Geçenlerde ufak bir haftasonu kaçamağı için Anadolu Hisarı Big Chefs’e gittim. İçeri girdiğim andan itibaren yaşadığım güzel deneyimi bir kenara bırakıp asıl anlatmak istediğim konuya; yani bana vermiş oldukları menüye odaklanmak istiyorum.

İlk bakışta kendi türlerinden pek ayrışmıyordu menü. Klasik deri kaplaması, bol ürünlü sayfaları, kuşe kağıdın üzerinde uzun uzun bakılmayı bekleyen görselleri vardı. Derken sayfaları karıştırmaya ve ürünleri incelemeye başladım. Sonrasında da soğuk ‘içecekler’ sayfasında buldum bir an kendimi.

Bu sayfa da tıpkı diğer sayfalar gibi dursa da insanları ikna edebilmek için üzerinde sıkça durulmuş bir sayfa olduğu apaçıktı. Zira geleneksel menülerdeki isim bazlı kategorilendirme, bu sayfada ‘sunulan fayda‘ya dönüşmüştü.

  • Güçlenin
  • Arının
  • İyileşin

Ekran Resmi 2015-12-16 23.15.34Big Chefs ürünlerini 3 farklı faydaya göre segmente etmişti. Bunun haricinde bu üç faydanın alt kategorileri de belirlenmişti. Örneğin arınmak isteyen bir kişi için sigaradan arınma, yağlardan arınma gibi olanaklar sunan içecek tipleri serpiştirilmişti menünün içerisine. Çok zekice!

Bu küçük ama etkili ayrıntılardan tüm pazarlamacıların bir ders çıkartması gerekiyor bence; ürün aslında en iyi pazarlama aracınızdır. Eğer ürününüzü iyi anlatırsanız, hele ki o ürünün insanların hangi sorununa çözüm olduğunu söylerseniz ürün kendi kendini zaten satacaktır.

Tebrikler Big Chefs!

 

Bir Cevap Yazın