Biz pazarlamacılar yeni projelerimiz için stratejiler geliştirirken aklımıza binbir farklı fikir, binbir farklı yol gelir. Bu fikirleri kurgularken de mesajı müşteriye nasıl daha net bir şekilde verebileceğimizi tartışırız.

Uzun uzadıya yaptığımız tartışmaların sonunda da markamız için en iyi olacağını düşündüğümüz aksiyonları almış oluruz. Bu aksiyon ne olursa olsun pazarlamada değişmeyen bir kural vardır: basit anlatmak.

Ürününüz ya da hizmetiniz ne olursa olsun insanlara bunu anlatırken olabildiğince basit anlatmak gerekir. Bu sayede akıllarda daha çok yer eder, daha kalıcı olursunuz. Bugün örneğini vereceğim marka da tam olarak bunu yapan bir marka.

Qualcomm‘dan bahsediyorum.

3G ve next-generation mobil teknolojiler konusunda dünyada önde gelen markalardan birisi olan marka, yapmış olduğu işlemcinin ne kadar başarılı bir işlemci olduğunu kanıtlamak için tıpkı bizim gibi brainstorming’ler yapıp aksiyon alternatiflerini tartıştı.

Sonuç olarak ortaya ne mi çıktı?

 

Bir işlemci ne kadar çok ısınırsa o kadar zorlanıyor demektir içgörüsünden yola çıkan Qualcomm, kendi ürününün ve rakiplerinin ürünlerinin üzerine birer parça tereyağ koyarak belki de dünyanın en basit ama bir o kadar da akıllıca deneyini gerçekleştirdi.

Ne dersiniz, sizce de basitlik pazarlamacıların en büyük kozu değil mi?

Bir Cevap Yazın