Geçtiğimiz haftalarda Pazarlamasyon ekibiyle, Türkiye’nin pazarlama alanındaki en büyük etkinliklerinden biri olan Pazarlama Zirvesi’ndeydik. Uzunca bir süredir yazmak istediğim etkinlik hakkında online kaynakları araştırırken Bigumigu’da çok güzel bir özet gördüm [1] [2] ve bu beni etkinliğin özetinden ziyade biraz daha etkinlikten çıkarmış olduğum birkaç içgörü hakkında yazmaya itti.

Öncelikle Pazarlama Zirvesi’nde benim için en güzel sürpriz Management Centre Türkiye’nin (MCT)  CEO’su Tanyer Sönmezer’in sahneye 70’lerin kostümüyle çıkmasıydı. Markaların, oyunu nasıl değiştirdiklerini örneklerle anlatan Sönmezer’in konuşmasındaki kilit cümle oyunu değiştiren markalar hakkında söylediği “Hepsinin ortak özelliği önce ihtiyaç doğuyor, bu ihtiyaç sonra fikre, fikir çözüme, çözüm de ve ürüne faydaya dönüşüyor.”cümlesiydi.

Tüm katılımcıların merakla beklediği Mucit Stefan Klein’ın da hikayesi beni etkiledi. Çocukluğundan beri uçan araba sevdası bulunan Klein’ın bu hayalinin nasıl gerçeğe dönüştüğünü dinlediğimiz sunumda, uçan otomobilin 2 yıl içerisinde piyasaya çıkacağı müjdesini de aldık. Peki nasıl bir şey bu uçan otomobil?

İşte karşınızda Klein’ın hayali; AeroMobil!

Joeri Van Den Bergh’in ve “Yankı Uyandır-Hikayeni Değiştir” konseptli konuşmasında yeni nesil gençler ile ilgili tespitleri de bir hayli dikkat çekiciydi.  Yeni nesil gençleri markalar olarak nasıl etkileyebileceğimizden bahseden Bergh, gençlerin deneyimlemeyi istediği şeylerin başında evlenmenin ve çocuk sahibi olmanın bulunduğunu söyledi. Öte yandan yeni neslin mono-tasking yani birçok farklı işten ziyade tek bir alana fokus olmaya verdiği önemi anlattı. İşin ilginci biz yeni nesli hep birden fazla işle ilgili olan, aile kurmayı ve çocuk sahibi olmayı çok da önemsemeyen kitle olarak tanırdık; en azından diğer konferanslarda anlatılanlar bu şekildeydi.  Demek ki asıl durum biraz farklıymış :)

İki gün boyunca 15 ana oturum ve 30 paralel seansın gerçekleştiği zirveye yaklaşık 2000 katılımcının katıldığını öğrendim. Gerçekten de bu 2000 kişi 2 gün boyunca pazarlamaya doydu diyebilirim.  Pazarlamasyon’un da sponsorları arasında yer aldığı zirveyi geride bırakırken, ekipçe önümüzdeki yılı merakla bekliyor olacağız.

Bir Cevap Yazın