Mülakatlar iş dünyasının en stresli kısımlarından birisidir. Gerginlik ve heyecan had safhada yaşanırken, insan doğası gereği dikkatimizden kaçması olası birçok şey var aslında. Bu hataların birçoğu sizi işe alacak pazarlama profesyonellerince tolere edilebilir seviyede olmasına rağmen, bir kısmı da dönülmez hatalar olarak kendine yer bulmaktadır.

The Creative Group tarafından yapılan bir araştırmada, 200 pazarlama ve 200 ajans profesyonelinin işe alım sırasında affetmedikleri hatalara yer verilmiş. Bu hataların başında ise mülakat sırasında telefonla uğraşmak geliyor. Uğraşmak derken elbette ki açıp sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmekten bahsetmiyoruz. Mülakat sırasında sessiz konuma alınmamış ve cevaplanan telefonlar, profesyonellerin gözünde sizin o pozisyon için istekli olmadığınızı anlatan ipucu niteliğinde oluyor.

Raporun ikinci sırasında ise gene çok fazla yapılabilecek (özellikle İstanbul şartlarında) bir hata kendine yer bulmuş; habersiz geç kalmak. Mülakat zamanı sizin olduğu kadar profesyonelin de size ayırdığı bir zaman olduğu için iyi kullanmak gerçekten önem arz ediyor. Bu noktada yaşadığınız bir aksiliği bildirmeden geç kalmanız, kredinizi düşüren en büyük etkenlerin başında geliyor. Siz siz olun, geç kalsanız bile mutlaka size vakit ayıranları haberdar edin.

Dikkat çeken diğer başlıklar ise sizden istenilen belgeleri yanınızda bulundurmamanız, mülakata uygun bir kıyafet seçimi yapmamanız ve eski işiniz ya da işvereniniz hakkında yanlış veya eksik konuşmanız. Bunların dışında elbette ki zengin örnekler bulmak mümkün olsa da, ön plana çıkan ve tüm profesyonellerin aklına hızlıca gelen örnekler bunlar. Buradan, bu hataların sık yapıldığı sonucu çıkarmamız da mümkün oluyor. Bir pazarlama veya ajans görüşmesine giderken, bu dikkat edilmesi gereken noktaları aklınızdan çıkarmamanız dileğiyle…

muelakat-pz

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın