Pazarlamanın Evrimi ve Henry Ford Etkisi

 

 

Pazarlamanın tarih boyunca yaşadığı evrime göz attığımızda, dönüm noktası olarak kabul edebileceğimiz birçok dönem veya kritik olayla karşı karşıya geliriz. Bu da pazarlama alanında kendisini kanıtlamış neredeyse her bilirkişi ya da kurumun bu alanı farklı eşiklere göre incelemesine neden olur.

Kimisine göre paranın icadına kadar geçen zaman dilimi ölü dilimken, kimisi de sanayi devrimini bir milat olarak kabul eder. Kimi pazarlamacılar için üretimin hızı modern pazarlama evrimin en önemli faktörüyken kimileri internetin ortaya çıkışını modern pazarlamanın merkezine oturtur. Anlayacağınız pazarlamanın dünden bugüne evriminde tüm dünyanın kabul ettiği evreleri bulabilmek son derece güçtür.

Peki nedir modern pazarlamayı gerçekten de ‘modern‘ hale getiren şey? Her ne kadar pazarlamacılar bu konuda görüş birliğine varamasalar da bana göre en büyük pay şüphesiz seri üretime ait. Zira seri üretim beraberinde düşük maliyetleri, düşük maliyetler ise rekabeti ve arz fazlalığını getirdi. Bu sayede tüketiciler, alacakları ürün veya hizmeti seçme şansı yakalarken, şirketler de tüketicilerin akıllarında yer edebilmek zorlaştığı için eskiden kullandıkları basit pazarlama yöntemlerini bir kenara koyup yeni formüller bulma arayışına girmek durumunda kaldılar.

İşte bu yüzden modern pazarlamanın miladı olarak seri üretimi kabul edersek şimdiye dek bu konu üzerinde görüş birliği sağlayamamış uzmanları ortak bir noktada buluşturabiliriz.

Henry Ford (sağda) ve 'Ford 999' ismini verdiği yarış aracı
Henry Ford (sağda) ve ‘Ford 999’ ismini verdiği yarış aracı

O halde seri üretimin doğuşuna doğru küçük bir yolculuğa çıkalım ve tasarladığı üretim bandı sistemi ile bu geliştirmeyi bize armağan eden kahramanımız ile tanışalım; Ford Motor Şirketi’nin kurucusu, ‘verimliliğin babası’ Henry Ford’tan söz ediyorum.

1879 yılında makinistliği öğrenmek için Greenfield’taki evinden ayrılarak Detroit’e yerleşmesinin ardından Thomas Alva Edison’un kurduğu Edison Illuminating Company‘de 1881 yılında mühendisliğe başlayan Henry Ford, dünyayı değiştireceğinden bihaber 8 yıl boyunca hem Edison’un dostu oldu hem de şirketin çeşitli kademelerinde mühendis olarak görev aldı.

Başmühendisliğe terfisinin ardından yakıt motorları konusu üzerine bolca zaman ve bütçe ayıran Ford, 1899’da şirketteki miadının dolduğuna karar verdi ve çocukluğundan beri hayali olan otomobil fabrikasını kurmak için kolları sıvadı. Başarısızlıkla sonuçlanan bir kaç girişimin ardından 28 bin dolar sermaye ve 11 yatırımcı ile birlikte 1903 yılında Ford Motor Şirketi’ni kurduğunda hayatından sadece 40 yıl eskitmişti.

Ford Motor Şirketi’ni kurmasının ardından hayata geçirdiği yürüyen üretim bandı sistemi mantığının tüm fabrikasyon üretim sahalarına yayılmasıyla birlikte dünyaca tanınan bir isim haline gelmeye başladı. Öyle ki, 1908 yılında 10 bin araç üreten Ford Motor Şirketi, 1915 yılına gelindiğinde kapasitesini %4000’den fazla arttırarak tam 472.350 araca çıkarmıştı. Dahası, takvimler 1920 yılını gösterdiğinde 1 milyona yakın Ford, üretim bandından çıkıp yollardaki yerini almıştı.

Tüm dünya Ford’un sistemi sayesinde artan verimliliği konuşuyor, onu verimlilik ve üretim alanlarında bir nevi ilah olarak görüyordu. Haksız sayılmazlardı… Zira Ford bu devrim sayesinde ABD’deki her 100 araçtan 50’sinin mazgalına kendi şirketinin amblemini basmayı başarmıştı. Tüm ABD’de üretilen otomobillerin yarısından söz ediyorum. Sizce de inanılmaz bir oran değil mi?

Henry Ford’un, Ford Motor Şirketi’ni sıfırdan kurup çok kısa bir süre içerisinde önce ABD’nin sonra da dünyanın en önemli otomobil üreticisi konumuna getirmesi bir yana dursun, onu tarih boyunca sürekli popüler kılacak iki özelliği daha vardı: hayat hakkındaki gözlemleri ve açık yürekliliği ile söylediği sansasyonel sözleri.

Ford inanılmaz bir gözlem kabiliyetine sahipti. Çalışanlarını, ailesini, çevresini, tüketicileri kısacası herkesi çok iyi bir şekilde gözlemler ve onlar hakkında tespitlerde bulunurdu. Bu gözlemleri onun tüketicileri çok daha yakından tanımasını ve şirketinin bunun ışığında aksiyonlar almasını sağladı. Bu aksiyonlardan başlıcası ise tüketicilerin isteklerine kulağını tıkamak oldu.

Henry Ford o dönemin tüketicisini değerli bulmuyor, ürettiği ürünleri rahatlıkla satabileceğini düşünüyor ve tüketicinin ürünler hakkındaki yorumlarını pek dikkate almıyordu. Hatta tüketicilerden bahsederken “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.” bile demişti. Haklıydı da… Çünkü o dönemdeki tüketicilerin hangi ürüne ihtiyaçları olduklarını anlayabilme konusunda başarılı oldukları söylenemezdi.

Bu arada hazır lafı açılmışken, aslına bakılırsa ‘kendi ihtiyacını anlama’ konusunda o dönemdeki tüketicilerle şu an içerisinde bulunduğumuz dünyanın  tüketicilerinin pek bir farkı yok. Ford’un yaşadığı dönemde sorulsaydı muhtemelen daha hızlı giden ata ihtiyacı olduğunu söyleyecek olan tüketiciler, Apple’ın 2007 yılındaki akıllı telefon devriminden önce, parmak ısısını algılayarak tuş takımının gerekliliğini ortadan kaldıran bir telefon yerine pili uzun süre dayanabilen bir telefona razı olacaklardı. Hatta tıpkı Henry Ford’un söylediği söz gibi Apple’ın efsanesi Steve Jobs da tüketicilerin acizliği konusunda “Bir gruba odaklanarak ürün dizayn etmek gerçekten zor. Çoğu zaman insanlar, siz onlara gösterinceye kadar ne istediklerini bilmezler.” derdi.

henry ford.001

Ford’un yarattığı devrimden önceki karanlık dünyaya tekrar dönelim ve bu dönemin koşullarını biraz irdeleyelim. Herşeyden evvel bu dünyayı tam anlamıyla gözünüzde canlandırabilmek için şirketlerin perspektifinde ürünün merkezde olduğu ve üretilen ürün ya da hizmetin tüm tüketicilere kolaylıkla satılabildiği bir dünyayı hayal etmeniz gerekiyor. Neden mi kolaylıkla satılıyor? Çünkü ortada ciddi bir arz eksikliği söz konusu.

O dünyada fabrikaların en önemli görevi mümkün olan en uygun fiyata ürünü mal etmek ve basit pazarlama ve dağıtım faaliyetleri ile mümkün olan herkese sunabilmekti, başka bir şey değil. Bu yüzden de o dünyadaki işletmelerin değerleri, belirli bir süre içerisinde üretebildiği ürün sayısı ile ölçülürdü.

O dönemlerde rekabet ve teknolojinin üst seviyelerde olmaması nedeniyle üretilen bir değer, tüketicinin talebi sayesinde kolaylıkla tükettirilebiliyordu. Dolayısıyla en kısa sürede en fazla ürünü üretmeyi başarabilen şirketler rekabette hızla öne çıkabiliyor, zenginliklerine zenginlik katıyorlardı. Ya çıkamayanlar? Onlar kendilerine tarihin tozlu raflarında yer arıyorlardı.

Peki tüketici kimdi, tam olarak nasıl konumlandırılmıştı? Aslına bakılırsa tüketici hiçbir şeydi. Değeri bulunmayan, seçim şansı verilmeyen kuru kalabalıktan, koyun sürüsünden başka bir şey değildi. O zamanların dolar baronu Henry Ford’un “siyah olmak kaydıyla istediğiniz otomobili seçebilirsiniz” demesi de dönemin fabrikalarına sahip olan para makinelerinin, basit tüketicileri nasıl gördüklerinin tek cümlede özeti değil mi sizce de?

Ford Motor Şirketi 1914 ile 1925 yılları arasında sadece tek bir renkte (siyah) otomobil üretti. Bunun nedeni ise renklerin kuruma zamanlarının üretim sürecinin hızına olan etkisiydi. Örneğin siyahla boyanmış bir otomobil diğer tüm renklere nazaran çok daha kısa bir sürede kuruyor ve üretim hattından dışarı çıkartılarak  satışa hazır hale geliyordu. İşte bu yüzden Ford’un ağzından  bu söz döküldü ve 11 yıl boyunca üretilen milyonlarca araç için sadece siyah boyalar kullanıldı. Elbette ki siyahın en hızlı kuruyan renk olmasının yanında “üretici olarak en güçlü benim, ne üretirsem onu satın almak zorundasınız” felsefesi de Ford’un sözünün ardında yatan bir diğer gerçek.

Gelelim pazarlamadaki karanlığın aydınlığa doğru dönüşümüne… Seri üretim ile birlikte bir ürünün sıfırdan var edilmesi 8-10 kat, hatta bazı sektörlerde 50-100 kat daha hızlanacak, ürüne harcanan emek aynı oranda düşecekti.

Bu da şirketlerin daha çok üretim yapabilecekleri, bu sayede de zenginliklerine zenginlik katacakları anlamına geliyordu. Ancak aynı zamanda maliyetlerin azalmasından dolayı sektörlere giriş bariyerlerinin de düşeceği aşikârdı. Yani büyük şirketler artık istedikleri gibi at koşturamayacaklardı. Çünkü meydan sadece onların değil irili ufaklı birçok oyuncunun daha oyun alanı olacaktı. Durun durun, sizin de burnunuza rekabetin kokusu geldi mi?

Seri üretimle birlikte eskisi gibi üretebilenin değil, ürettiğini satabilenin kral olacağı bir dünyanın miladını yaşadık. Karanlık çağdaki pazarlamacıların denklemi olan  ‘Daha çok üretim = Daha çok satış‘ ikinci dünya savaşına kadar yavaş yavaş geçerliliğini kaybedecek, sonrasında da tarihin tozlu rafları arasına girecekti. Artık şirketler  gelecekleri için tek bilinmeyenleri basit denklemleri çözmek yerine, içerisinde marka bilinirliği, repütasyon, farkındalık gibi birçok  kavram bulunan, daha önce hiç duymadıkları çok bilinmeyenli denklemleri çözmek durumunda kalacaklardı.

Bir dahaki yazımda bu denklemlerden söz edeceğim.

Bu arada yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla da paylaşmak ister miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

2 Comments

  1. Pazarlamanın tarihsel gelişimi açısından tespitleriniz doğru olsada çerçeveyi sadece Hanry Fordla sınırlamanız özellikle aynı dönemde yaşamış 1920 yılında yönetime geçip 20’li yılların sonunda Ford Motor Şirketini geride bırakıp şirketten ayrıldıktan sonra bile 2011 yılına kadar yönetim ve pazarlama ilkeleri takip edilerek liderliğini koruduğu General Motor CEO’su Alfred P. Sloan’dan bahsetmeminiz konuyu eksik bırakmıştır. Özellikle günümüz dev şirketlerin kullandığı psikolojik eskitmenin (planlı eskitme) babası olarak bilinir. Hanry Ford’un “siyah olmak kaydıyla istedğiniz arabayı seçebilirsiniz” meşhur sözü onu geriye düşmesine sebep olan belkide dar görüşlüğünün sonucu olabilir.

    Bkz: Liderlik dehası ve Alfred P. Sloan

  2. Sayın Necip Bey, Henry Ford, sizin yukarda yazmış olduğunuz binlerce araba üretti ve büyüme trendine girdi demişsiniz. Peki bu büyüme trendine nasıl girdiği konusuna girmemişsiniz sebebini öğrenmek isterim? Esas kritik nokta orası. Ayrıca o zamanlar hiç rakibi yok muydu? Rakipler nasıl olduda sürklase oldu? Bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrıca ne üretirsem satarım mantığı hakimdi daha sonra o söz değişti o sözüde yamamışsınız.Sanırım Henry Ford u yeterince analiz etmediniz.

Bir Cevap Yazın

Yemekneredeyenir.com 2.827.374 Yorum İle Instagram Rekoru Kırdı

Yemekneredeyenir.com ve Pupa Bilişim iş birliğinde gerçekleşen iPhone 8 Kampanyası 2.827.374 Yorum ile Instagram’ın daha önce kırılmamış marka ve Influencer hesaplarının rekorunu kırdı. Aynı zamanda kişisel hesap olan Diego Costa’nın 3.918.139 “Come to Beşiktaş” postunun altına gelen yorumlardan sonra marka ve ınfluencer arasında ilk sıraya, toplam yorum olarak 2.sırada yer aldı.

Aylık 160 Milyon görüntülenme ile dünyanın en büyük mekan tanıtım Instagram sayfası olan Yemekneredeyenircom ve Türkiye en yaygın Apple Premium Reseller’ olan ‘Pupa Bilişim’ iş birliği ile gerçekleştirilen ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel kampanyada ‘yemekneredeyenir.com’ ve ‘Pupa Bilişim’ Instagram sayfalarını takip eden şanslı 8 takipçimize iPhone 8 hediye edildi.

25 Şubat’ta başlayan bu kampanya 8 Mart günü Pupa Bilişim’in Caddebostan mağazasında yemekneredeyenir.com’un Instagram sayfasında yayınladığı canlı yayında açıklandı. Post 2.827.374 yorum alarak daha önce marka ve influencer sayfalarında görülmemiş bir yorum aldı. Aynı zamanda dünyada en çok yorum alan postlar arasında ikinci sırada yer aldı. İlki ise; Diego Costa’nın 3.918.139 “Come to Beşiktaş” postu olmuştur.

Kampanyaya tekil olarak 150. 683 kişi katılım sağlarken yayınlanan post, yorumun yanı sıra 158.639 like, 11.487 kaydetme ve 3.094.597 gösterim aldı. Pupa Bilişim’in Instagram takipçi sayısı 127.000 yemekneredeyenir.com ise 60.000 artış gösterdi.

Yemekneredeyenir.com gösterilen yoğun ilgiden dolayı, Anneler Günü’nde daha büyük kampanyalarla farklı markalarla iş birlikleri yapacaklarını bildirdi.

Yemekneredeyenir.com Hakkında

Dünyanın en hızlı büyüyen ve en başarılı İnstagram şirketlerinden biri olan yemekneredeyenir.com 2014 yıllında aktif olarak Instagram’da paylaşımlarına başladı. 5.000’den fazla mekanın ürünlerine çeken ve kitlesine tanıtım yapan ‘’Yemekneredeyenir.com’’ Instagram’da 1.4, Facebook’da 1.247.844 Twitter’da 68.782 ortalama olarak ise, 3 Milyon takipçisi bulunmaktadır. 506.863 ise takip etmeyen ve profili ziyaret eden kullanıcı oranına sahiptir. Yemekneredeyenir.com Türkiye’de aynı format ve çekimlerini kendi gerçekleştiren tek tanıtım mekan servisidir.

Aynı zamanda Ynylab bünyesinde olan yemekneredeyenircom’un yanı sıra, şirketin 331 K Bugunnereyegidelim ve 86.4 K takipçisi bulunan kahvaltıyanereyegidelim sayfaları da sektöre yenilik ve öncülük katmaktadır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Satışın 7 Ölümcül Günahı

Satış, birçoklarımız için iş hayatımızın ilk yıllarında tesadüfen ya da yeni mezun olarak başka iş bulamayıp mecburen kendimizi içinde bulduğumuz bir dünyadır. Bazılarımız içine girdikçe sevdik bazılarımız ise bir başka departmana geçinceye kadar ayakta kalmaya çabaladık. Satış sevmediğiniz takdirde dünyanın en zor işlerinden biridir. Sevince ise iş dünyasının en gözde yetkinliklerini en çok geliştiren bir iştir.

Çalışmalarımın odağını son bir kaç yıllardır Müşteri Deneyimi kavramı üzerine yoğunlaştırsam da kendimi hala “satış” mesleğinde sayarım. Pozisyonum ne olursa olsun yirmi yıllık iş hayatımda tüm işlerimin merkezinde hep “satış” vardı hala da var olmaya devam ediyor. Ziglar ustanın deyimiyle her ne iş yapıyor olursak olalım aslında hepimiz satış işindeyiz sadece bazılarımız bunun farkında değil.

Eğer işinizin bir yerinde “insan” varsa, “iletişim” varsa, “bir şeyleri (ürün, hizmet ya da fikir) sunmak” varsa, “etkileme ve ikna” varsa, “başkalarını harekete geçirme” varsa, siz de belli oranlarda satış işindesiniz.

“Müşteri Deneyimi Yönetiminin 7 Ölümcül Günahı” yazımızdan sonra bazı eski dost ve meslektaşlarımdan, yıllarını satışta geçirmiş biri olarak Satışın 7 Ölümcül günahını yazmam yönünde istekler geldi. Kırmak olmazdı, buyrun; genel olarak profesyonel işi satış olanlara hitaben ama “hepimiz satış işindeyiz” yaklaşımını da göz önünde bulunduran bir bakış açısıyla Satışın 7 Ölümcül Günahı.

yasamdakaygi

1) İnançsızlık

Satışta başarı yolculuğu ne ürün/hizmetlerimizin özelliklerini iyi bilmekten başlar ne müşterileri anlamaktan ne sihirli satış ve ikna tekniklerini öğrenmekten ne de ağzınızın iyi laf yapıyor olmanızdan başlar. Satış yolculuğu “inanmakla” başlar. Kendimize inanmaktan, ürün veya hizmetimizin müşterilerin hayatlarında olumlu bir etki bırakacağına inanmaktan, yöneticinize inanmaktan ve de şirketinize inanmaktan başlar.

İnançsızlığın bu boyutlarının satışta başarısızlığa nasıl ortam hazırlayacağı tartışılmaz. İçlerinden en tehlikeli olansa kendimize olan inançsızlığımızdır çünkü ne yaparsak yapalım kendimizden kaçamaz ve kendimizi müşterimizden saklayamayız.

Kendimize olan inançsızlığımızı besleyen etkenler ise 2.günahta anlatacağımız hazırlıkları yapmamış olmamız, yeteneklerimizi geliştirmemek, kendimizden kaçmak ve  farkında olmadan içinde yaşadığımız zihinsel hapishanelerdir. Çoğu zaman farkında olmadığımız birden çok hapishanede yaşıyoruz, bunlar öyle bir hapishane ki çitleri kendi düşüncelerimiz tarafından örülmüş. Çoğu zaman kendi düşüncelerimizin mahkumu oluyoruz.

Ünlü Yönetim gurusu Peter F. Drucker’in önemle belirttiği gibi “..artık hepimizin önce kendimizi yönetmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Başarılı olmak için kendinizi çok iyi anlamış olmanız gerekiyor. “  Aynada her sabah gördüğümüz ama çoğu zaman kaçtığımız kendimizle daha yakından tanışma zamanı geldi. Ondan kaçsanız da o tüm yaşamınız boyunca bir gölge gibi sizi takip etmeye devam edecek, kararlarımızı tepkilerimizi başarılarımızı başarısızlıklarımıza etki edecek.

Kendimizi kısıtlayan inançlarla ilgili  “Kendi Önünüzden Çekilin” yazımıza göz atabilirsiniz.

hazirliksiz

2) Hazırlıksız Olmak

Satışın belki de en kritik aşaması kendimizi hazırlamaktır. Bu, Bedenimizi, Aklımızı ve Ruhumuzu hazırlamayı içeren bir süreç. Beden ve Aklın hazırlığı üzerine sık değinilirken, ruhun hazırlığı en çok ihmal edilen ya da fark edilmeyen kısımdır.

Bedeninizi hazırlayın! Düzenli spor yapın, uykunuza dikkat edin. Her zaman bakımlı ve şık olun. Bu sadece müşterinizde bırakacağınız ilk izlenim için önemli değildir. Yapılan araştırmalar bakımlı ve güzel giyindiğinizde kendimize olan güvenimizin arttığını ve daha güçlü hissettiğimizi ortaya koymuştur.

Aklınızı Hazırlayın! Ürün ve Hizmetlerinize gereken tüm detaylarına kadar hakim olun. Müşteriniz hakkında ulaşabildiğiniz tüm bilgileri edinin. Kendiniz ve müşteriniz için olası fırsatları yakalamak ve de müşteri beklentilerinin gidişatını anlamak için hem kendi sektörünüz hem de müşterinizin sektöründeki gelişmeleri yakından takip edin.

Bilgiye erişim bu kadar kolay ve ucuzlamışken satış ve özellikle insana dair psikoloji ve sosyoloji alanındaki gelişmeleri okuyun, izleyin ve yetkinliklerinizi sürekli parlatın.

Ve asla gözünüzü rakiplerinizden ayırmayın.

Ruhunuzu hazırlayın! Satışçıların ruhlarına korku ve endişe salacak bir çok etken vardır. Hedeflerin baskısı, Başarısızlık korkusu, Kıskançlık, Yöneticilerin yanlış tutumları, Şirketlerin tuhaf ve her çeyrek değişen performans kriterleri vb. Düşük motivasyonla yapılamayacak işler listesi çıkarılsa satış kesinlikle birinci sırada yer alırdı.

Motivasyonumuzu düşüren etkenlerden bazıları hem satışla hem de kendimizle ilgili genel algımız ve tutumuzla ilgiliyken (içsel) bazıları da dış kaynaklı olayların bizde bıraktığı etkilerle ilgilidir (dışsal). Dışsal olayları değiştiremesek de onların bizdeki etkilerini mümkün mertebe kontrol altına alabiliriz. Olayları değiştiremesek de olaylara karşı vereceğimiz tepkiler ve takınacağımız tutumu belirlemek bizim elimizdedir.

Düşünce – Duygu – Davranış üçlüsü ve birbirleriyle ilişkisini ihmal etmeyin. Düşünceler duyguları duygular da davranışlarınıza etki edecektir. Ne düşündüğünüze? kendinize ne söylediğinize dikkat edin!

Size küçük bir tüyo, motivasyonunuz düşük ama birazdan bir satış görüşmeniz varsa olumlu duygulanım yaratmak için “Güç Duruşunu” deneyin. Ayağa kalkın, bir yarışı kazanan atletler gibi kollarınızı havaya kaldırın ve V şeklinde zafer duruşu yapın. Duygulanımı yoğunlaştırmak içinse gözlerinizi kapayıp sizi en başarılı/mutlu hissettiren bir olayı anımsayın. Denenmiştir her daim çalışır! 1 dk içinde enerjinizin yükseldiğini göreceksiniz.

plansiz

3) Plansızlık

Şirketinizin size verdiği hedefleri bir kenara koyun sizin kendinizle ilgili uzun vadeli hedefleriniz ve bunlara ulaşmanız için kısa vadeli alt hedefleriniz neler ve bu hedeflere ulaşmak için temenni ve umut dışında nasıl bir eylem planı hazırladınız? Kısa vadeli ve uzun vadeli planlarınız neler?

Yoksa siz de birçokları gibi hiç bir stratejisi ve planı olmadan şirket hedeflerine ulaşmak için bilinçsizce koşturup duruyor musunuz? Özellikle ayın ya da çeyreğin son diliminde deli gibi koşanlardan mısınız? Hangi müşterilere hangi zamanlarda yoğunlaşacağınız, onların karşısına neyle çıkacağınız konusunda bir planınız yok mu? Ya kendi yetkinliklerinizi geliştirmekle ilgili planlarınız?

Kısaca “nasıl olsun işte yuvarlanıp gidiyor muyuz..” o halde o çok değerli emeğinizin büyük bir kısmını boşa harcıyorsunuz demektir. Zamanınız değerli hem sizin hem şirketinizin hem de müşterilerinizin. Plansızlıkla bu zamanı ve emeğinizi boşa harcamayın.

guvensiz

4) Güven Vermemek

Bir çok satış üstadının vurguladığı gibi, “Güven yoksa satış da yoktur”. Güven inşa etmek uzun soluklu bir ilişkiyi ve tüm davranışlarımızda dürüstlük ve tutarlılık gerektirir. Bir çok satış görüşmesinde bize tanınan süre düşünüldüğünde güven inşa etmeye yetmese de en azından güvenilir bir izlenim/his bırakmak satış başarısı için olmazsa olmazdır.

Güvenilir bir izlenim bırakamamışsak, müşterimiz bizi nezaketen dinleyecek, mümkün mertebe görüşmeyi kısa tutacak ve teşekkür edip, ” biz bir değerlendirelim/düşünelim size haber verelim” diyerek kibarca sizi gönderecektir. Yapılan sayısız araştırma müşterilerin karşısındaki satışçıyla ilgili “hislerinin” satın alma davranışını doğrudan etkilediğini göstermiştir.

Müşterimizin bizimle ilgili hisleri satış görüşmesinin hemen başlarında oluşmaktadır. Çok kısa bir süre içinde (genel kabul ilk 3-10 sn) müşterinin alt beyni, sizden gelen sinyalleri ( dış görünüşünüz, beden diliniz, ses tonunuz, yüzünüzdeki ifade, enerjiniz vb) saliseler içinde değerlendirip, sizinle ilgili bir his oluşturacaktır. Kabaca bu “iyi bir insana benziyor tehlike yok, yaklaş” ya da “bu iyi biri değil dikkatli ol mesafeni koru.” olacaktır.

Güvenilir bir ilk izlenim bırakmak için:

Satışa hazırlıklı olun, Müşterinizin baş rolde olduğunu unutmayın, Ortama uygun şıklıkta giyinin, İçten gülümseyin, Beden dilinizin farkında olun, Sohbetle başlayın ve Her zaman samimi ve içten olun. (detaylar için; Güven Veren Bir İlk İzlenim Bırakmak yazımıza göz atabilirsiniz).

Ama hepsinden öte önce kendinize güvenin. Bunun içinse yukarıdaki ilk iki günahtan hemen kurtulun.

musteriodak

5) Sadece Ürün/Hizmete Odaklanmak

Satışta en sık görülen hatalardan birisi de tüm odağın sattıkları ürün ya da hizmette olmasıdır. Saymakla bitirilemeyen ürün/hizmet özellikleri ne kadar çok anlatılıp parlatılırsa müşterinin o ürün/hizmetten o kadar çok etkileneceğini zannedilir. Bu hataya karşı geliştirilen yeni satış kuralı ise “Fayda satın.!” oldu. Bu sefer de özellikler yerine ürün/hizmetin faydaları saymakla bitmez oldu.

Her iki yaklaşımda özü itibarı ile Ürün/Hizmet odaklı bir yaklaşımdır. Usta satışçılar ise odaklarına müşteriyi koymaları gerektiğini çok iyi bilirler. Her satış görüşmesinin merkezinde müşterinin özlem veya sıkıntıları vardır. Her satın alma davranışının arkasındaki itici dürtü genellikle ya bir özleme kavuşmak ya da bir sıkıntıdan kurtulmak içindir. Ürün/Hizmetimizin faydası bu özlem ya da sıkıntıyla ilişkilendirildiği ölçüde anlam ifade eder. Bu ise bizim rasyonel temelli özellik/fayda söyleminden duygu temelli bir fayda söylemine geçmemizi gerektirir.

Satın almanın merkezindeki doğru duyguyu keşfetmek ve o duygunun üzerine satış söylemi oluşturmak ise satışın gizli ve sihirli kilididir.

Müşteri odaklılık bizi müşterinin dünyasını keşfetmeye iter. Ne istediği kadar Neden istediğini de anlamaya çalışırız. Bunun içinse doğru soruları sormayı ve müşterimizi (kendimizden daha çok) konuşturmayı öğrenmemiz gerekir. Bu ise satışçılarda görülen en yaygın hastalık olan “çok konuşma az dinlenme” alışkanlığını ortadan kaldırır.

Müşterinin dünyasına gösterilen samimi ve içten bir merak önemsendiklerini hissettirerek aramızdaki güvenin gelişmesine de destek olacaktır.

israrcisatis

6) İlgisizlik ya da Israrcılık İkilemi

Müşterilerin satışçılarla ilgili yerleşik ön yargılarının başında çok konuşan ve sürekli ısrar eden bir kişilik tiplemesi gelir. Bu ağzı iyi laf yapan uyanık tiplememiz aynı zamanda pek de güvenilir bir izlenim vermemektedir. Siz ne olduğunu anlamadan çoktan size bir şeyler satmış olur. Bu satışçı tiplemesi oyun ve filmlerde o kadar çok sergilenmiştir ki müşterilerin bilinçaltında neredeyse tüm satışçılarla özdeşleştirilmiştir.

Bu türden bir tipleme karşısında müşterilerin doğal iç güdüsü “tetikte” olmak ve “savunmada” kalmaktır. Yeni nesil satışçılar ısrarcı ve baskıcı bir tutumun yarardan çok zarar getirdiğini öğrendiler. Bu türden baskıcı ve ısrarcı tutum ve davranışlarla çok sık olmasa da hala karşılaşmak mümkün. Özellikle telefonla yapılan satışlarda.

Öbür uçta ise baskıcı ve ısrarcı görünmemek için satış görüşmesini sadece teklif hazırlamak ve göndermek takibinde ürün/hizmet sunumu ve sadece sorulan soruları cevaplamakla sınırlandırmak var. Bu türden bir satış sürecinde tüm kontrol müşteriye bırakılmıştır.

Müşteri teklif ister gönderilir, sonrasında teklifle ilgili bir takip yapılmaz. Ürün/Hizmet sunumu istenirse yapılır ama satışı kapatmak için hiç bir girişimde bulunulmaz. Müşteri satın almak isterse satın alır. İstemezse nedenler araştırılmaz alternatifler yaratılıp tekrar sunulmaz. Bazılarımız bunda hiç bir sorun görmeyebilir ancak bu tutum da neredeyse satışçının kendi varlığını ortadan kaldırması demektir.

Şirket-Müşteri ilişkisinde satışçının en kritik rolü ürün/hizmetleri tanıtmaktan öte müşterinin aradığı çözüm için karar almasını kolaylaştırmak ve yardımcı olmaktır. Müşteriler karar almaya zorlanmak istemezler ama bir karar vermek isterler ve çoğu zaman konunun uzmanının alacakları bu kararda onlara yardımcı olmasını ve yönlendirmesini de isterler. Satışçıya düşen karar almayı kolaylaştırmak ve süreçte rehberlik etmektir.

Israrın yarattığı dışsal baskı genellikle içsel dirençle karşılanır çünkü bu baskı karar almaya zorlanmaktır. Oysa ürüne/hizmete sahip olma arzusunu doğurup şiddetini de arttırabilirsek bu baskı içeriden gelecektir.

Bunun içinse yukarıda müşteri odaklılık bahsinde anlattığımız “satın almanın altında yatan duygunun” keşfedilip ortaya çıkartılması gerekir. Kuşkusuz ürün ya da hizmetimiz sağladığı çözümün bu duyguyu yaratıyor ve destekliyor olması koşuluyla.

baglanin

7) Sadece Satmaya Odaklanmak – Bağ Kurmamak

Satış dünyasında “müşteriyi bağlamak.!” diye bir jargon vardır. Satış yapmak anlamında kullanılır, biraz da kurnazlık ve satış cinlikleriyle işi kotarmayı anlatır. Usta satışçılar müşterilerini bağlamazlar onlar müşterileriyle uzun soluklu güçlü ve sağlam bağlar kurarlar. İlişkiye kısa vadeli bakmazlar. Tek odakları satış yapmak ya da o ayki satış hedefleri ya da kazanacakları prim değildir. Müşteriyi kazanmak ve elde tutmayı daha çok önemserler. Bu bağın oluşması için iyi niyet, dürüstlük, yardımseverlik, samimiyet gibi en temel insani değerlere sıkı sıkıya bağlıdırlar.

Müşterilerinizle güçlü bağlar kurmak hem şirketiniz hem sizin satış kariyeriniz hem de müşterileriniz için karşılıklı kazanımlar yaratır.

Müşterilerinize “insana hizmet” ilkesiyle samimi ve içten yaklaşıp onlarla güçlü bağlar kurmanız o müşterinin şirketiniz için ömür boyu müşteri haline gelmesi demektir.

Güçlü bağlar uzun süreli güçlü ilişkiler yaratır.. Güçlü bağlar kurduğunuz müşterileriniz – sizi sevdikleri ve size güvendikleri için, sizi bir satışçı olmaktan çok kişisel danışmanları olarak gördükleri için – bazen hiç açılmayacak kapıları size kolayca açabilir. Sürekli müşterileriniz sürekli satış demektir. Bağlandığınız müşteriler sadece satın almazlar bazen sizin için bizzat satış da yaparlar. Ellerinden tutup arkadaşlarını tanıdıklarını size “güvendikleri ve sevdikleri danışmanlarına” getirirler.

Müşteriler için de güçlü bağlar her zaman tercih edilir ve arzulanır bir durumdur. İhtiyaçları için doğru çözümü bulmak ister. Kandırılmak istemezler. Boş vaatlerle beklentilerinin karşılanmamasının hayal kırıklığını yaşamak istemezler. Bu nedenlerden ötürü onlarda güvenebilecekleri satışçıları arzularlar.

Satış üstadlarının ünlü deyimiyle “Kimse kendisine bir şey satılmasını istemez ama herkes bir şeyler satın almaya bayılır.” Ve bir satın almayı güzelleştiren şeylerden birisi de usta satışçıdır.

Usta satışçılar satın alma deneyimini müşteri açısından keyfe dönüştürürler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link