Visual Website Optimizer’ın yaptığı araştırmalara göre e-ticaret sitelerinde olan belli başlı özellikler, dönüşümleri yani geliri azımsanmayacak bir şekilde etkiliyor. Raporda bulunan aşağıdaki istatistikler eğer e-ticaret yapıyorsanız bakış açınızı değiştirebilir:

1) Kargo bedelleri:

2014 yılında yapılan araştırmalar gösteriyor ki sepetten ayrılan müşterilerin %28’si beklenmeyen kargo ücretlerinden. Bu istatistik ilk etapta gözünüze az görünebilir, ama sepetten ayrılma oranlarına ve sepette kalan ürünlerin gelir toplamına baktığınızda ne kadar büyük bir kayıp olduğunu görebilirsiniz.

araslego

İnsanlar ürün ayağına gelirken belli bir ücret ödemeleri gerektiğinin farkındalar, fakat bu ücret beklediklerinden fazla olursa neredeyse hiç düşünmeden siteyi terk ediyorlar. Bu yüzden ürün detay sayfasında kargo bedellerini müşterinin sonradan kötü sürpriz yaşamaması açısından açık ve net bir biçimde ifade etmenizi öneririm. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi beklenmeyen kargo bedelleri sepetten ayrılma nedenlerinin en başında geliyor.

sepetten-cikma

2) Üyelik zorunluluğu:

Müşteri verisi tabii ki çok önemli; ama bu bilgiyi zorla almak insanları olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı kullanıcılar bilgi vermek istemez sadece ürünü almak isterler ve üyelik adımı bu süreci uzatır. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa, üye olma zorunluğu olmadan da satın alma yapma seçeneği vermek Hepsiburada.com’un aşağıdaki örneğinde olduğu gibi doğru bir strateji olabilir.

ueye-olmadan-devam-et

3) İndirimler:

Sepette bırakılıp satın alınmayan ürünlerde müşteriye özel indirim uygularsanız, satın almaya daha yatkın oluyorlar. Bu tür kullanıcıların %54’ünün bu şekilde davranış yaptığı gözlemlenmiş. Bilindiği gibi fiyat satın almayı etkileyen en önemli faktörlerden biri bu yüzden satın almaya çok yakın yani sepette ürün bırakan kişilere makul oranda yani sizi zarara sokmayacak indirim yapmak gelirinizi artıracaktır.

4) Yeniden pazarlama:

Yeniden Pazarlama web sitenize gelen ziyaretçiler için en iyi ve faydalı Pazarlama yöntemlerinden biri. Tabii kullanıcıyı çok sıkmamak şartıyla. Performans pazarlamacıları için en önemli metriklerden biri de ROI yani yatırım getirisidir. Yeniden Pazarlama da ROI (yatırım getirisi) ’yi yüksek tutmak için yapılan en önemli kampanyalardan. Bu kampanya Google Adwords panelinden web sitesine birkaç kod yerleştirilerek kolayca yapılmasıyla birlikte birçok ajans da dışarıdan kendi networkleri aracıyla bu hizmeti sağlıyor.

yeniden-pazarlama

5) Kullanıcı yorumları:

Yine araştırmalar müşterilerin %55’inin, diğer müşterilerin yorumlarından etkinlendiğini ve satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. Eğer ürün hakkında olumlu yorumlar varsa kişiler o ürünü almaya daha yatkın oluyorlar. Amazon.com bu yöntemi en etkili kullanan e-ticaret sitelerinden bir tanesi.

amazon-yorum

Yukarıdaki verilere bakarak e-ticaret sitenizin temel özelliklerini şekillendirip, az maliyetlerle gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın