Pazarlama Neden Stratejinizin Merkezinde Olmalı? 0

Bir strateji oluştururken ürününüz ya da hizmetiniz üzerinde düşünmekle vakit harcamayın. Asıl vakti, potansiyel müşterilerinizi dikkate alarak harcayın…

facebook-pz

Facebook’u düşünün örneğin. Facebook, diğer rakipleri gibi zeki ve çalışkan çalışanlara sahip olmasına rağmen asıl başarı getiren nokta bunlar da değil. Facebook’u bu kadar başarılı kılan nokta, standartlarını sonuna kadar sürdürmesi ve yeni müşteri odaklı ürün çözümleriyle geliştirebilmesi. Yani müşterilerini her zaman ilk adımda düşünecek pazarlama stratejileri geliştirmesi.

Facebook’un  müşterisini anlayacak bir pazarlama stratejisini geliştirmesini sağlayan kritik nokta, yöneticilerin müşteri odaklı olarak geliştirilen stratejilerin daha verimli sonuçlar elde ettiğini anlayabilmeleri aslına bakılırsa. Bunun en güzel örneğini de müşterilerinin rahatlıkla kullanabileceği bir dizayn ve kurgu ile sürekli güncel tutmaları oluşturuyor.

Facebook’un rekabet avantajı sanılanın aksine çalışanlarının kalitesinden değil (elbette ki kaliteli çalışanları var ama mesele o değil), şirket dışından yani müşterilerini iyi anlamasından geliyor.

Strateji Pazarlamadır

Sokağa çıkıp müşterilerimizi aradığımız günler geride kaldı. Artık internetin de gelişmesi ve hemen hemen her eve girmesiyle birlikte, müşteriler artık daha araştırmacı bir kimliğe büründü. Sosyal medya ya da siteler üzerinden, en uygun fiyat ve en doğru referans için ciddi bir araştırma yapıyorlar. İşte bu yüzden, işinizde pazarlamayı kritik bir noktada tutmak bir kez daha önem kazanıyor.

Müşterileriniz Konuşur

Şirketler fokus grup ve anketler için kesenin ağzını sonuna kadar açar hale geldi. Pazarlamayı, işinizin merkezine yerleştirirken, müşterilerin hakkınızda konuşmaları da tahtından inmeyecektir elbette. Öyle ki bu durum müşterilerin şirketiniz ve ürünleriniz/hizmetleriniz hakkınızdaki düşüncelerini her yerde yaymalarına neden olacaktır. Hatta sizin promosyon, fiyatlandırma, ürün yerleştirme gibi stratejilerinizi de etkileyecektir.

İşin aslına bakılırsa da şirketler müşterilerinin ihtiyaçlarına verdikleri cevaplar oranında başarılı olmaktadır. Ancak burada asıl kritik nokta ise müşterinizi tanımak.

steve-jobs-pz

Apple dahisi Steve Jobs’a iPad’in araştırma ve geliştirme çalışmaları sırasında sorulduğunda; “Müşterilerin ne istediği onların görevi değil. Hatta kendilerine sorulsa bile, isteklerini anlatacak en iyi yolu tarif edemeyebilirler.” diyerek aslında müşteriyi tanımanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlatmış oluyor.

Bu konuda en iyi örneklerden bir tanesi de ünlü moda markası Zara. Zara, yeni bir üretim yapacağı zaman, öncelikle bunu kendi mağazalarında ‘limitli’ olarak sunup müşterilerinin ürüne tepkilerini ölçüyor. Böylelikle fokus gruplara güvenmek yerine, müşterilerinin gerçek yaşamdaki ürün tepkilerini ölçebilen Zara, seri üretime de bu tepkiler neticesinde karar veriyor.

zara-pz

İşte Zara’nın da uyguladığı bu yöntem, pazarlamanın neden stratejinizin merkezinde bulunması gerektiğini anlatan en güzel örneklerden birisi.

Müşteri Hizmetleri Yerini Müşteri Geliştirmeye Bırakır

Gelişen teknoloji sayesinde, şirketler müşterileriyle muazzam bir oranda etkileşime girme ve onlar hakkında bilgi sahibi olma şansı yakaladı. Bu sayede de, sundukları faydaları bu bilgiler ışığında daha verimli kullanabiliyorlar. Bu bilgiler sayesinde gelişen bir nokta da müşteri geliştirme trendinin, müşteri hizmetlerinden daha ön planda olması. Özellikle yeni başlayan şirketler tarafından uygulanan bu yöntem sayesinde müşterilere sunulan hizmetlerin yanı sıra, onların gelişimine katkı da ön planda tutuluyor.

muesteri-pz

Teknolojinin tüm imkanlarını müşteri geliştirme ve dolayısıyla pazarlamayı stratejinin merkezine yerleştiren şirketler bu noktada başarıyı yakalarken, bunun önemini kaçıranlar ise yerinde saymaya devam ediyor.

Toplamak gerekirse devir ürünün ne kadar mükemmel olduğunu söylemek değil, müşterinin ihtiyacına göre pazarlama stratejileri geliştirilmesi gereken bir devir. Ancak pazarlamayı stratejinizin merkezine yerleştirdiğinizde günümüz iş dünyasında başarıyı yakalama konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link