Pazarlamanın Çevrecilikten Milliyetçiliğe Dönen Yüzü 0

Geçtiğimiz on yılda Greenpeace ve benzeri kuruluşların öncülüğünde dünya genelinde oluşan çevre hassasiyeti pazarlamanın da önemli bir parçasıydı. Küresel ısınma karşıtı sivil toplum hareketi zamanla yerini farklı konulara da bırakmaya başladı. Sosyal sorumluluk projeleri hem dünyaya katkı sağladığı için hem de marka itibarı kazandırdığı için markaların vazgeçilmeziydi.bp-recovery-funding-efforts

Bu trendin oluşmasında öncelikle medyanın kamuoyu yaratması ve politika etkindi. (Çevreye duyarlı şehircilik projeleri, ağaçlandırma projesi vaadleri gibi.) BP’nin petrol sızıntısıyla dünyada önem arz etmeye hassasiyet, kadına şiddetin önüne geçmeye, otizmli çocuklara, hayvanlara ve doğal parklara kadar uzandı. Çok önemli bir duyarlılık örneği. Ama bu iş öyle bir noktaya dayandı ki markalar bu projeye 3 lira harcıyorsa bunu ilan etmek için 5 kuruş harcar hale geldi. Bu projeleri samimi bir şekilde gerçekleştiren şirketler iyi ki var.
“Bu paketi satın alarak bir fidan dikmiş olacaksın” mantığıyla benim adıma 1 defa fidan diken marka bana aslında çok zor olan ilk ürün deneyimi yaşatmak ve marka sadakati oluşturmak istedi.
Yani sosyal çevre bilinci kavramı bir anlamda istismar edildi.

On May 6, 2010, a ship cuts through a band of oil on the surface of the Gulf of Mexico that seeped up from the Deepwater Horizon wellhead. Photo ? Daniel Beltra for Greenpeace.

 Şu anda ise dünya genelinde ciddi bir milliyetçilik akımı görüyoruz. Amerika’da Donald Trump’ın vaadlerinin ilgi görmesi, Brexit ile İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılması, AB’nin Rusya’ya Ukrayna krizi nedeniyle ambargo uygulaması ve Türkiye’de hassaslaşan politik gelişmeler.
 BN-NA791_boris0_P_20160311111932

Türkiye’de ne oldu?

  1. Cumhurbaşkanı, 7 Temmuz seçim döneminde her fırsatta “yerli ve milli” kelimelerinin altını çizdi.
  2. Politik gelişmelerin saat başı değişkenlik göstermesi psikolojik olarak öze dönüşe neden oldu. Artık bizden olmayanlara karşı tahammülümüz daha az.
  3. PKK ile çözüm süresi sona erdi.
  4. Diriliş Ertuğrul, Kurtlar Vadisi Pusu gibi tarih ve millet temalı diziler reyting listesinin hep en üstlerinde yer aldı.
  5. Ülkenin yarısından fazlasının telefonunda “Dombıra” zil sesi müziği. Bu da bir propoganda türü.
  6. Muhafazakar olmayan gençlerin ise yarısında Atatürk dövmesi var.
  7. 15 Temmuz darbe girişimi süreci ise iktidar ve muhalefeti destekleyen hemen herkesi bir araya getiren itici bir sebep oldu.
Şimdi bu milliyetçilik trendi de yeni bir meta haline geldi.
3 sene önce “Doğal yaşamın içinde ve İstanbul’un tam merkezinde” diye tanıtılan projeler şimdi “Bu ülke böyle projelere layık!” diye anlatılıyor.
“Daha az elektrik ve su tüketen A+++’tan 3 kat daha tasarruflu çamaşır makinesi”
şu an marka tarafından “Yerli ve milli gururumuz Y markasının ürünü” olarak anlatılıyor.
Futbolun ekonomik dinamiklerini elinde tutan Digiturk süper lig başlarken daha fazla abone kaydı almak için yanıp tutuşuyor. Futbolun güzellikleriyle ilgili anlatacak pek bir argüman var mı? Yok. Stadlar da dolmuyor. Evet o da milliyetçiliği taraftarlık üstünden işledi. “Dik durduk, eğilmedik, senden vazgeçmedik Türkiye” tamamen darbe girişimine atıftır. Ve bu reklamın amacı abone bağlamak.
Bir diğer örnek de “Ülkemizin yarınlarına güveniyoruz” diye başlayan Emlak Konut reklamı.

Bu örneklerine katkı yaparsanız sevinirim çünkü çoklar ve günden güne artacaklar.

Yapımcı-Reklam Yazarı @graphxajans

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link