Pazarlamada Magazin Turu!

Nokia Kiminle Dalga Geçti?

Apple severlerin uzunca bir süredir beklediği yeni iPhone modelleri, 10 Eylül tarihinde tanıtıldı. iPhone 5S ve iPhone 5Cc olmak üzere iki yeni modelin tanıtımının gerçekleştirildiği gecede, ürünlerin piyasa çıkış tarihi 20 Eylül olarak açıklandı.

Apple’ın yeni iPhone modellerinde renk çeşitliliğine yer vermesi ise, Nokia tarafından hemen eleştirildi. Renk alternatifleriyle Lumia 920′ye benzetilen yeni iPhone 5C , Nokia’nın Twitter hesabından yayımladığı mesajla taklit olarak nitelendirildi.

Taklit, takdirin en iyi yoludur, notuyla mesajını paylaşan Nokia, Apple’a teşekkürlerini iletmeyi de unutmadı. Nokia’nın bu mesajı 37 bin civarı retweet aldı.

nokia 2

Sevimli Kitty Bira Markası Olursa!

Çocuk ürünleriyle tanınan ancak yetişkinlerin de zaman zaman tercih ettiği renkli bir ürün yelpazesine sahip olan Hello Kitty ses getirecek bir sektöre girdi. Oyuncaktan kaleme ve kıyafete kadar çok geniş bir portföyü olan Hello Kitty Tayvan’da düşük alkollü bira üretmeye başladı. Muz, limon ve şeftali aromalı biraları için her ne kadar “içimi yumuşak” ve “meyveli gazoza benziyor” yorumları yapılsa da, stratejinin doğruluğu tartışılır. Özellikle bira kutuları üzerinde markaya ait çizgi karakterlerin yer alması, çocuk takipçileri açısından sıkıntı yaratacak gözüküyor.

Facebook’lu Don- dur- ma…

Sosyal ağların hayatımıza dahil olması ve parçamız olarak bizimle yaşamasına bir örnek de Hırvatistan’dan geldi. Ülkedeki bir dondurma üreticisi Facebook’lu dondurma çeşidi yaptı. Bu yeni tat, üzerine mavi şurup dökülmüş vanilyalı bir dondurma çeşidi. Tadının sakız ve şekerlemeyi andırdığı belirtilen  dondurma, turistlerden de büyük ilgi görüyormuş. Fikir enteresan! Acaba siz Facebook’un dondurmasını yapacak olsaydınız, aromanız ne olurdu?

Sevginizi Coca Cola İle Anlatmak!

Coca Cola daha önce Avrupa’da gerçekleştirdiği  ‘Bu Coca-Cola Senin İçin’ isimli kampanyasını Türkiye’de uygulayacak. Firmanın logosu Türkiye’de en fazla kullanılan isimler ve duygusal ikonlarla değiştirilecek. “Bu Coca-Cola senin için” yazılı ambalajlarda  “annem, babam, aşkım, bitanem, dostum, canım, kardeşim, kanka” ve isim seçenekleri sunulacak. Kampanya 2013 sonuna kadar devam edecek.

Samsung’un “KitKat“ı Kırılacak mı?

Bildiğiniz gibi Google, Nestlé ile yaptığı anlaşma sonucunda Android’in yeni sürümünün adının KitKat olmasına karar vermişti. KitKat şimdiden Nokia’nın mesajlarında yerini aldı. Öyle ki Nokia’nın Almanya Twitter hesabı ikiye bölünmüş Galaxy S3 görselini “Have a break, have a …” yazısıyla paylaştı.

nokia 1

Görsel basit, mesaj tehditkar. Microsoft’lu günlerde “cesur” Nokia’yı neler bekliyor, Samsung’un Kitkat’ı kırılabilecek mi; göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link