Şüphesiz ki işletmeler karlı bir büyüme sağlamak için ürettikleri ürünlerin veya hizmetlerin satışını yapmak zorundadır. Satışı gerçekleştirmek için ise şirketlerin korkulu rüyası rakiplerden sıyrılmayı başarabilmek gerekir. Rakiplerden sıyrılarak ürettiğiniz her ne ise tercih edilebilir kılmanın yolu uygun bir pazarlama stratejisine dayanır. Pazarlama stratejileri denilince akla gelen ilk şey ise pazarlama karmasıdır ve temel olarak içerisinde 4 fonksiyon bulundurur, bunlar; Ürün, Fiyat, Dağıtım, Tutundurma konumlandırmalarıdır. Bu 4 fonksiyondaki süreçleri gerçekleştirdikten sonra etkili bir satışa başlanabilir.

Etkin bir pazarlama stratejisi oluşturmak istiyoruz, şirketimiz dönüşüme hazır, pazarlama çalışanlarını ve koordinatörleri atadık, buraya kadar her şey iyi fakat kontrol edilmesi karışık tam 4 ayrı fonksiyondan oluşan ve her fonksiyon için ayrı ayrı alt süreçler içeren zorlu bir yol bizi bekliyor. İşte bu dönüşümde sıkı bir proje yönetiminden bahsedilmesi gerekiyor aslında. Dolayısıyla bir Satış Pazarlama Koordinatörünün ve Müdürünün aynı zamanda iyi bir proje yöneticisi olması bize göre büyük önem taşıyor.

Peki bu projelerimizi nasıl yöneteceğiz? Temel proje yönetiminde projeler 5 fazda yönetilmekte. Proje başlangıç, proje planlama, uygulama, kontrol/izleme, kapanış. Bunları tabi ki de proje disiplini gereği uygulayacağız fakat dijital projelerimizi en iyi şekilde yönetmenin 7 yolu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ayrıntılı bilgi için “10 Minute Guide to Project Management” kitabını okumanızı şiddetle öneriyorum.

Pazarlama projelerini yönetmenin en iyi 7 yolunu gelin hep beraber irdeleyelim:

1

Proje Yönetim araçlarını etkili bir şekilde kullanmayı öğrenin

Günümüzde birçok proje yönetim programı mevcut. Bu araçları başlangıç seviyesinde değil de ileri seviyede ya da ileri seviyeye yakın kullanmak hem sizin yönetiminiz hem de ekibinizin yönlendirilmesi açısından etkili olacaktır. Unutmayın dijital çağdayız ve tüm işlerimizi dijital ortamlarda yürütüyoruz. İnteraktif ortamda yönetilmeyen kritik projeler çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanabilmekte.

Eleştiri yapın ve eleştiri alın

Etkili bir şekilde eleştiri yapmak çoğu zaman, özellikle de Türkiye’de, kolay gibi görünse de aslında sanıldığının aksine ince çizgileri es geçtiğiniz zaman proje süreciniz için tam bir kabusa dönüşebiliyor. Yaptığınız eleştiri ekip üyenizi üzüp ekibin o gününü berbat da edebilir, eleştirilerinizi yapıcı bir geri bildirime dönüştürerek ekip üyelerinizi yönlendirip projenizin daha iyi gitmesine de yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde eleştiri almak da bir proje yöneticisi için hayati bir önem taşır. Unutmayın, yüksek bir dağın zirvesine hedefleniyorsanız, biraz sert eleştirileri kaldırma gücünüz olmalı…

Yeni prosedürlere açık olun

Her şey hakkında bilgi sahibi olamazsınız, bu çok normal. Proje ekip üyeleri, diğer proje yöneticileri ve projeyi başlatan otoriteler projeye yeni yönlendirmeler ve yeni prosedürler içeren değerli girdiler kazandırabilirler. Belki de proje bütçenizi inanamayacağınız kadar azaltabilirler. Her zaman yeniliklere ve fikirlere açık olun…

Human resources and self-development. Modern business - vector illustration

Zamanınızı iyi yönetin

Kişisel olarak iyi organize olamayan, önemsiz işlerle çok vakit kaybeden kişiler zamanlarını konuşmakla harcarlar. Unutmayın projenin bir başlangıç ve bitiş süresi var tabi proje içindeki iş ayrışımlarının da… Özellikle toplantılarda siz siz olun zaman yönetimini çok iyi yapın.

Toplantı düzenlemelerinde etkili olun

Gereksiz toplantılar düzenlemeyin. Gerekli olduğu zaman toplantılar yapın ve efektif geçmesini sağlayın. Bunun için iyi bir planlama şart!

Karar alma yeteneklerinizi geliştirin

Bir proje yöneticisi olarak sorunlar karşısında uzun süre oturup düşünme lüksünüz yok, çok üzgünüz. Proje ekibiniz sizden evet ya da hayır veya doğru talimatların net bir şekilde gelmesini bekler. Eğer kontrolün sizde olduğunu ekibinize hissettirmezseniz o zaman sorun büyük. İşler aksayacak veya sizin talimatlarınız doğru bir şekilde uygulanmayacaktır. Fakat unutmayın karar alma yetenekleri sonradan öğrenilebilir yeteneklerdir. Durmayın, sınırlarınızı zorlayın iyinin iyisi mutlaka vardır. Kendinize güvenin.

BONUSEspri yeteneğinizi devam ettirin ve hayata pozitif bakın

Takımınızda bazı şeyler ters gidiyor, işlerde aksaklıklar oluyor olabilir. Moral düşürmek yok! Hayata espriyle bakmaya çalışın, biraz hayatı tiye almanın hiç zararı olmaz. Bu hem ekibinizi motive edip işlerine dört elle sarılmalarını sağlayacak hem de sizin sağlığınızı bozmamanızı sağlayacak. Denemekte fayda var.

Bu yazı konuk yazarımız Aysu SAĞDIÇ tarafından kaleme alınmıştır.

 

Bir Cevap Yazın