Pazarlamanın Yaratıcı Kraliçesi: Beyoncé 0

Beyoncé ve hayranları bir tür cemaat artık, bunu biliyor muydunuz?

Dünyada böyle bir gerçek olduğunu bilmelisiniz. Resmi anlamda olmasa da etkileşim anlamında adeta böyle. Onun takımından olursunuz ya da olmazsınız, Beyoncé’nin müritlerini elinden geldiğince kalabalık tutmaya ve genişletmeye çalışması diye bir gerçek var.

Üstelik de bu konuda birçok ajanstan daha başarılı bir tutundurmacı. Buna emin olabilirsiniz.

Beyoncé dünyanın en etkili kadınları listesinde. Onun bu gücü, özellikle ırkçı temellerden daha hala tam arınamamış dünyaya ders verir nitelikte. Bunu, bir sürü farklı yöntemle destekledi. Hamileliğinde kaybettiği bir senedeki popülarite kaybını bile sadece bir ayda yeniden kazandı. Birçok prodüktör, pazarlamacı ve reklamcı onun bir dahi olduğunu düşünüyor. Çünkü insanları gerçekten nasıl etkileyeceğini biliyor. Aralarındaki sürecin her zaman dinç kalmasının tek yolunun “sürekli” iletişimden geçtiğinin farkında ve bunu her fırsatta, üstelik en yaratıcı yollarla sağlamaya çalışıyor.

Beyoncé tüm müzik ve eğlence endüstrisi tarafından “çok çalışan” kişi olarak bilinir. Ama sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda sunduklarını destekleyen her alanda gerçek bir savaşçı. Peki eğer kısaca bölümlersek, markalar Beyoncé’dan ne öğrenmeli?

Her zaman yaratıcı bir Kraliçe

Bir ortamda fark edilmek isterseniz, ya havalı bir tavuskuşu ya da gerçekten yaratıcı olmanız gerekir. Eğer fark edilir olmak istiyorsanız, diğerlerinden ayrılmanızı sağlayacak bir özelliğiniz olmalıdır.

Bu Beyoncé için olmazsa olmaz. Duruşu her zaman aynı ve başkalarında olmayan, sadece kendinde olan özellikleri ön plana çıkarmakta da çok başarılı. Ama en etkilisi zekasını bu yöne yorması. Örneğin, uzun zamandır müzik piyasasını kasıp kavuran ön promosyonlar, single kesitleri süredursun, kraliçe bir günde bir albümle çıkıverdi karşımıza. Sadece zamanlama anlamında aldığı risk değildi elbette dikkat çeken bütün albümün bir video albüm olmasıydı. Tüm şarkılarına klipler çekip bunu albümüne koymuştu. Bu şimdiye kadar yapılmamış bir çalışmaydı, tıpkı hiç tanıtım yapmadan albüm çıkardım diye ortaya çıkıvermesi gibi. Bunu neden yaptığını açıklarken de, “Albümümle anlatacak hikayelerim var. Bunu bir singledan öteye taşımamın en iyi yolu bu gibi geldi. Bunlar benim aklımdaki fotoğraflar, onları yaparken neler hissettiysem aynılarını dinleyicilerin de yaşayabilmesi için bir yol seçtim.” dedi. Sadece 3 gün içinde milyonlarca satan Beyoncé, yaratıcılığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Tıpkı markalarda olduğu gibi, hangi markayı farklılaşmadan görebilir hale geliyoruz ki? Kendinizi kandırmayın, tabii ki hiçbirini.

Risk bağımlısı kadın

Beyoncé risk almaktan çekinmeyen biri. Sadece bir şarkıcı değil, bir PR ve Pazarlama uzmanı. İsminin markaolmasını sağlayan yegane insan. Yürüyen bir zeka. Bu yüzden her zaman tahtta olmanın yolunun risk almaktan geçtiğinin de farkında.

Bunu ilk kez grubundan ayrılıp, tek başına yoluna devam etmeye karar verdiğinde de uygulamaktan çekinmemişti. Hiçbir duyuru yapmadan albüm çıkarmak, kliplerden oluşan bir albüme maliyeti yığmak, çok farklı olabilecek koreografileri ve ritmleri çekinmeden denemek de bu listede yer alıyor.

Hatta Beyoncé ilklerden birini de MTV gecesinde gerçekleştirmişti. Bu büyük bir riskti çünkü, tüm dünyanın kitlendiği bir showda sahne alan az sayıdaki sanatçıdan biriydi. Ilk kez albümünü bir seferde toplam 16 dakikalık bir mixe çevirerek sahneledi. Bu da bir riskti. Kalabalık çoğu şarkıyı daha önce duymamıştı bile. Ama sonunda unutulmaz, büyüleyici bir atmosferi oluşturmayı bir şekilde başarmıştı. Herkesin insanları dans ettirmek zorunds hissettiği ve hareketli şarkıları seçtiği başka bir ödül töreninde de, sadece kostümü ve sesiyle yavaş tempodaki şarkısını seslendiren de Beyoncé Knowles. Sadece bu özgüveniyle bile bir geceyi nasıl domine edebildiğini de kanıtladı. Ertesi günü kimin daha çok eğlendirdiği değil, Beyoncé’nin kraliçe olmayı nasıl başardığının haberleri yer alıyordu her yerde.

Bu, markaların her zaman dikkat etmesi, örnek alması gereken şey. Risk almak zordur ama çok elzem bir aksiyondur. Üstelik rakipleri gözlemlemek, incelemek, tıpkı futboldaki gibi oyunu iyi okumak gerekir. Bu yetenek, markaların kendilerini diğer rakiplerden farklı konumlamasına yardım ediyor. Aslında Beyoncé hemen hemenApple gibi bir markanın stratejisini uyarlıyor.

Köklerine bağlı bir anne, eş ve insan:

Her zaman nereden geldiğini hatırlat. Aileni kabullendir. Hayatını paylaş, onlardan biri ol. Şeffaf kal.

Bahsettiğim, bildiğimiz markalaşma sürecinin olmazsa olmazlarından sadece birisi. Şeffaflık için bilinen en iyi yol, ailenin, şirketin kapılarını sonuna kadar açmaktır. Beyoncé bu konuda da örnek alınması gereken bir marka. Üstelik onun bu tarzı diğer sanatçılar için de örnek oluşturmaktan geri kalmıyor. Özellikle sosyal medyayı, Instagrambaşta olmak üzere hem özel hayatının kapılarını açarak hem de savaştığı bütün sosyal meseleler için, oldukça etkin bir şekilde kullanmayı başarıyor. Onu ayakkabısını çıkarırken, kızıyla oynarken, güneşlenirken, sahne arkasında yemek yerken görebileceğiniz gibi, kadınların gücünü göstermeye kendini adamış bir karakterin liderliğini üstlenirken, Afrikalılar için pankart açarken ya da Obama ile görüşmesi sırasında çekilen fotoğrafta da görebilirsiniz.

Bunun marka olarak Beyoncé’a katkısı, dinleyicilerinin sorgusuz sualsiz kendini onun ailesi içinde hissetmeleridir.

Bu başarı bağlılık getirir. Ve sadakat günümüzde hala markaların en büyük soru işaretidir. İşler bu anlamda her zaman korku filmine dönebilir.

İşte akıllı adımları, çalışkan tavrı ve her zaman işine dahil ettiği zekasıyla Beyoncé da markalar dünyasında gerçek anlamıyla ‘KUSURSUZ’*

* Bu dünyada nasıl bir güç olduğunu, güçlü bir dille söylediği şarkısının isminden alıntı; “FLAWLESS”

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Marketing Meetup’ta Konuşmacılar Belli Oluyor. İlk İsim; Uğur Batı 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor.

2 yıldır pazarlama, teknoloji ve iş dünyasını konuştuğumuz ve bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Marketing Meetup serimizde konuşmacı kadromuz yavaş yavaş belli olmaya başladı. Belli olan ilk konuşmacılarımız arasında, sektörün önemli isimlerinden Prof. Dr. Uğur Batı da yer alıyor.

Profesyonel kariyerinde pek çok ulusal ve uluslararası marka için reklamlar yazan ve stratejiler geliştiren ödüllü bir reklamcı olan Batı, Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını uzun yıllardır yürütmekte. Telsim, Rumeli Telekom gibi firmalarda marka uzmanlığı, Gode İstanbul’da yaratıcı yönetmenlik, son olarak da İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Borsa İstanbul’a geçiş sürecini marka tarafında yöneterek, 4 yıl boyunca kurumda marka ve kurumsal iletişim müdürlüğü görevlerinde bulunmaktadır. Şu anda ise Okan Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesinde dersler verip, marka danışmanlıkları yapmaktadır.

Uğur Batı’nın Reklamın Dili, Marka Yönetimi, Enneagram İle Kişilik Analizi, Kendine İyi Bak, Dijital Oyunlar, Tüketici Davranışları, Ben Bilmem Beynim Bilir ve Sinaps adlı kitapları ayrıca Azraa-eel Menkıbeleri adlı romanı ve Aşkın Karanlık Yüzü adında bir de öykü kitabı vardır.

Dünyanın ilk nöropolitik kitabı ile New York Times, The Times gibi uluslararası gazetelerde röportajlar gerçekleştiren Uğur Batı, Nöropazarlama alanında Türkiye’de laboratuvar çalışmaları yapan en önde gelen akademisyen konumunda bulunuyor.

Şimdiye kadar birçok uzmanı konuk eden ve sektörü biraraya getiren Marketing Meetup serimizde siz de yer almak istiyorsanız detayları buradan bulabilir ve erken kayıt fırsatıyla yerinizi ayırtabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat. Buradan kaydınızı gerçekleştirebilir, tüm sektörü buluşturan etkinliğimizde yerinizi ayırtabilirsiniz.

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link