Pazarlamada ‘Yem Etkisi’ Nedir?

Yem etkisi pazarlama sektörünün psikolojiyi kullanarak, tüketiciyi belirli bir ürün veya hizmete yönlendirdiği bir tür pazarlama tuzağıdır diyebiliriz. Az sayıda tüketici dışında genelde tüketiciler kendilerince bir kıyas yapıp akıllıca olana karar vermek istedikleri için bu yanılgıya düşerler.

Az sayıda tüketici ne olursa olsun pahalı olanı tercih edebilecektir. Yine az sayıda bir tüketici ne olursa olsun en ucuz olanı tercih edecektir. Fakat yem etkisi bu tüketiciler için değildir. “E büyük boy olan küçüğün iki katı olmasına rağmen fiyatı 1 tl daha ucuz, onu almak daha avantajlı” diye düşünen kişiler için geçerlidir.

Yem etkisinin ingilizce karşılığı “decoy effect”. Decoy; tuzağa düşürmek, av yerine kullanmak, yem etmek anlamına gelen bir kelimedir. Yani pazarlamada kullanılan yem etkisi bir tüketici tuzağıdır. Genellikle satmak istediğiniz seçeneği başka seçenek veya seçenekler ekleyerek öne çıkarma, çekici kılma stratejisi de diyebiliriz.

İnsan beyni kıyasla çalışır. Yem etkisi de bu kıyasın sonucunda genellikle beynin nereye yönelteceğinin önceden bilinmesinin kullanılmasıdır. Yem etkisini örneklerle açıklamak çok daha faydalı olacaktır.

İki adet telefon düşünün. Telefonun birisi 1000 lira olsun ve özellikleri gayet iyi, kaliteli bir telefon olsun. Diğer telefon ise 600 liralık bir telefon olsun ve özellikleri sıradan olsun. Birinci telefonu kaliteli olanı satın almak isteyen müşteri alabilir, parası sorun değildir ve sadece pahalı olduğu için bile alabilir. İkinci telefonu ise çok iyi bir telefona ihtiyacı olmayan, parası olmayan ya da para harcamak istemeyen müşteri alacaktır. İşin içine üçüncü bir telefon girsin ve onun fiyatı 900 tl olsun.  Bu telefon ilk telefondan daha kalitesiz ikinciden de daha kaliteli bir telefon olsun. İşte satıcının size gösterdiği bu telefon en iyi ve pahalı telefonu çekici kılan bir yem olur.

Yem etkisini sinemadaki mısır boyları ve fiyatlarıyla açıklayan bir video izleyerek çok daha iyi görebileceğiz.

Deneyde bir sinemadaki iki boy mısırdan küçük boy mısır 3 dolar iken büyük boy mısır 7 dolar. İki adet seçenekleri varken insanlar çoğunlukla 3 dolarlık küçük boy mısırı terci ediyorlar. Nedeni onlara sorulduğunda da 7 doların mısır için fazla olduğunu söylüyorlar. Daha sonra üçüncü bir mısır boyu olarak 6.5 dolara orta boy mısır ilave ediliyor. Diğer mısırların fiyatları aynı kalıyor. Değişimden sonra ilk gelen çift önce orta boy siparişi veriyor ancak kadın müşteri erkeği 50 cent farkla büyük boy almanın daha mantıklı olduğunu söylüyor ve büyük boy mısır sipariş ediyorlar. Gelen diğer müşterilerin de büyük boy mısır tercih ettiklerini görüyoruz.

Mısır deneyinde açık ve net bir şekilde görülüyor ki eklenen üçüncü ürün aslında satılması beklenen ürün değil. Satılması istenen ürünü destekleyecek bir yem. İşte pazarlamada uygulanan bu stratejiye ‘yem etkisi’ deniyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link