Pegasus Nasıl İletişim Kuruyor? 0

Uçağımızda 3 adet tıkış bulunmaktadır. Ön, orta ve arka tıkışlar…

Biz bu cümleyi Pegasus’un çocuklarla yaptığı eğlenceli mi eğlenceli, gülümseten, sıcacık güvenlik kuralları videosunda duymuştuk. Üstelik büyüyen, kocaman olan bu çocukları geçenler de yeniden gün yüzüne de çıkarıverdi havayolu markası.

Pegasus çıkışından itibaren belki de en yoğun ve akıllı pazarlama adımlarıyla, müthiş bir süreç yarattı kendine. Krizlerden, hatalardan, rakibinin çukura düştüğü anlardan iyi yararlandı. Fırsatları gördü. Boşlukları doldurdu ve kendini mükemmel bir şekilde konumladı. Ucuz bilet uçuşlarının lideri oldu. Bunun yanında bir karakter yarattı. Pegasus gerçekten de mitolojideki kanatlı atın coşkusuna sahip olmak için çabalıyor.

THY’nin gücünün yanında bir havayolu olmak zordu. Bunu başarabilmek için çok çabalaması gerekiyordu. Ne de olsa dünyada kabul gören ve her zaman lider havayollarından biri olarak bilinen Türk Havayolları’ndan pazar kapmak zorundaydı. Pegasus bunu çok ciddi bir yükseliş fırsatı olarak değerlendirdi. Tıpkı hiç uçulmayan bir dünyada, yepyeni bir şey icat etmiş gibi davranmaya başladı. Uçuruyorum dedi! Ben, size uçuruyorum! Bunda ne kadar başarılı oldu araştırmalarda görmek lazım ama epey bir yol kat etmek istediği bir gerçek.

Pegasus kalkış havaalanı olan Sabiha Gökçen alışkanlığını başlatmak için çabalamalıydı önce. Burası benim çöplüğüm ama size aynı derecede konfor sağlayacak demek için uğraştı. Düşük fiyata uçuruyorum. Herkes uçsun, ‘uçağa ben hiç binmedim’ demeyen biri kalmasın diye uğraşıyorum bilinciyle yola çıktı. Güler yüzlü çalışanı ve dahası aksamamasına özellikle dikkat ettiği kalkış zamanlamalarıyla en memnun olunan havayolu şirketlerinden biri haline gelmek için uğraştı. Rötar oranını minimumda tutmak temel odak noktasıydı. Çünkü çok geniş çaplı bir uçuş yelpazesi ve sefer sayısı olan THY’den farklı olabileceği en temel noktalardan biri buydu. Az sayıda olan seferlerin ona sağlayacağı avantajı iyi değerlendirmesi gerekiyordu.

Pegasus doğduğu andan beri bize şunları söylemek için çabalıyor;

Ucuza uçuruyorum ve emin olun ortalama bir konfor da sunuyorum.

Uzaktan kalkıyorum ama buna değeceğine emin olabilirsiniz, etrafım bir dolu otoparkla dolu, arabanızla gelip, arabanızla dönebilirsiniz bile.

Gülümsüyorum, sizinle hep mutlu uçuyorum.

Başkaları rötardan dolayı sürekli kan kaybı yaşıyor olabilir ama ben kesinlikle %94 oranla zamanında kalkıyorum. Gerçekten. Bu istatistiksel olarak kanıtlı.

Yani şu MARVEL anlaşmasını hala görmediyseniz, lütfen bir göz atın, kendinizi süper kahraman gibi hissedeceğinize bahse girerim.

Bu sesleniş tarzı, Pegasus’un edinmeye çalıştığı iletişim stratejisi için uyumlu bir ton. Sonunda insanları tüm bunlara inandırmak için çabalıyor. Çalışkan bir marka ama ne kadar yol katetti bunu müşterilerine sormak daha mantıklı.

Yine de kesin olan bir şey var. Daha önce yaptığı çocuklu video, herkese güvenlik kurallarını sıkılmadan izlettirmiş. Uzunca bir süre de tekrar tekrar yakınmadan buna baktırmayı başarmıştı. Bu marka isminin bilinirliğinin artışı ve imajının olumlu anlamda yükselişine de katkı sağlamıştı. Şimdi MARVEL filmini de ilk andan itibaren aynı yolda ilerletmek için uğraşıyor. Bu filmler bunu başarıyor ama diğer pazarlama ve hizmet konularında emin olmak mümkün değil.

Hiçbir marka sonsuz olamıyor en nihayetinde. Çalışkan görünmek her şeyi çözüyor mu, bunu sorgulamak gerekiyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link