Pazarlamanın Yaratıcı Kraliçesi: Beyoncé

Beyoncé ve hayranları bir tür cemaat artık, bunu biliyor muydunuz?

Dünyada böyle bir gerçek olduğunu bilmelisiniz. Resmi anlamda olmasa da etkileşim anlamında adeta böyle. Onun takımından olursunuz ya da olmazsınız, Beyoncé’nin müritlerini elinden geldiğince kalabalık tutmaya ve genişletmeye çalışması diye bir gerçek var.

Üstelik de bu konuda birçok ajanstan daha başarılı bir tutundurmacı. Buna emin olabilirsiniz.

Beyoncé dünyanın en etkili kadınları listesinde. Onun bu gücü, özellikle ırkçı temellerden daha hala tam arınamamış dünyaya ders verir nitelikte. Bunu, bir sürü farklı yöntemle destekledi. Hamileliğinde kaybettiği bir senedeki popülarite kaybını bile sadece bir ayda yeniden kazandı. Birçok prodüktör, pazarlamacı ve reklamcı onun bir dahi olduğunu düşünüyor. Çünkü insanları gerçekten nasıl etkileyeceğini biliyor. Aralarındaki sürecin her zaman dinç kalmasının tek yolunun “sürekli” iletişimden geçtiğinin farkında ve bunu her fırsatta, üstelik en yaratıcı yollarla sağlamaya çalışıyor.

Beyoncé tüm müzik ve eğlence endüstrisi tarafından “çok çalışan” kişi olarak bilinir. Ama sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda sunduklarını destekleyen her alanda gerçek bir savaşçı. Peki eğer kısaca bölümlersek, markalar Beyoncé’dan ne öğrenmeli?

Her zaman yaratıcı bir Kraliçe

Bir ortamda fark edilmek isterseniz, ya havalı bir tavuskuşu ya da gerçekten yaratıcı olmanız gerekir. Eğer fark edilir olmak istiyorsanız, diğerlerinden ayrılmanızı sağlayacak bir özelliğiniz olmalıdır.

Bu Beyoncé için olmazsa olmaz. Duruşu her zaman aynı ve başkalarında olmayan, sadece kendinde olan özellikleri ön plana çıkarmakta da çok başarılı. Ama en etkilisi zekasını bu yöne yorması. Örneğin, uzun zamandır müzik piyasasını kasıp kavuran ön promosyonlar, single kesitleri süredursun, kraliçe bir günde bir albümle çıkıverdi karşımıza. Sadece zamanlama anlamında aldığı risk değildi elbette dikkat çeken bütün albümün bir video albüm olmasıydı. Tüm şarkılarına klipler çekip bunu albümüne koymuştu. Bu şimdiye kadar yapılmamış bir çalışmaydı, tıpkı hiç tanıtım yapmadan albüm çıkardım diye ortaya çıkıvermesi gibi. Bunu neden yaptığını açıklarken de, “Albümümle anlatacak hikayelerim var. Bunu bir singledan öteye taşımamın en iyi yolu bu gibi geldi. Bunlar benim aklımdaki fotoğraflar, onları yaparken neler hissettiysem aynılarını dinleyicilerin de yaşayabilmesi için bir yol seçtim.” dedi. Sadece 3 gün içinde milyonlarca satan Beyoncé, yaratıcılığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Tıpkı markalarda olduğu gibi, hangi markayı farklılaşmadan görebilir hale geliyoruz ki? Kendinizi kandırmayın, tabii ki hiçbirini.

Risk bağımlısı kadın

Beyoncé risk almaktan çekinmeyen biri. Sadece bir şarkıcı değil, bir PR ve Pazarlama uzmanı. İsminin markaolmasını sağlayan yegane insan. Yürüyen bir zeka. Bu yüzden her zaman tahtta olmanın yolunun risk almaktan geçtiğinin de farkında.

Bunu ilk kez grubundan ayrılıp, tek başına yoluna devam etmeye karar verdiğinde de uygulamaktan çekinmemişti. Hiçbir duyuru yapmadan albüm çıkarmak, kliplerden oluşan bir albüme maliyeti yığmak, çok farklı olabilecek koreografileri ve ritmleri çekinmeden denemek de bu listede yer alıyor.

Hatta Beyoncé ilklerden birini de MTV gecesinde gerçekleştirmişti. Bu büyük bir riskti çünkü, tüm dünyanın kitlendiği bir showda sahne alan az sayıdaki sanatçıdan biriydi. Ilk kez albümünü bir seferde toplam 16 dakikalık bir mixe çevirerek sahneledi. Bu da bir riskti. Kalabalık çoğu şarkıyı daha önce duymamıştı bile. Ama sonunda unutulmaz, büyüleyici bir atmosferi oluşturmayı bir şekilde başarmıştı. Herkesin insanları dans ettirmek zorunds hissettiği ve hareketli şarkıları seçtiği başka bir ödül töreninde de, sadece kostümü ve sesiyle yavaş tempodaki şarkısını seslendiren de Beyoncé Knowles. Sadece bu özgüveniyle bile bir geceyi nasıl domine edebildiğini de kanıtladı. Ertesi günü kimin daha çok eğlendirdiği değil, Beyoncé’nin kraliçe olmayı nasıl başardığının haberleri yer alıyordu her yerde.

Bu, markaların her zaman dikkat etmesi, örnek alması gereken şey. Risk almak zordur ama çok elzem bir aksiyondur. Üstelik rakipleri gözlemlemek, incelemek, tıpkı futboldaki gibi oyunu iyi okumak gerekir. Bu yetenek, markaların kendilerini diğer rakiplerden farklı konumlamasına yardım ediyor. Aslında Beyoncé hemen hemenApple gibi bir markanın stratejisini uyarlıyor.

Köklerine bağlı bir anne, eş ve insan:

Her zaman nereden geldiğini hatırlat. Aileni kabullendir. Hayatını paylaş, onlardan biri ol. Şeffaf kal.

Bahsettiğim, bildiğimiz markalaşma sürecinin olmazsa olmazlarından sadece birisi. Şeffaflık için bilinen en iyi yol, ailenin, şirketin kapılarını sonuna kadar açmaktır. Beyoncé bu konuda da örnek alınması gereken bir marka. Üstelik onun bu tarzı diğer sanatçılar için de örnek oluşturmaktan geri kalmıyor. Özellikle sosyal medyayı, Instagrambaşta olmak üzere hem özel hayatının kapılarını açarak hem de savaştığı bütün sosyal meseleler için, oldukça etkin bir şekilde kullanmayı başarıyor. Onu ayakkabısını çıkarırken, kızıyla oynarken, güneşlenirken, sahne arkasında yemek yerken görebileceğiniz gibi, kadınların gücünü göstermeye kendini adamış bir karakterin liderliğini üstlenirken, Afrikalılar için pankart açarken ya da Obama ile görüşmesi sırasında çekilen fotoğrafta da görebilirsiniz.

Bunun marka olarak Beyoncé’a katkısı, dinleyicilerinin sorgusuz sualsiz kendini onun ailesi içinde hissetmeleridir.

Bu başarı bağlılık getirir. Ve sadakat günümüzde hala markaların en büyük soru işaretidir. İşler bu anlamda her zaman korku filmine dönebilir.

İşte akıllı adımları, çalışkan tavrı ve her zaman işine dahil ettiği zekasıyla Beyoncé da markalar dünyasında gerçek anlamıyla ‘KUSURSUZ’*

* Bu dünyada nasıl bir güç olduğunu, güçlü bir dille söylediği şarkısının isminden alıntı; “FLAWLESS”

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

The North Face’den Çevreye Fayda Sağlayan Bere

Kaliforniya ve Nevada sınırında yer alan ve 25 seneden beri varlığını sürdüren bir koyun çiftliğinin yenilikçi teknolojisinden ilham alan Dünyanın en güçlü outdoor giyim markalarından birisi olan The North Face ürettiği yeni bere ile çevreye fayda sağlıyor.

Koyunların yetiştirilmesi sürecinde 4.000 metroton karbondioksitin dışarı salınımını engelleyen bir teknoloji kullanan Bare Çiftliği ve Fibershed ile yürüttükleri “Karbon Çiftliği” projesinde üretilen yünlerin bir ürünü olan yeni bere aslında üretim yapılırken doğaya verilen zararın farkında olunması gerektiğini hatırlatıyor.

The North Face’in finansörü olduğu Karbon Çiftliği projesi aslında üretim yapılan bölgenin boş bir arazi olmasındansa ağaçlandırılarak üretim esnasında atmosfere yayılan karbonu daha yayılmadan o bölgede tutarak dikilen ağaçlar yardımıyla emilimini sağlama prensibi ile çalışıyor. Böylelikle üretimde maksimum fayda sağlanırken çevreye verilen zararın minimuma indirgenmesi hedefleniyor.

The North Face’in bu projeye finansman olması aslında kendi tedarik zinciri yönetimi ve kendi ürünlerinin çevresel etkilerinin farkında olduğunu, aynı zamanda bunlar üzerine derinlemesine düşündüğü göstermesi açısından diğer markalara da ilham verici nitelikte. Çünkü özünü doğadan, doğa sporlarından alan bir marka tabii ki doğayı elinden geldiği kadar korumalı. Hepimizin yapması gerektiği gibi…

Belki de bu proje ile The North Face diğer markaların tedarik zincirlerini gözden geçirmeleri konusunda tekrar düşünmelerini ve modayı sürdürülebilir hale getirmek için daha fazla adım atılmasının tetikleyicisi olabilir, ne dersiniz?

 

Starbucks’tan Tepki Çeken Noel Reklamı

Noel döneminin yaklaşmasıyla birlikte markalar noel temalı reklamlarını yayınlamaya başladılar. Her sene yılbaşı yaklaştığında bardak tasarımlarını değiştiren, kış içeceklerini piyasaya süren Starbucks da bir noel reklamı yayınladı ancak reklam Twitter’da tartışma konusu oldu. Dilersiniz önce reklam filmini izleyelim.

Starbucks reklam filmine “Tatil herkes için farklı şeyler ifade eder” diyerek başlıyor. Sonra Starbucks’ın yeni rengarenk noel temalı bardağından çıkan bir çizgi bizi farklı dünyadan farklı insanların noel tatillerine götürüyor. Filmde farklı ırklardan çiftleri, aileleri görüyoruz. Son zamanlarda insanların din, cinsiyet, milliyet gibi farklılıklarından dolayı çıkan tartışmalara bir gönderme yapmak istemiş sanırım Starbucks. En çok tartışma yaratan konu ise reklamın sonunda lezbiyen olmaları muhtemel bir çiftin yer alması.

Starbucks, bu konulardaki açık sözlülüğü ve net duruşu nedeniyle genel olarak bu tip tepki çeken sansasyonel olaylar yaşıyor. Daha öncesinde 75 ülkede 5 yıl içinde 10.000 mülteciye iş imkanı sunacağını söylediğinde de oldukça tepki çekmişti. Bu kez de Twitter üzerinden bazı kişilerin eleştirisine uğradı.

Marka bu konuyla ilgili net bir açıklamada bulunmasa da sezonun ruhundan ilham alan bir deneyimi müşterilerine sunmayı amaçladıkları ve her türlü sosyal çevreden ve dini görüşten gelen müşterilerini kucaklamaya ve cesaretlendirmeye dünya çapındaki mağazalarında devam edecekleri belirtti.

Starbucks zaman zaman yaptığı bu açıklamalarla bazı insanlar tarafından tepki çekerken bazı insanların da marka sadakatini arttırıyor  aslında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday