Peak Games, Dünyanın Oyun Devi Zynga’ya Satıldı

Türkiye’nin en büyük dijital oyun platformlarından biri olan Peak Games’in bir bölümü, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga tarafından satın alındı.

Webrazzi’nin haberine göre; 100 milyon dolarlık nakit karşılığında  Peak Games’in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga’nın olacak. Anlaşmaya göre Toy Blast ve Toon Blast oyunları Peak Games’de kalmaya devam edecek. Peak Games İstanbul merkezli ve bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek.

peak games ile ilgili görsel sonucu

Zynga CEO’su Gibeau, Peak Games’in kart oyunlarını satın almanın kendileri için fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Son dönemde gelirlerini her alanda artırmak isteyen Zynga, etkinlikler ve turnuvalar düzenlemeye, yeni oyunlar satın almaya başlamıştı. Zynga’nın Peak Games’in oyunlarına benzer oyunları da var ancak ABD’li dijital oyun devi bu satın almayla yeni bir oyuncu kitlesi kazanmış oluyor. Aynı zamanda şirket Peak Games’in çalışanlarının bir kısmını da kendi bünyesine katacakmış.

Daha öncesinde Peak Games Hasbro ile bir telif sorunu yaşamıştı ancak anlaşmanın detayları paylaşılmasa da konunun çözümlendiğini biliyoruz. Hasbro kendi oyununu yayından kaldırmıştı.

Peak Games‘in yatırımcıları arasında Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital gibi yatırım şirketleri bulunuyordu ancak bu satın alma sonrasında bu yatırımcıların yatırımlarına devam edip etmeyeceği henüz belli değil.

Hatırlatmak gerekirse, Zynga 2011 yılında çıkış yaptıktan sonra 2012 yılında hisselerinde %42’lik bir gerileme yaşamıştı. Bunun sebepleri arasında önemli oyunlarının Facebook’un bünyesinde olması, piyasadaki rekabetin hızlı artması gibi nedenleri sayabiliriz.

Zynga son zamanlarda geleceği olduğunu düşündüğü oyunları bünyesine katarak büyüme sağlamaya çalışıyor. Daha öncesinde de CSR Racing ve Dawn of Titans gibi oyunların yapımcısı olan NaturalMotion’u 527 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link