Pazarlamanın Çevrecilikten Milliyetçiliğe Dönen Yüzü

Geçtiğimiz on yılda Greenpeace ve benzeri kuruluşların öncülüğünde dünya genelinde oluşan çevre hassasiyeti pazarlamanın da önemli bir parçasıydı. Küresel ısınma karşıtı sivil toplum hareketi zamanla yerini farklı konulara da bırakmaya başladı. Sosyal sorumluluk projeleri hem dünyaya katkı sağladığı için hem de marka itibarı kazandırdığı için markaların vazgeçilmeziydi.bp-recovery-funding-efforts

Bu trendin oluşmasında öncelikle medyanın kamuoyu yaratması ve politika etkindi. (Çevreye duyarlı şehircilik projeleri, ağaçlandırma projesi vaadleri gibi.) BP’nin petrol sızıntısıyla dünyada önem arz etmeye hassasiyet, kadına şiddetin önüne geçmeye, otizmli çocuklara, hayvanlara ve doğal parklara kadar uzandı. Çok önemli bir duyarlılık örneği. Ama bu iş öyle bir noktaya dayandı ki markalar bu projeye 3 lira harcıyorsa bunu ilan etmek için 5 kuruş harcar hale geldi. Bu projeleri samimi bir şekilde gerçekleştiren şirketler iyi ki var.
“Bu paketi satın alarak bir fidan dikmiş olacaksın” mantığıyla benim adıma 1 defa fidan diken marka bana aslında çok zor olan ilk ürün deneyimi yaşatmak ve marka sadakati oluşturmak istedi.
Yani sosyal çevre bilinci kavramı bir anlamda istismar edildi.

On May 6, 2010, a ship cuts through a band of oil on the surface of the Gulf of Mexico that seeped up from the Deepwater Horizon wellhead. Photo ? Daniel Beltra for Greenpeace.

 Şu anda ise dünya genelinde ciddi bir milliyetçilik akımı görüyoruz. Amerika’da Donald Trump’ın vaadlerinin ilgi görmesi, Brexit ile İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılması, AB’nin Rusya’ya Ukrayna krizi nedeniyle ambargo uygulaması ve Türkiye’de hassaslaşan politik gelişmeler.
 BN-NA791_boris0_P_20160311111932

Türkiye’de ne oldu?

  1. Cumhurbaşkanı, 7 Temmuz seçim döneminde her fırsatta “yerli ve milli” kelimelerinin altını çizdi.
  2. Politik gelişmelerin saat başı değişkenlik göstermesi psikolojik olarak öze dönüşe neden oldu. Artık bizden olmayanlara karşı tahammülümüz daha az.
  3. PKK ile çözüm süresi sona erdi.
  4. Diriliş Ertuğrul, Kurtlar Vadisi Pusu gibi tarih ve millet temalı diziler reyting listesinin hep en üstlerinde yer aldı.
  5. Ülkenin yarısından fazlasının telefonunda “Dombıra” zil sesi müziği. Bu da bir propoganda türü.
  6. Muhafazakar olmayan gençlerin ise yarısında Atatürk dövmesi var.
  7. 15 Temmuz darbe girişimi süreci ise iktidar ve muhalefeti destekleyen hemen herkesi bir araya getiren itici bir sebep oldu.
Şimdi bu milliyetçilik trendi de yeni bir meta haline geldi.
3 sene önce “Doğal yaşamın içinde ve İstanbul’un tam merkezinde” diye tanıtılan projeler şimdi “Bu ülke böyle projelere layık!” diye anlatılıyor.
“Daha az elektrik ve su tüketen A+++’tan 3 kat daha tasarruflu çamaşır makinesi”
şu an marka tarafından “Yerli ve milli gururumuz Y markasının ürünü” olarak anlatılıyor.
Futbolun ekonomik dinamiklerini elinde tutan Digiturk süper lig başlarken daha fazla abone kaydı almak için yanıp tutuşuyor. Futbolun güzellikleriyle ilgili anlatacak pek bir argüman var mı? Yok. Stadlar da dolmuyor. Evet o da milliyetçiliği taraftarlık üstünden işledi. “Dik durduk, eğilmedik, senden vazgeçmedik Türkiye” tamamen darbe girişimine atıftır. Ve bu reklamın amacı abone bağlamak.
Bir diğer örnek de “Ülkemizin yarınlarına güveniyoruz” diye başlayan Emlak Konut reklamı.

Bu örneklerine katkı yaparsanız sevinirim çünkü çoklar ve günden güne artacaklar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yapımcı-Reklam Yazarı @graphxajans

Bir Cevap Yazın

Samsung Şampiyonlar Ligi Finalinde Televizyonları Bozacak

Samsung daha şimdiden oldukça tartışma yaratan bir reklam kampanyasına imza atmaya hazırlanıyor. 26 Mayıs tarihinde Liverpool FC ve Real Madrid CF takımları arasında oynanacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Birleşik Krallık’ta karşılaşmayı izleyenler bu kampanya ile televizyonlarının bozuk olduğunu zannedecekler.

İngiltere’de oldukça ilgi gören UEFA Ligi final maçı esnasında izleyicilerin televizyonlarının bozulduğuna inanmaları için ekran önce titreyecek ve ardından bozuk bir televizyondan ayırt edilemeyecek şekilde tamamen kapalı gözükecek. Kampanyanın parçası olarak İngiltere’de 8 milyon seyircinin televizyonu bu esnada kapalı olacak. Kampanya, beyazperdede ise Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi filmi ile yer alacak.

Bu sıra dışı kampanyanın nedeni ise sizlerle yakın bir zamanda paylaştığımız Samsung‘un yeni ürettiği görünmez olabilen QLED televizyon’u tanıtmak. Televizyonun özelliği ise Quantum nokta teknolojisi ile bir milyardan fazla renk tonunu barındırması ve televizyonun bulunduğu duvar zemini ile oryantasyon sağlayabilmesi. Yani televizyonunuz kapalıyken siyah bir ekran ile karşılaşmıyorsunuz.

Samsung Electronics İngiltere ve İrlanda Pazarlama Direktörü Rebecca Hirst, “Bu benzersiz ve yıkıcı pazarlama kampanyası, mesajımızı mümkün olan en dramatik şekilde vurgulamak için tasarlandı, halkı TV’lerinin zamanın %90’ında sıkıcı bir siyah ekran olduğunu hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Bakalım bu ilginç reklam kampanyası ne kadar dikkat çekecek ve Britanyalıları ne kadar sinirlendirecek. Siz fikri nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ikea’nın İlginç Yatak İlanı Uyumaya Yardımcı Oluyor


Ikea ilginç reklam kampanyaları ve yaratıcı ilanlarıyla sık sık gündeme geliyor. Özellikle basılı ilanları son derece yaratıcı kullanan marka bu kez de Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan bir derginin arka kapağına verdiği yatak ilanı ile uyumaya yardımcı oluyor.

Uyku problemlerine yardımcı olmayı ve yataklarının kalitesini ve rahatlığını kanıtlamayı amaçlayan marka Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Good dergisinde yayınlanan ilginç ilanı aracılığıyla dikkatleri üzerine çekti. #IKEASÖMNIG isimli yaratıcı dergi ilanını kullanabilmek için kalın bir karton kapağı basit bir mekanizmayla masa üstünde dik pozisyonda durabilecek bir hale getiriyorsunuz. Etkinleştirdiğinizde etraftaki sesleri maskeleyen bir frekans yayan mekanizma çalışmaya başlıyor. Bunun yanında kalp atış hızını düşürdüğü ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen lavanta kokusu da uykuya dalmanıza yardımcı oluyor.

Bu yılın başlarında sizlerle Ikea’nın gebelik testi kullandığı ilginç reklam kampanyasından bahsetmiştik. Kendi reklamının üzerine gerçek bir gebelik testi ekleyerek sonucu pozitif çıkan yani hamile olan müşterilerine bebek yatağı için indirim uygulayarak yine ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link