, McDonald’s’ı Yine Rahat Bırakmıyor

Bildiğiniz üzere Burger King ezeli rakibi McDonald’s’a şakalı yollarla sataşmadan duramıyor. Ancak Burger King yakın zamanda rakibine yaptığı jestle de çok konuşulmuştu. McDonald’s Arjantin’in 10 Kasım günü boyunca Big Mac satışlarından elde edeceği gelirin tamamını kanserli çocuklara destek olmak amacıyla bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıklamasının ardından  Burger King  bir gün boyunca Whopper satın almak isteyen müşterilerini geri çevirdi ve onları McDonald’s’a yönlendirdi. Bu olay üzerine Burger King oldukça takdir görmüştü.

Burger king yine işin içinde McDonald’s olan şakalı bir kampanyaya imza attı. Grabarz & Partner Werbeagentur GmbH iş birliğiyle hazırlanan “The Gift of Fire” kampanyası kapsamında Burger King bu sefer ezeli rakibine noel hediyesi götürdü.

Gösteri için dev bir ızgara hediye paketinin içine yerleştirildi ve McDonald’s’ın önüne taşındı. Burger King’in maskotu “kral” başta olmak üzere Burger King ekibi de restoranın önünde yerini aldıktan sonra meşhur yılbaşı şarkısı ‘Jingle Bells’in Burger King’e uyarlanmış bir versiyonunu söylemeye başladılar. Elbette çevredeki insanlar, müşteriler ve McDonald’s çalışanları bu duruma çok şaşırdılar.

Burger King Birleşik Krallık başkan yardımcısı Renato Rossi kampanyayla ilgili, “Burger King’de Noel’den anladığımız, sevgi ve yardımlaşma zamanının geldiği. Ana rakibimize ulaşarak, bu mutlu sezonu – tıpkı alevde kızartılan burger’larımızın lezzetini bilen müşterilerimizle olduğu gibi – onlarla da paylaşmak istedik.” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Murat Kolbaşı’yla Arzum ve Türk Kahvesi Üzerine Konuştuk

Bildiğiniz gibi Marketing Meetup “Intelligence” yani “Zeka” konseptiyle 30 Kasım’da 600 pazarlama profesyonelinin katılımıyla İTÜ SDKM’de gerçekleşti. Klişeleşmiş konular yerine iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan bu buluşmada konuşmacı olarak yer alan Murat Kolbaşı ile Arzum ve Türk kahvesi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajımıza yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Katılımcıların öğle yemeği eşliğinde networking yapabildiği bir saatlik aranın ardından Arzum Yönetim Kurulu Başkanı  ve Genel Müdürü Murat Kolbaşı, Aydın Tekstil ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı ve Sağlık Bölümü Danışmanı Oğuzhan Süral, Marka Danışmanı ve BrandMap Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan Türk Markalarına Zeka Katmak konulu panelde bir araya geldiler. Sohbet havasında geçen panelde Bülent Fidan’ın soruları eşliğinde farklı sektörlerden gelen, ürünlerinin belli aşamalarında dijital uygulamalar gerçekleştiren ya da dijital zekâ ekleyen ihracatın bu üç farklı ismi markalarına dijital zekâyı nasıl kattıklarını irdelediler.

Ali Sami Aydın’ın ardından sözü alan Murat Kolbaşı “Dijitalin hardware tarafındayız.” diyerek ürettikleri her bir makinede interneti de içine alarak kullanıcılara nasıl fayda sağlayabileceklerini araştırma yoluna gittiklerini söyledi. Türk markalarının eskiden dünyadaki yenilikleri en yakın takip eden olarak gurur duyduklarını, bugün ise kendilerinin bir marka olarak “Onlar bizi takip etsin.” anlayışı ile ilerlediklerini kaydetti. Şirket içerisinde de neler olabilir kültürünü oturtmaya çalışarak, Türk kahvesi makinelerini dünya pazarına sunmalarını markalarının asseti olduğunu belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link