Pazarlama Zirvesi’nin Ardından

Geçtiğimiz haftalarda Pazarlamasyon ekibiyle, Türkiye’nin pazarlama alanındaki en büyük etkinliklerinden biri olan Pazarlama Zirvesi’ndeydik. Uzunca bir süredir yazmak istediğim etkinlik hakkında online kaynakları araştırırken Bigumigu’da çok güzel bir özet gördüm [1] [2] ve bu beni etkinliğin özetinden ziyade biraz daha etkinlikten çıkarmış olduğum birkaç içgörü hakkında yazmaya itti.

Öncelikle Pazarlama Zirvesi’nde benim için en güzel sürpriz Management Centre Türkiye’nin (MCT)  CEO’su Tanyer Sönmezer’in sahneye 70’lerin kostümüyle çıkmasıydı. Markaların, oyunu nasıl değiştirdiklerini örneklerle anlatan Sönmezer’in konuşmasındaki kilit cümle oyunu değiştiren markalar hakkında söylediği “Hepsinin ortak özelliği önce ihtiyaç doğuyor, bu ihtiyaç sonra fikre, fikir çözüme, çözüm de ve ürüne faydaya dönüşüyor.”cümlesiydi.

Tüm katılımcıların merakla beklediği Mucit Stefan Klein’ın da hikayesi beni etkiledi. Çocukluğundan beri uçan araba sevdası bulunan Klein’ın bu hayalinin nasıl gerçeğe dönüştüğünü dinlediğimiz sunumda, uçan otomobilin 2 yıl içerisinde piyasaya çıkacağı müjdesini de aldık. Peki nasıl bir şey bu uçan otomobil?

İşte karşınızda Klein’ın hayali; AeroMobil!

Joeri Van Den Bergh’in ve “Yankı Uyandır-Hikayeni Değiştir” konseptli konuşmasında yeni nesil gençler ile ilgili tespitleri de bir hayli dikkat çekiciydi.  Yeni nesil gençleri markalar olarak nasıl etkileyebileceğimizden bahseden Bergh, gençlerin deneyimlemeyi istediği şeylerin başında evlenmenin ve çocuk sahibi olmanın bulunduğunu söyledi. Öte yandan yeni neslin mono-tasking yani birçok farklı işten ziyade tek bir alana fokus olmaya verdiği önemi anlattı. İşin ilginci biz yeni nesli hep birden fazla işle ilgili olan, aile kurmayı ve çocuk sahibi olmayı çok da önemsemeyen kitle olarak tanırdık; en azından diğer konferanslarda anlatılanlar bu şekildeydi.  Demek ki asıl durum biraz farklıymış :)

İki gün boyunca 15 ana oturum ve 30 paralel seansın gerçekleştiği zirveye yaklaşık 2000 katılımcının katıldığını öğrendim. Gerçekten de bu 2000 kişi 2 gün boyunca pazarlamaya doydu diyebilirim.  Pazarlamasyon’un da sponsorları arasında yer aldığı zirveyi geride bırakırken, ekipçe önümüzdeki yılı merakla bekliyor olacağız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link