Pazarlamayla Şekillenen İhtiyaçlar Listesi 1

 

Bireyler özellikle ürünlerin giderek birbirlerine benzediği küresel pazarda, birçok kanaldan pompalanan reklamlar ve 5 duyuya hitap eden marka olabilme çabası nedeniyle, ürünlerden sağlanan fayda kavramındaki rasyonel düşüncenin duygusal karar mekanizmasına bırakılma etkisi altındadır. Bu nedenle pazarlamanın marka algısı yaratma konusundaki katma değeri giderek artmıştır. Son karar, farklı farklı birçok iletişim kanalından gelen bilgi ile rasyonel olarak tasarlanır. Pazarlamacılar, bu rasyonel analiz öncesi ürünü ve markayı birçok kanalda farklı deneyimlerle tüketicinin zihnine olumlu kayıt etmesine odaklanmaktadır. Bu durum pazarlamacıları işin kaynağını gözlemlemeye yönlendirir.

Nöro pazarlama kavramı yukarıda bahsettiğimiz şeyler neticesinde öne çıkmıştır. Nöropazarlama çalışmalarının en büyük örneklerinden biri olan Coca Cola & Pepsi deneyidir. Araştırmada bir denek grubu Pepsi içmelerine rağmen içtiklerinin Coca Cola olduğunun söylenmesi Pepsi içtiklerini bildikleri sefere ait tatmine oranla 10 kat daha fazla zihinsel uyarı gözlenmiştir. Sonuç pazarlama dünyası için çarpıcıdır. Ürünler arasındaki tat farkı çok az gözlemlenirken, markayı deneyimlemenin getirdiği tatmin farkı çok daha büyük olmuştur. Coca Cola bunu bugün bir “pssstt” sesi duyduğumuzda dahi kendisini hatırlamamızı sağlayan reklam ve pazarlama çalışmalarına borçludur.  (Buyology, M.Lindstrom)

İnsanların zihin haritasında pozitif deneyimlerle çerçevelenmiş markalar her daim uzun ömürlüdür. Ürün veya pazarlama yöneticisi olmak temelde doğru okunan hedef kitleye sağlanan deneyimin devamlılığını sunabilme, şartlara ayak uydurarak arttırma sorumluluğudur.

Bu nedenle pazarlamacı daima soru sorar, gözlemler ve şartlara uygun yeni metotlar geliştirmek için sürekli yeniliklerden haberdar ve yenilikçi olmalıdır. Uzun soluklu marka deneyimini yaratan temel şey, toplumların sosyo-ekonomik davranışlarının gözlemlenerek nereye doğru yol aldığını algılamayı ve yaratıcı olmayı gerektirir. Pazarlamacı, var olan ihtiyaçları gözlemleyerek, uygun biçimde ortaya çıkaran olmalıdır.

Birkaç jenerasyon öncesine kadar evlilik teklifi ile birlikte “tek taş pırlanta” alma alışkanlığı yoktu. Bu eylem sonradan şekillenmiş tüketim tabanlı bir eylemdir. Örneğin: Amerika’da teklif yapacak erkeğin maaşının 2 katı değerinde bir yüzük alması uygundur gibi tüketiciyi yönlendiren bir kavram vardır. Bu alışkanlıkların benzerleri bizlere reklam mecralarıyla birlikte pompalanır. Aslında geçmişimizde var olan evlilik kutlamasıyla ilgili bir ödül göreneğinin günümüze uygun haliyle tekrar sunuşudur. Bu konu, film ve dizilerde fakir bir erkeğin ne yapıp edip satın aldığı değerli bir tek taş & evlilik teklifi ile zihinlere duygusal olarak kazınabilir. Bu tutum aslında, büyük bir anımızı, değerli şeyler sunarak karşımızdaki insana sen her şeye değersin ve benim için çok değerlisin diyebilmenin bir etiketidir. Değerli eşya sunmak ve bunun evlilik gibi bir konsept ile büyük bir hedef kitleye yönelik pazarlanması; ürünlerin çiftlere özel tasarımlara sahip olması ve reklam mecralarında değerli hissettirmenin şık bir yolu olarak sunulması sayesinde bugün evlilik konsepti altında toplanan pazarın bu hale gelmesine katkı sağlamıştır.

Tüketim, insanların zihinlerinde yaratılan algılarla başlar. Zihinlere sürekli pompalanan muhteşem hayatlar, farklı hazlar; deneyimler, yaşamlarımızı renklendiren eylemlerdir. Bu nedenle pazarlama, yaşamla iç içe ihtiyaçların bilincinde, özgün metotlarla matematiksel bir devinim içinde ilerleyen rasyonel dünyanın; yaratıcı, duygusal ve tutkulu insanlarına güzel bir deneyim sunmaktan sorumludur. Bu deneyimler genellikle bilinçaltını hedef alan arketiplerdir. (C.Jung, Jungian Archetypes)

Nitekim, pazarlamanın şirketler içerisindeki önemi giderek artmıştır. Özellikle bu konuyu günümüze bağlayacak olursak, şirketlerin tüketicilerin değişen yaşam biçimlerine uyum sağlayabilmeleri açısından interaktif çözümler giderek birer şart haline gelmiştir. Tüketicinin birçok mecradan neredeyse 24 saat rahatsız edildiği reklamlar yerine, akıllı pazarlama dokunuşlarıyla müşterilerin kalbini kazanmak giderek önem kazanmaktadır.

Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

Kadınların, Erkekleri Nesneleştirdiği Reklam Kampanyası 0

Kadınlar için iş kıyafetleri üreten Suistuio, geçtiğimiz günlerde değişik bir kampanya ile dikkat çekti. Reklam kampanyasında kadınları güçlü duruş ve tarz ile ön planda tutarken erkekler ise sadece bir aksesuarmış gibi kadının arkasında duran, zayıf ve pasif bir rolde yer alıyor. Kampanya ilanının yayınlanmasının ardından bir hayli dikkat çekmeyi başarmış durumda çünkü bütün tabular yıkılarak alışılmışın dışına çıkılıyor. 

Suistuio’nun “Erkekleri Giydirmiyoruz’’ isimli kampanyası, sadece kadınlar için üretilmiş şık iş kıyafetleri ile öne çıkıyor. Fakat kampanyanın amacı, moda ve reklam dünyasında cinsiyet ayrımcılığına karşı eleştirel bir mesaj vermek. Kadınların birer cinsel obje olarak algılanmasından yola çıkarak firma böyle bir kampanya düzenliyor. Markanın yöneticisi Kristina Barricelli izleyicilerin bu reklam aracılığıyla kalıplaşmış cinsiyet rollerine farklı bir gözle bakmasını istediğini de belirtiyor. Görseller de kadınlar baskın, özgüvenli ve maskülen birer figür olarak yansılıtılırken, erkekler ise sadece kenarda duran bir obje olarak kullanılıyor.

Moda dünyasında ilk kez böyle bir kampanyanın olması, bir nevi kadınları savunucu, cinsiyetçiliğe ve cinsel obje olarak görülmesine karşı bir güzel bir adım olarak görülüyor. Modanın cinsel ayrımlıcılığa böyle bir tepki vermesi ve kampanyanın belli bir kesim tarafından takdir edilmesi de oldukça etkilyeci. Ancak reklamların kadın erkek farketmezsizin bu tarz konulara destek verip, böyle vurucu kampanyalar yapması ne derece doğru orası tartışılır.

Müşteri Deneyimi Ambalajdan Başlatan Marka: Evian 0

Günümüz pazarlama dünyasında ambalaj tasarımları artık hayati bir önem taşımakta. Ürünlerin binlerce alternatif arasından farklılaşarak müşterilerle bağ kurması ise oldukça zorlaşmış durumda. Müşteri deneyimine odaklanılan günümüz pazarlama dünyasında deneyimin ilk adımı olan ambalajlamanın bazı başarılı örneklerini buradaki haberimizde sizler için bir araya getirmiştik.

Şimdi ise sade ve sürdürülebilirlik adına başarılı bir örnek ortaya koya Evian’ı inceleyeceğiz. Evian su markaları içerisinde konumlandırması ve duruşu ile farklılaşmayı başarmış bir marka. İletişim çalışmalarında müşterilerine deneyim sunan, deneyimlerle hayatlara müdahil olan Evian bu çalışmaları sayesinde hedef kitlesinin hayatındaki yerini de gün geçtikçe sağlamlaştırmayı başarıyor. Bu sayede Evian müşterileri markayla şişeler üzerinden bile iletişim kurabilir hale geldi. Evian müşterileri markanın şişelerinden kendilerine iPhone kılıfı, makyaj çantası, kalem kutusu gibi farklı ürünler tasarlamaya başladı. Markanın müşterilerinin hayatında bu şekilde yer edebilmiş olması, iletişim ve pazarlama stratejisi olarak doğru adımlar attığını kanıtlar nitelikte.

Evian müşterilerinin yaptığı tasarımlar ise aşağıdaki gibi.

 

evianのラベルを使って作るiPhoneケースがインスタで話題😘💙今回はさらに可愛くするために、ラメパウダーやスパンコールなどでアレンジしてみました😌🌷 . <準備するもの> ・透明のスマホケース ・evianのラベル ・ラメパウダー 適量 ・ネイル用の飾りやスパンコール等 ・UVレジン液(4g) ・筆 ・容器(紙ざらなどでもOK!) . <作り方> ①ラメパウダーとUVレジン液を混ぜます。 ②よく混ぜたら、筆でスマホケースの外側全体に塗り、太陽光など紫外線に当ててよく乾かします。 ③evianのロゴの周りの余白部分を切ります。 ④ケースが乾いたら、内側にevianのロゴとスパンコールなどの飾りをバランスよくのせます。 ⑤スマホをはめれば完成! . 全て100均で売っている材料で作れるので、みなさん是非自分らしくアレンジしたevianスマホケースに挑戦してみてくださいね♡実際に作ってみた!という人がいたら #patra_mag のハッシュタグで投稿してね🙈✨ . *♡ PATRA magazine ♡* . App Storeでアプリも配信中!アプリなら全ての動画がさくさく見ることができます。 . iPhoneをお使いの方は、App Storeで「PATRA」と検索してDLしてみてくださいね🌹 . #patra_mag #PATRA #ハンドメイド #DIY #DIY動画 #ハンドメイドアクセサリー #iPhoneケース #手作りiPhoneケース #evian #evianiPhoneケース #iPhoneケースDIY #エビアン #100�均 #プチプラ #セリア #キャンドゥ #ダイソー #ゆめかわ #LARME #ラルム #おフェロ #ar #スマホケース #美容動画 #レジン #鉱石レジン #レジン部 #evianDIY

A post shared by PATRA magazine (@patra_mag) on

  

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link