Pazarlamanın Yaratıcı Kraliçesi: Beyoncé

Beyoncé ve hayranları bir tür cemaat artık, bunu biliyor muydunuz?

Dünyada böyle bir gerçek olduğunu bilmelisiniz. Resmi anlamda olmasa da etkileşim anlamında adeta böyle. Onun takımından olursunuz ya da olmazsınız, Beyoncé’nin müritlerini elinden geldiğince kalabalık tutmaya ve genişletmeye çalışması diye bir gerçek var.

Üstelik de bu konuda birçok ajanstan daha başarılı bir tutundurmacı. Buna emin olabilirsiniz.

Beyoncé dünyanın en etkili kadınları listesinde. Onun bu gücü, özellikle ırkçı temellerden daha hala tam arınamamış dünyaya ders verir nitelikte. Bunu, bir sürü farklı yöntemle destekledi. Hamileliğinde kaybettiği bir senedeki popülarite kaybını bile sadece bir ayda yeniden kazandı. Birçok prodüktör, pazarlamacı ve reklamcı onun bir dahi olduğunu düşünüyor. Çünkü insanları gerçekten nasıl etkileyeceğini biliyor. Aralarındaki sürecin her zaman dinç kalmasının tek yolunun “sürekli” iletişimden geçtiğinin farkında ve bunu her fırsatta, üstelik en yaratıcı yollarla sağlamaya çalışıyor.

Beyoncé tüm müzik ve eğlence endüstrisi tarafından “çok çalışan” kişi olarak bilinir. Ama sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda sunduklarını destekleyen her alanda gerçek bir savaşçı. Peki eğer kısaca bölümlersek, markalar Beyoncé’dan ne öğrenmeli?

Her zaman yaratıcı bir Kraliçe

Bir ortamda fark edilmek isterseniz, ya havalı bir tavuskuşu ya da gerçekten yaratıcı olmanız gerekir. Eğer fark edilir olmak istiyorsanız, diğerlerinden ayrılmanızı sağlayacak bir özelliğiniz olmalıdır.

Bu Beyoncé için olmazsa olmaz. Duruşu her zaman aynı ve başkalarında olmayan, sadece kendinde olan özellikleri ön plana çıkarmakta da çok başarılı. Ama en etkilisi zekasını bu yöne yorması. Örneğin, uzun zamandır müzik piyasasını kasıp kavuran ön promosyonlar, single kesitleri süredursun, kraliçe bir günde bir albümle çıkıverdi karşımıza. Sadece zamanlama anlamında aldığı risk değildi elbette dikkat çeken bütün albümün bir video albüm olmasıydı. Tüm şarkılarına klipler çekip bunu albümüne koymuştu. Bu şimdiye kadar yapılmamış bir çalışmaydı, tıpkı hiç tanıtım yapmadan albüm çıkardım diye ortaya çıkıvermesi gibi. Bunu neden yaptığını açıklarken de, “Albümümle anlatacak hikayelerim var. Bunu bir singledan öteye taşımamın en iyi yolu bu gibi geldi. Bunlar benim aklımdaki fotoğraflar, onları yaparken neler hissettiysem aynılarını dinleyicilerin de yaşayabilmesi için bir yol seçtim.” dedi. Sadece 3 gün içinde milyonlarca satan Beyoncé, yaratıcılığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Tıpkı markalarda olduğu gibi, hangi markayı farklılaşmadan görebilir hale geliyoruz ki? Kendinizi kandırmayın, tabii ki hiçbirini.

Risk bağımlısı kadın

Beyoncé risk almaktan çekinmeyen biri. Sadece bir şarkıcı değil, bir PR ve Pazarlama uzmanı. İsminin markaolmasını sağlayan yegane insan. Yürüyen bir zeka. Bu yüzden her zaman tahtta olmanın yolunun risk almaktan geçtiğinin de farkında.

Bunu ilk kez grubundan ayrılıp, tek başına yoluna devam etmeye karar verdiğinde de uygulamaktan çekinmemişti. Hiçbir duyuru yapmadan albüm çıkarmak, kliplerden oluşan bir albüme maliyeti yığmak, çok farklı olabilecek koreografileri ve ritmleri çekinmeden denemek de bu listede yer alıyor.

Hatta Beyoncé ilklerden birini de MTV gecesinde gerçekleştirmişti. Bu büyük bir riskti çünkü, tüm dünyanın kitlendiği bir showda sahne alan az sayıdaki sanatçıdan biriydi. Ilk kez albümünü bir seferde toplam 16 dakikalık bir mixe çevirerek sahneledi. Bu da bir riskti. Kalabalık çoğu şarkıyı daha önce duymamıştı bile. Ama sonunda unutulmaz, büyüleyici bir atmosferi oluşturmayı bir şekilde başarmıştı. Herkesin insanları dans ettirmek zorunds hissettiği ve hareketli şarkıları seçtiği başka bir ödül töreninde de, sadece kostümü ve sesiyle yavaş tempodaki şarkısını seslendiren de Beyoncé Knowles. Sadece bu özgüveniyle bile bir geceyi nasıl domine edebildiğini de kanıtladı. Ertesi günü kimin daha çok eğlendirdiği değil, Beyoncé’nin kraliçe olmayı nasıl başardığının haberleri yer alıyordu her yerde.

Bu, markaların her zaman dikkat etmesi, örnek alması gereken şey. Risk almak zordur ama çok elzem bir aksiyondur. Üstelik rakipleri gözlemlemek, incelemek, tıpkı futboldaki gibi oyunu iyi okumak gerekir. Bu yetenek, markaların kendilerini diğer rakiplerden farklı konumlamasına yardım ediyor. Aslında Beyoncé hemen hemenApple gibi bir markanın stratejisini uyarlıyor.

Köklerine bağlı bir anne, eş ve insan:

Her zaman nereden geldiğini hatırlat. Aileni kabullendir. Hayatını paylaş, onlardan biri ol. Şeffaf kal.

Bahsettiğim, bildiğimiz markalaşma sürecinin olmazsa olmazlarından sadece birisi. Şeffaflık için bilinen en iyi yol, ailenin, şirketin kapılarını sonuna kadar açmaktır. Beyoncé bu konuda da örnek alınması gereken bir marka. Üstelik onun bu tarzı diğer sanatçılar için de örnek oluşturmaktan geri kalmıyor. Özellikle sosyal medyayı, Instagrambaşta olmak üzere hem özel hayatının kapılarını açarak hem de savaştığı bütün sosyal meseleler için, oldukça etkin bir şekilde kullanmayı başarıyor. Onu ayakkabısını çıkarırken, kızıyla oynarken, güneşlenirken, sahne arkasında yemek yerken görebileceğiniz gibi, kadınların gücünü göstermeye kendini adamış bir karakterin liderliğini üstlenirken, Afrikalılar için pankart açarken ya da Obama ile görüşmesi sırasında çekilen fotoğrafta da görebilirsiniz.

Bunun marka olarak Beyoncé’a katkısı, dinleyicilerinin sorgusuz sualsiz kendini onun ailesi içinde hissetmeleridir.

Bu başarı bağlılık getirir. Ve sadakat günümüzde hala markaların en büyük soru işaretidir. İşler bu anlamda her zaman korku filmine dönebilir.

İşte akıllı adımları, çalışkan tavrı ve her zaman işine dahil ettiği zekasıyla Beyoncé da markalar dünyasında gerçek anlamıyla ‘KUSURSUZ’*

* Bu dünyada nasıl bir güç olduğunu, güçlü bir dille söylediği şarkısının isminden alıntı; “FLAWLESS”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Converse’den Sadece İki Günlüğüne Açık “One Star Hotel”

Bir dönemin kitleleri peşinden sürükleyen ikon sneaker markası Converse, sadece iki günlüğüne oldukça özel bir otel açıyor.

‘Daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir otel konseptine hoş geldiniz’ diyen markanın Londra’da yer alan pop-up otelinin her katında Converse One Star özel koleksiyonundan parçalar görülebilecek. Beş katlı otelde yer alan her oda ise misafirler için özel olarak tasarlandı.

Markanın hızlı bir geri dönüş yapan, önemli serilerinden birisi olan “One Star” ismini olan otel, Converse’in tasarımcılarla işbirliği yaptığı One Star Koleksiyonunun lansmanı için hayata geçirilen bir fikir. Özellikle markanın oldukça güçlü olduğu yıllar olan 90’lar teması ile gerçekleşen bu iki günlük etkinlikte, dönemin modası, ikon sneakerı Converse, kaykay ve müzikleri bir araya getirilerek bir nostalji havası yaratılmaya çalışılmış.

Zaten sadece iki gün hizmet verecek bu otel için herhangi bir rezervasyon gerekmezken marka otel ziyaretçilerine “en taze müzik, stil ve sneakerları” vadediyor. Bununla beraber otelde sıfır uyku ve gürültülü komşuların olacağı konusunda tüm ziyaretçiler baştan “uyarılıyor”

One Star Hotel’in her biri farklı bir tema ile dekore edilmiş odalarının tasarımlarının arkasında A$AP Nast, Yung Lean ve MadeMe gibi günümüz gençlerinin sevdiği şarkıcılar ve özel konuklar bulunuyor. Ayrıca otelin ziyaretçilerini odalarda özel ürün deneyimlerinin beklediği de markanın verdiği haberler arasında.

One Star Hotel’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Snickers, 14 Şubat’ı Unutan Çiftlerin İmdadına Yetişti

Snickers

Bir klişe hâline gelse de gerçek şu ki sevginin, aşkın belli bir günü olamaz. Sevginizi her gün gösterebilir, âşık olduğunuz insanı mutlu etmek için her günü yeni bir sürpriz için değerlendirebilirsiniz. Yine de iki gün önce kutlanan Sevgililer Günü, bazı çiftler için tüketim çılgınlığı üzerine temellenmiş piyasa ekonomisinin bir dayatmasıyken, bazıları içinse sevgilisiyle özel ve baş başa zaman geçirmek için güzel bir fırsat olarak görüldü. Peki, ya 14 Şubat’ta gideceği mekân için rezervasyon yapmayı ya da günün kendisini unutanlar? Ünlü atıştırmalık markası Snickers, bu özel günkü planı için yer ayırmayı unutanların yardımına, Sevgililer Günü kamyonetiyle koştu.

Snickers’ın Sevgililer Günü’nü unutan sevgililerin imdadına yetişen kamyoneti.

Kamyonette ağırlanan çiftlere, Londra’nın en iyi şeflerinden birinin ellerinden çıkan ve üç çeşit yemekten oluşan menü servis edildi. Çalışma en çok da romantik bir atmosferde yemek yemek için rezervasyon yapmayı unutan veya bunun için çok geç kalan çiftler için güzel bir telafi oldu.

Snickers ve birlikte çalıştığı ajans AMV BBDO’nun ortaklaşa projesi olan çalışma, Sevgililer Günü kamyonetinin 14 Şubat’ta, Londra’daki Shoreditch High Street caddesine park etmesiyle başladı. Üzerinde “Bu gece için bir masaya ihtiyacınız var mı?” sorusu yazılı kamyonet, yoldan geçenlerin dikkatini çekti. Kamyonetin üzerindeki kartlara gözü ilişenler, bunların iki kişilik restoran rezervasyonu olduğunu fark etti.

Oublié, Sevgililer Günü için tam da istenen atmosferi yansıtan bir mekân olarak hazırlandı.

Kartlar, Oublié (Fransızcada “unutmak” anlamındaki sözcük) adlı, bu proje için dekore edilmiş geçici bir restorandaki Sevgililer Günü yemeğine davet ediyordu. Oublié, Sevgililer Günü boyunca hizmet verdi ve Londra’nın oldukça tanınan bir aşçısı tarafından yapılan üç çeşit yemekten oluşan ücretsiz menüsünün yanında, gürültüden uzak atmosferiyle de çiftler için mükemmel bir ortam sundu.

Snickers, kamyonetin diğer tarafına ise “Açken unutursun.” ifadesini taşıyarak hem geçen yılki Sevgililer Günü’nde 14 Şubat mesajlarının yazılı olduğu küçük kutlama kartlarından oluşan billboard reklamını hem de hepimizin bildiği o ünlü “Açken sen, sen değilsin.” mottosunu hatırlatmış oldu.

Üç çeşit yemekten oluşan menünün sunulduğu restoranda, yemekler usta bir şefin ellerinden çıktı.

Sevgililer Günü sizin için gerçekten bir tüketim çılgınlığı mı, yoksa sevdiklerimize sevgimizi farklı şekillerde ifade etmemize bir bahane mi bilemiyoruz. Fakat Snickers markasının güzel düşünülmüş, dikkat çeken ve işe yarar bir içgörüye dayanan bu çalışmasını, uygulanabilirlik ve tüketicileirn gönlüne girme açısından da oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link