Pegasus Nasıl İletişim Kuruyor?

Uçağımızda 3 adet tıkış bulunmaktadır. Ön, orta ve arka tıkışlar…

Biz bu cümleyi Pegasus’un çocuklarla yaptığı eğlenceli mi eğlenceli, gülümseten, sıcacık güvenlik kuralları videosunda duymuştuk. Üstelik büyüyen, kocaman olan bu çocukları geçenler de yeniden gün yüzüne de çıkarıverdi havayolu markası.

Pegasus çıkışından itibaren belki de en yoğun ve akıllı pazarlama adımlarıyla, müthiş bir süreç yarattı kendine. Krizlerden, hatalardan, rakibinin çukura düştüğü anlardan iyi yararlandı. Fırsatları gördü. Boşlukları doldurdu ve kendini mükemmel bir şekilde konumladı. Ucuz bilet uçuşlarının lideri oldu. Bunun yanında bir karakter yarattı. Pegasus gerçekten de mitolojideki kanatlı atın coşkusuna sahip olmak için çabalıyor.

THY’nin gücünün yanında bir havayolu olmak zordu. Bunu başarabilmek için çok çabalaması gerekiyordu. Ne de olsa dünyada kabul gören ve her zaman lider havayollarından biri olarak bilinen Türk Havayolları’ndan pazar kapmak zorundaydı. Pegasus bunu çok ciddi bir yükseliş fırsatı olarak değerlendirdi. Tıpkı hiç uçulmayan bir dünyada, yepyeni bir şey icat etmiş gibi davranmaya başladı. Uçuruyorum dedi! Ben, size uçuruyorum! Bunda ne kadar başarılı oldu araştırmalarda görmek lazım ama epey bir yol kat etmek istediği bir gerçek.

Pegasus kalkış havaalanı olan Sabiha Gökçen alışkanlığını başlatmak için çabalamalıydı önce. Burası benim çöplüğüm ama size aynı derecede konfor sağlayacak demek için uğraştı. Düşük fiyata uçuruyorum. Herkes uçsun, ‘uçağa ben hiç binmedim’ demeyen biri kalmasın diye uğraşıyorum bilinciyle yola çıktı. Güler yüzlü çalışanı ve dahası aksamamasına özellikle dikkat ettiği kalkış zamanlamalarıyla en memnun olunan havayolu şirketlerinden biri haline gelmek için uğraştı. Rötar oranını minimumda tutmak temel odak noktasıydı. Çünkü çok geniş çaplı bir uçuş yelpazesi ve sefer sayısı olan THY’den farklı olabileceği en temel noktalardan biri buydu. Az sayıda olan seferlerin ona sağlayacağı avantajı iyi değerlendirmesi gerekiyordu.

Pegasus doğduğu andan beri bize şunları söylemek için çabalıyor;

Ucuza uçuruyorum ve emin olun ortalama bir konfor da sunuyorum.

Uzaktan kalkıyorum ama buna değeceğine emin olabilirsiniz, etrafım bir dolu otoparkla dolu, arabanızla gelip, arabanızla dönebilirsiniz bile.

Gülümsüyorum, sizinle hep mutlu uçuyorum.

Başkaları rötardan dolayı sürekli kan kaybı yaşıyor olabilir ama ben kesinlikle %94 oranla zamanında kalkıyorum. Gerçekten. Bu istatistiksel olarak kanıtlı.

Yani şu MARVEL anlaşmasını hala görmediyseniz, lütfen bir göz atın, kendinizi süper kahraman gibi hissedeceğinize bahse girerim.

Bu sesleniş tarzı, Pegasus’un edinmeye çalıştığı iletişim stratejisi için uyumlu bir ton. Sonunda insanları tüm bunlara inandırmak için çabalıyor. Çalışkan bir marka ama ne kadar yol katetti bunu müşterilerine sormak daha mantıklı.

Yine de kesin olan bir şey var. Daha önce yaptığı çocuklu video, herkese güvenlik kurallarını sıkılmadan izlettirmiş. Uzunca bir süre de tekrar tekrar yakınmadan buna baktırmayı başarmıştı. Bu marka isminin bilinirliğinin artışı ve imajının olumlu anlamda yükselişine de katkı sağlamıştı. Şimdi MARVEL filmini de ilk andan itibaren aynı yolda ilerletmek için uğraşıyor. Bu filmler bunu başarıyor ama diğer pazarlama ve hizmet konularında emin olmak mümkün değil.

Hiçbir marka sonsuz olamıyor en nihayetinde. Çalışkan görünmek her şeyi çözüyor mu, bunu sorgulamak gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Lexus, Müşterilerinin Teşekkür Mektuplarıyla Origami Heykeli Yaptı

Japon otomotiv şirketi Toyota‘nın sahibi olduğu lüks otomobil markası Lexus, Japon kağıt katlama sanatı olan origamiyi kullanarak ilginç bir pazarlama kampanyasının altına imza attı. PSFK’in yaptığı habere göre, Japon otomobil markası müşterilerinin yetkili satış bayilerine gönderdikleri 2.000 teşekkür mektubunu origami aracılığıyla “Mektuplar” ismini verdiği bir sanat kurulumuna dönüştürdü.

Lexus bu pazarlama çalışması kapsamında, her bir mektubu bir origami küresine dönüştürme görevini Michael Murphy isimli sanatçıya verdi. Mektuplardan yapılmış küreler, yandan bakıldığında 2018 model Lexus LS sedan aracın şeklini oluşturacak şekilde yerleştirildi. Bu sanat kurulumuna başka bir açıdan bakıldığında ise kürelerin Lexus logosunu meydana getirdiği farkediliyor.

Bu sanat kurulumu, insanların Lexus yetkili satış bayilerindeki olumlu deneyimlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan bir pazarlama kampanyasının bir parçası. Bu pazarlama kampanyası için meydana getirilen Mektuplar isimli bu sanat kurulumu, şu sıralarda Hulu ve Pandora’nın da aralarında yer aldığı çeşitli dijital platformlarda yayımlanan reklam filminde de yer alıyor.

Lüks otomobil markası Lexus, ayrıca resmi YouTube hesabından yapımına yaklaşık olarak 200 saat harcanan bu sanat kurulumunun nasıl meydana getirildiğini gösteren bir video da paylaştı.

Bunların yanı sıra şirket, Mektuplar adını verdiği bu sanat kurulumunun taşınabilir olarak tasarlandığını ve şirket ve bayi etkinliklerinde sergilenmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Burger King, İyi İnsanları Bulmak İçin Bir Araç Yangını Kurguladı

Sürekli olarak dikkat çekici reklam kampanyaları yapmayı başaran fast food restoran zinciri Burger King, yine başarılı bir reklam kampanyasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Dün, ABD’de “İyi İnsan Günü” (Good Samaritan Day) idi. Burger King de bu güne uygun olarak “Good Samaritan Whopper” adında dikkat çekici bir reklam kampanyası yaptı.

AdWeek’in yaptığı habere göre, Burger King bu reklam kampanyası kapsamında, otoyolun kenarına motorundan alevler çıkan bir araba yerleştirdi ve arabanın sahibi gibi davranan bir kişi de yoldan arabasıyla geçen insanlardan yardım istedi. Yardım etmek için duran birçok insan oldu, hatta bu insanlardan bazıları yangın tüpünü kaptıkları gibi yanan araca koştular. Ancak bu insanlar, yandığını düşündükleri aracın yanına geldiklerinde olayın göründüğü gibi olmadığını anladılar. Çünkü yanıyor gibi görünen aracın motorunun üstünde koca bir ızgara yer alıyordu ve bu ızgarada hamburger köfteleri pişiriliyordu.

Burger King’in yaptığı açıklamaya göre, bu reklam filminde yardım için duran insanların hiçbiri kurgunun bir parçası değildi. ABD’nin California eyaletinde yer alan Vasquez Kanyonu’ndaki bir yolda çekilen reklam filmi, daha önce de Burger King için birçok reklam kampanyası hazırlamış olan DAVID Miami ajansı tarafından oluşturuldu. Burger King reklam filmiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Bu iyi insanlar, yangın söndürücülerle koşturmaktan bir avuç dolusu kumla alevleri söndürmeyi denemeye kadar mümkün olan herhangi bir şekilde yardım etmeye hazırdılar. Bazen basit bir güzel davranış, iyilik yapmanın ne kadar harika hissettirdiğinin bir hatırlatıcısı olabilir.”

Bu reklam kampanyasını hazırlayan DAVID Miami, geçtiğimiz ocak ayında da ABD’deki ağ tarafsızlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yine Burger King için “Whopper Neutrality” adında bir reklam kampanyası kurgulamıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link